261 zeeland Hedwige jaaj verbindt mensen met Gemeenten maken verlies Braakman geen alternatief Het Taalcoach-project van Stichting Vluchtelingen werk is succesvol. Het vervolg is onzeker. De financie ring stopt in 2012. Een verslag van een taalkoppel. Bouwgrondexploitatie Het saldo (baten min lasten) zaterdag 4 juni 2011 TAALCOACHING door Jeffrey Kutterink van de bouwgrondexploitatie Borsele fcfiSfiiliü in 2009 in euro's. r.ncc E»BU»I1IIII Huist djÜMflSI Kapelle Middelburg in 1) Noord-Beveland Reimerswaal Schouwen-Duiveland EÖE* Ktn Sluis ïfflil Terneuzen (BKJW#>Tholen Veere OêïEMtÊÊÊIÊÊ EÜEE33 Vlissingen door Marcel Modde 3 ruiOoen 1 mlljöëh 5 4 miljoen MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse gemeenten hebben in 2009 verlies geleden op de bouwgrondexploita tie. In totaal kwam er ten opzichte van een jaar eerder 18 miljoen eu ro minder geld binnen en moest er per saldo zelfs een miljoen op worden toegelegd. De grootste aderlating werd ge daan door de gemeente Terneu zen, die drie miljoen euro in rook zag opgaan met de verkoop van bouwgrond. Ook Vlissingen, Sluis en Tholen moesten een belangrij ke veer laten. Daarentegen hebben Goes (4,3 miljoen euro winst), Veere en Middelburg ondanks de economische crisis niet slecht ge boerd op dit vlak. De recessie lijkt daarmee een zware wissel te heb ben getrokken op de Zeeuwse bouwplannen. In 2008 boekten slechts twee gemeenten verlies op deze post, een jaar later waren dat er zeven van de dertien. Die ontwikkeling past in de lande lijke trend, zo blijkt uit een over zicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bouw grondexploitatie was voor gemeen ten altijd een belangrijke bron van inkomsten. In 2009 werd voor het eerst sinds jaren landelijk een nega tief totaalresultaat neergezet. Het CBS komt uit op een verlies van 414 miljoen euro en een verschil van maar liefst ruim 1 miljard ten opzichte van 2008. Dit kwam voor al doordat de opbrengsten uit ver kopen van grond door de economi sche crisis flink lager uitvielen. Het grondbedrijf van Terneuzen noteerde in 2008 nog een winst van 1,2 miljoen euro. Volgens wet houder Co van Schaik (financiën) moet de oorzaak van de duikeling in zijn gemeente vooral worden ge zocht in het niet doorgaan van prestigieuze plannen. De bouw van negentig woningen op het ka naaleiland bij Sas van Gent is ge schrapt, omdat het achteraf met het oog op de passerende vracht schepen toch niet veilig genoeg werd geacht. De gemeente had echter al wel voor 1,6 miljoen euro geïnvesteerd in de infrastuctuur voor die nieuwe wijk. „Dat bedrag DEN HAAG - Het onder water zet ten van de Braakmanpolder in Zeeuws-Vlaanderen (bij Dow) is geen alternatief voor ontpoldering van de Hedwigepolder. Sterker: die suggestie is een 'afleidingsma noeuvre voor politiek Den Haag om alsnog de Hedwige onder wa ter te zetten'. Dat zegt wethouder Co van Schaik van Terneuzen. Kennisinstituut Deltares wijst volgens ingewijde bronnen in Den Haag drie alterna tieve locaties aan voor de ontpolde ring van de Hedwigepolder: twee in het krekengebied Braakman- Noord en één in de zogeheten Ap- pelzak. Ook zijn nog kleinere loca ties gevonden die tussen de 180 en 270 hectare opleveren. Het is opmerkelijk dat Deltares Braakman-Noord als mogelijkheid noemt. De commissie Maljers - die in 2006 onderzoek deed naar alternatieven voor de ontpolde ring- concludeerde: „Het toelaten van het getij in het Noordelijk deel van de Braakman is om maat schappelijke en economische rede nen niet wenselijk met name we gens de belangen van Dow en wegens de bestaande verblijfsre- creatie." Wethouder Co van Schaik van Ter neuzen noemde het ontpolderen van de Braakmanpolder in 2009 'onbespreekbaar' en 'een gesloten boek'. Dat vindt hij nog steeds. „Het is destijds zeer goed onder zocht en het bleek een onhaalbare kaart. Het was te complex, te ge kunsteld en te duur. De raming was toen al 250 miljoen euro." Van Schaik denkt dat het een 'aflei dingsmanoeuvre is voor politiek Den Haag'. „Met dit voorstel creëer je weerstand bij Dow Bene lux. Die ziet zijn uitbreidingsmoge lijkheden beperkt. Ook boeren en burgers in het gebied komen in op stand. Dat verzet zal zo groot zijn, dat het kabinet niets anders kan dan alsnog