De klasgenootjes spectrum 2 Zaterdag 4 juni 2011 Het gaat niet meer. Twee uur hartmassages, elektrische schokken en injecties halen helemaal niets uit. Het hart van Martij n komt niet meer op gang. Tot zijn moeder haar rechterhand op zijn borst legt en met haar linkerhand door zijn haren strijkt. Haar tranen glijden over zijn bovenli chaam, maar ze vindt de kracht om hem iets mee te geven. „Ik weet dat je graag wilt leven Martijn, maar je mag ook gaan jongen", zegt ze. Er staan in het Terneuzen- se ziekenhuis tien mensen om hem heen. Die zien allemaal dat Martijn op dat mo ment kippenvel krijgt. „Hij krijgt kippen vel", roept Nicole. „En weer een hartslag!" Niemand die het begrijpt, maar Martijns hart doet het weer. „Als dit vijf minuten aanhoudt, nemen we hem alsnog mee", zegt de arts van de traumahelikopter. Zo ver komt het niet. Na drieënhalve minuut besluit Martijn om te gaan. Zijn hart houdt er in één keer mee op. Alsof de woorden van zijn moeder hem na een paar minuten bedenktijd over de streep hebben getrok ken. Het is goed zo. En daar waar hij naar toegaat? Daar is het ook vast heel erg goed. Een verklaring voor die plotse opleving is er nauwelijks. Stephan (39) heeft het al tal loze keren geprobeerd. „Ze hebben midde len in hem gespoten om zijn hart weer op gang te krijgen. Dat kan effect hebben ge had. Maar waarom dan pas na twee uur?" Nicole (38) is er van overtuigd dat Martijn een teken gaf. Zoals hij dat ook al deed toen zijn moeder bij het zwembad arriveer de. Voor haar lag haar zoon. Op de koude, natte zwembadvloer, omgeven door hulp verleners. Maar ze hoorde hem achter haar. „Ik durfde niet om te draaien, maar ik hoorde hem 'mam, ik ben hier' zeggen." Nicole is spiritueel aangelegd, ze put er kracht en hoop uit. Stephan is wat nuchter der, al zoekt ook hij een houvast. „Als er na het leven niets meer is, dan kun je toch geen kracht meer hebben om door te gaan? Dan zou hier dus alleen maar on recht zijn. Dat kan toch niet waar zijn?" Stephan en Nicole Fikke uit Axel werden in januari hoofdrolspelers in de nachtmerrie van iedere ouder. Hun zoon Martijn (12) verdronk tijdens een feestje in zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen. Nu vinden ze de tijd rijp om te praten. 'Bijna iedereen kent het verhaal, maar niet helemaal.' door Raymond de Frel Hij zit op die 20ste januari met een accoun tant aan tafel in het kantoor van zijn op en overslagbedrijf Fehax, als een ouder van een klasgenootje van Martijn hem belt. „Hij zou een epileptische aanval hebben gehad. Martijn was, samen met zijn zusje én klasgenootje Jasmijn (12) op een verjaar dagsfeestje in zwemparadijs Scheldorado. Het was er druk, ook omdat iedereen er die week kon zwemmen voor slechts één euro in verband met het twintigjarig be staan van het zwembad. Toen ik aan kwam, zag ik in de gang richting de kleed kamers alleen maar huilende kinderen. Er was paniek. Een ouder wilde mij tegenhou den, maar ik ben met mijn schoenen aan door het voetenbad bij de douches naar Martijn gelopen. Hij lag er levenloos bij, zijn ogen waren heel wazig." Nicole rijdt dan al richting Terneu zen. Stephan had haar tijdens zijn rit naar Scheldorado gebeld. Hun jongste zoon Merlijn (11) nam op. Nicole: „Ik stond onder de douche. Merlijn bracht de boodschap over, terwijl ik mij aan het afdrogen was. We hoorden een ambulance voorbijrijden, keken elkaar aan en nog geen minuut later zat ik in de auto." Merlijn bleef thuis achter. Nicole: „Toen ik Martijn voor het eerst zag, wist ik meteen dat hij er niet meer was. Je hoopt iets anders, natuurlijk wil je dat hij blijft leven. Maar je ziet ook zijn lichaam keihard omhoog vliegen tijdens die elektrische schokken. Heel gek, maar zelfs op zo'n moment wil je als moeder dat je kind niet lijdt." Nog tijdens de reanimatie in het zwembad dringt bij Stephan en Nicole door dat er geen redden meer aan is. De traumaheli kopter komt, maar het personeel maakt geen aanstalten om Martijn mee te nemen. En de ambulance maakt op weg naar het ziekenhuis helemaal geen geluid en snel heid. Toch wordt er nog gereanimeerd. „Ik vermoed dat ze hem op een waardige plek wilden laten sterven", zegt Stephan. Aan het begin van de avond, na twee uur hectiek, is het opeens stil. Martijn lijkt, in een blauw ziekenhuispakje, vredig te sla pen. Je zou hem zo meenemen naar huis en in zijn eigen bed lekker verder laten dromen. Na een gesprek met de kinderarts wordt Martijn door Justitie in beslaggeno men om te kijken of er sprake is van een natuurlijke dood. „Om 20.00 uur zijn we weggegaan. Heel hard, heel moeilijk, maar toch denk je dan ook: we hebben nóg twee kinderen, die aandacht nodig heb ben. Merlijn wist het nog maar net. En Jas mijn had bijna alles gezien." De volgende dagen leeft de familie Fikke in een roes. Stephan en Nicole regelen din gen die ze nooit hadden willen regelen. „Maar je kunt maar één keer afscheid ne men, dus hebben we alles uit de kast ge trokken voor een mooie uitvaart. Vorig jaar augustus zijn wij getrouwd. Het is heel schrijnend dat je diezelfde foto's weer gebruikt, maar dan voor Martijns uitvaart", zegt Stephan. Er is nog even wat onduidelijkheid over een onderzoek naar de doodsoorzaak. Mar tijn zou daarvoor naar Rijswijk worden ge bracht, maar blijkt de ochtend na zijn over lijden in Vlissingen te zijn. Een GGD-arts vindt verder onderzoek niet nodig, de Offi cier van Justitie geeft zijn lichaam vervol gens vrij. Stephan en Nicole willen heel graag weten wat er is gebeurd, maar kie zen er toch bewust voor om die vraag on beantwoord te laten. „De vraag of hij pijn heeft gehad, is moordend", vertelt Ste phan. „Maar toch hebben we geen autop sie laten doen. Het is misschien wat kort door de bocht, maar moet je hem na al dat leed dan ook nog opensnijden voor jouw eigen gemoedsrust? Nee, het kwaad was al geschied. We hebben hem laten rusten." Meteen na het ongeval wemelt het van de geruchten. Martijn zou dit, Martijn zou dat. En vooral, Martijn zou last hebben van epilepsie. Nicole: „Maar dat is onwaar schijnlijk. Er liep al een onderzoek naar epi lepsie. Op 18 september vorig jaar gleed Martijn thuis van de bank. We vermoed den dat hij een abscence had. Dat hebben Martijn Fikke was een rustige, dromerige jongen met een voorliefde voor techniek. foto familie Fikke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66