3 spectrum zijn onze helden Het verhaal van Arjen Zaterdag 4 juni 2011 Nicole en Stephan Fikke bezoeken het graf van hun zoon Martijn op de begraafplaats in Terneuzen bijna dagelijks. De bloemetjes zorgen voor leven en kleur, de poppetjes vormen een 'hek' rond Martijn. De poppetjes zijn gemaakt door Martijns klasgenootjes van basisschool De Meerpaal. foto Peter Nicolai we laten uitzoeken, ook omdat ik in mijn jeugd epileptische aanvallen heb gehad. In het epilepsiecentrum Kempenhaeghe in Heeze is Martijn daarom op 13 december 24 uur geobserveerd. De uitslag van dat on derzoek zouden we op woensdag 26 janua ri om 11.50 uur krijgen. Diezelfde dag is hij om 12.00 uur begraven." De uitslag is dat Martijn één procent kans had op een epileptische aandoening. „Ener zijds hoop ik toch dat hij een aanval heeft gehad, want dan gaat in één keer de knop uit. Dan heeft hij geen pijn gehad. Een hartstilstand is ook mogelijk. De kinderen waren in het buitenbad en speelden daar ook in het ijskoude dompelbadje. Hij had in elk geval een heel vredige uitstraling, van het moment dat ik hem waste totdat zijn kist dichtging. Als je hebt moeten strij den zie je dat, zeggen de kenners." Stephan en Nicole storen zich aan de vele verhalen die de ronde doen. „In ternet is wat dat betreft een heel ver velend medium. Een man schreef bijvoor beeld dat hij had gezien dat Martijn aan het stoeien was en op zijn achterhoofd viel. Dat is dus helemaal niet waar. Eigen lijk misten wij maar een heel klein stukje van de film. Van 16.00 tot 16.30 uur. Een brief van Martijns klasgenootje Arjen hielp ons enorm om dat halfuur in beeld te krij gen. Hij ontdekte Martijn samen met een klasgenootje. Zij sleepten hem naar bin nen trokken hem op de kant.". Vanaf dat moment hebben Stephan en Ni cole geen enkele twijfel over de handelwij ze van het zwembadpersoneel en de hulp verleners. Ze worstelen ook niet met een schuldvraag, ze zijn ervan overtuigd dat dit ongeluk niet was te voorkomen. De po litie concludeert ook dat er adequaat is ge handeld. De provincie Zeeland constateert als bevoegd gezag voor de zwembadwetge- ving, wél een overtreding. Er was slechts één medewerker met een - verlopen - certi- ficaat 'reddend zwemmen' aanwezig. Scheldorado is gesommeerd daar zo snel mogelijk iets aan te veranderen. De direc teur heeft zijn personeelsleden daarna alle maal op cursus gestuurd. Stephan: „We ho pen ook echt dat Scheldorado, en andere zwembaden, er lering uit trekken. Het zou ook heel goed zijn als de wet- regelgeving voor veiligheid in zwembaden wordt aan gescherpt. Die laat nu nog veel te veel ruimte voor onduidelijkheden. Voor ons blijft het frustrerend dat Martijn in het bui tenbad niet is ontdekt. Hadden ze het kun nen zien? Ik hoop dat ze het bij een vol gende keer wél zien, dat ze nadenken over de veiligheid. Voor ons zijn het vooral de kinderen die adequaat hebben gehandeld. Zij zijn onze helden. Stuk voor stuk heb ben ze een traumatische ervaring opgelo pen. En daar gaan ze, voor zover wij dat kunnen inschatten, knap mee om." De familie Fikke moet verder. Stephan, Ni cole, Jasmijn en Merlijn zijn uit balans, maar proberen elkaar in evenwicht te hou den. Jasmijn en Merlijn rouwen in stukjes. Het ene moment hebben ze afleiding, dan weer wint het verdriet. Stephan en Nicole krijgen veel steun van Stichting De Regen boogboom en een medewerkster van Indi go, die hen laat beseffen dat het niet vreemd is wat zij voelen. Elk puzzelstukje grijpen ze aan om het plaatje iets comple ter te maken, ook al weten ze dat de puz zel nooit helemaal wordt gelegd. Beetje bij beetje probeert de familie weer zonnige dingen in het leven te ontdekken. Maar het gemis is onbeschrijflijk. Martijn, die mooie, rustige, dromerige jongen. Die jongen die niet zo van netjes schrijven hield, maar wel heel veel van techniek. Die jongen die zo dol was op het bedrijf van zijn ouders. Zó dol dat hij zijn klasgenoot jes van De Meerpaal in Terneuzen uitno digde voor een excursie. Vorige week zijn ze geweest. En op zijn verjaardag (17 april) stonden ze met zijn allen aan zijn kleurrij ke graf Hun zelfgemaakte poppetjes, die hand in hand bij hem waken, zijn er de stille getuigen van. Hadden ze hem die 20ste januari om half vijf maar een hand kunnen geven. Ze hadden het allemaal ge daan. (klasgenoot van Martijn) Arjen vertelde in het buitenbad te zijn met Wout en andere klasgenootjes. Opeens voelde hij iets tegen hem aankomen. Arjen keek; dat was Martijn die onder water zwom. Arjen vond dat Martijn dit lang volhield, haalde hem naar boven en zei: 'Martijn, kom uitje rol'. Martijn bleef in zijn rol en ging weer onder. Waarop Wout zei: 'Heeft Martijn een epileptische aanval?' Dat zou best kunnen. Eva was ook in de buurt en samen hebben ze Martijns hoofd boven gehaald en boven gehouden en zijn ze naar binnen gelopen door het water. Arjen dacht steeds wanneer Martijn dit voor de grap doet, ben ik boos'. Toen ze bij het trapje kwamen en Martijn uit het water wilden tillen, stootte Martijn zijn hoofd. Arjen dacht toen direct'dit kan Martijn niet voor de grap doen, dan zou hij zeker roepen of met zijn hand naar zijn hoofd pakken.Dion was hier ook bij. Het was heel zwaar om Martijn uit het water te halen. Eva was heel sterk en kon hem op de kant trekken. Eva had zaterdag geleerd datje mensen op hun zij moet leggen en dat hebben ze gedaan. Toen liep er spuug uit de mond van Martijn. Sander kwam met hulp terug. Toen werden de kinderen weggestuurd. Arjen besefte toen hoe erg Martijn er aan toe was en had-graag meer willen doen voor Martijn. Alle namen, behalve Martijn, zijn om privacy-redenen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67