besluiten om de Hedwi gepolder te ontpolderen. Jammer dat het zo moet. Het leidt tot een hoop gedoe en uiteindelijk niet tot andere inzichten." door Karen Hagen Op het eerste gezicht zijn ze totaal ver schillend. Wilma van der Werffis Ne derlandse, christen en heeft blond haar. Fürü Baydo- gan is Turkse, moslima en draagt een hoofddoek. Toch delen deze twee dames al drie jaar lang lief en leed. Ze zijn een taaikoppel. Van der Werff helpt haar taaimaatje met het leren van de Nederlandse taal. Ze kijkt nooit naar de verschil len die er zijn. „We respecteren eikaars cultuur, want we zijn alle maal mensen." Eén keer per week gaat Van der Werff naar Baydogan toe. Ze 'eet dan zo min mogelijk. „Altijd als ik naar Fürü ga voor de lessen, krijg ik veel lekkernijen mee." Ze haalt dat je veel van elkaar kunt leren", zegt Zeljana Miljus, directeur van Stichting Vluchtelingenwerk. Dat doen ze dan ook. „Het pro bleem zit bij mij vooral in het schrijven, niet in het lezen. Als ik een woord niet begrijp, vraag ik dat altijd aan Wilma", zegt de Turkse. Toen zij in 1992 naar Mid delburg kwam, had zij pas de tijd om te gaan leren. Daarvoor is zij door omstandigheden nooit naar school gegaan. „Ik heb in een blijf- van-mijn-lijf huis gezeten. Ik wil de wel leren, maar in mijn hoofd was het te druk." Het één-op-één contact met een taalcoach helpt haar verder. Van der Werff: „We le zen en schrijven samen. Pas heb ben wij nog het boek Zout van Marjan Berk gelezen." Wanneer Van der Werff dit vertelt, kijkt Bay dogan haar aan. „Ik ben Wilma zo 'Wanneer mensen bij Vluchtelingenwerk binnenkomen zijn ze schuchter. Ze zijn bang dat ze voor gek staan, omdat ze de taal niet spreken' Paula Schiettekatte, projectcoördinator van het Taalcoach-project een zak met hapjes uit haar tas. „Kijk, allemaal gehad." Baydogan legt uit waarom ze dat doet. „We leven samen, daarom moeten we ook alles delen." Van der Werff is na al die jaren een huisvriendin ge worden. „We hebben pas nog sa men foto's gemaakt en opgestuurd naar de moeder van Fürü in Tur kije." Van der Werff was lerares Frans; toen zij stopte met werken, was de stap snel gezet om taai- coach te worden. De twee zijn des tijds door Gilde Samenspraak sa mengebracht en vallen nu onder Stichting Vluchtelingenwerk. De stichting werkt met nog drie ande re organisaties aan het Taalcoach- project, waarin vrijwilligers inbur- geraars helpen. Voor Baydogan geldt niet dat zij nog moet inburge ren, ze is al sinds 1977 in Neder land. „Fürü en Wilma zijn een prachtvoorbeeld om te laten zien dankbaar. Ik zal dit nooit verge ten", zegt ze en spontaan omhelst ze haar taalcoach. „Wanneer men sen bij Vluchtelingenwerk binnen komen zijn ze schuchter. Ze zijn bang dat ze voor gek staan, omdat ze de taal niet spreken", zegt Paula Schiettekatte, projectcoördinator van Walcheren. Het Taalcoach-pro ject is belangrijk om die drempel over te komen. „Allochtonen wor den zo mondiger en zelfverzeker der. De resultaten zijn goed: wan neer dit project stopt, zal de kloof in de samenleving groter worden." Het is onzeker of het project nog doorgaat. De landelijke financie ring stopt vanaf 2012. De gemeen ten kunnen dan zelf in actie ko men. Miljus: „Ik zal mijn best doen om het toch voort te zetten, het zou kortzichtig zijn om het nu te stop pen, want taü verbindt mensen." Het Taalcoach-project is een geza menlijk project van Humanitas, Gilde Samenspraak, Landelijk Netwerk Thuisorganisaties, het Rode Kruis en Vluchtelingenwerk Zeeland. In Zeeland zijn ruim tweehonderd koppels gevormd. Uit een rapport van Regioplan Be leidsonderzoek blijkt dat het project succesvol is. UI Vrijwilligers die werken als taalcoach geven een belangrijke aanvulling op Wilma van der Werff en Fürü Baydogan uit Middelburg zijn al drie jaar lang Taalcoach-project de inburgeringscursussen. 9 Een taalkoppel kan aan de slag met specifieke taalwensen van de inburger- aar. Dit komt door het één-op-één contact. 9 Het project levert niet alleen een bij drage aan de taalvaardigheid. Het zorgt ook voor betrokkenheid. De zelfredzaamheid en het zelfver trouwen van inburgeraars nemen toe door het Taalcoach-project. Het levert een positieve bijdrage aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62