oude beroepszeilvaart zeelan 25 'Vlissingen camperparadijs' 'de Avontuur' NK Jeugdkorpsen en Taptoe Legeroefening leidt tot meer vliegbewegingen RestauranhKatseveer Ujjlü, zaterdag 4 juni 2011 S 1 8 v 1 1 ■i HBspmi MM M SMS S BMMM8 MMMMMMMMMIHMnnMMH .viz" WIUMIUUI MMpMRMMRMM De klipper 'de Avontuur' in vroeger tijden. Het schip werd in 1913-1914 gebouwd door scheepswerf Ge broeders Geleijnse aan de Roode Vaarthet kanaal tus sen Zevenbergen en Moerdijk. Het schip werd in 1914 verkocht aan Pieter van der Vlies uit Halsteren. 09 JULI 2011 Van der Vlag een oproep via de ra dio van Guus van Hecke en Rien van Boven, twee Zeeuwen die van uit idealisme een oude Zeeuwse klipper wilden aankopen. Dat is toen dus gelukt", vertelt Helmich. Typerend voor deze schepen was volgens hem de extra degelijke bouw ten behoeve van het vervoer van basaltstenen voor de zeewerin gen en massagoedproducten over de Rijn en de Zeeuwse stromen. „Steenbonken werden dergelijke klippers ook wel genoemd. De ster ke zeeglijn met een hoog voor- en achterschip maakte deze schepen zeewaardig voor de Zeeuwse del ta." Helmich licht toe dat de- zeilsche pen zodanig werden uitgerust dat ze met slechts twee man gezeild konden worden om zo de concur rentie aan te gaan met de opkomst van de eerste motorschepen en de veel grotere sleepboten. Naast 'de Avontuur' werden in de periode 1912-1915 bij Scheepswerf Gebroeders Geleijnse te Roode- vaart (Moerdijk) nog drie grote identieke Zeeuwse tweemastklip pers gebouwd: De Elizabeth I en II en de Marigje. Helmich omschrijft ze als 'de zusterschepen van de laatste generatie drieklappers'. De vier klippers gelden als 'de ruggen graat' van dit boek. De beschrij ving van onder meer de ontstaans geschiedenis van de binnenvaart- klipper en de geschiedenis van de scheepswerf Gebroeders Geleijnse maken deze uitgave compleet. Toen de zeilende binnenvaart aan haar einde kwam, verdween vol gens ICoppejan en Helmich, niet al leen een eeuwenoude manier van vervoer maar ook een generatie mensen met een unieke manier van leven en werken. Zij laten in hun boek oud-schippers aan woord, evenals schipperskinderen die in hun jeugd nog bewust de zeiltijd aan boord meemaakten. Dat levert verhalen op van het alle daagse leven tot spanning tijdens' de oorlogstijd en bij barre zeiltoch ten op de verraderlijke Zeeuwse wateren. Aangevuld met ruim 370 foto's, oude documenten, aquarellen en detailtekeningen wordt een com pleet beeld geschetst van de ge schiedenis van deze schepen vanaf de zeiltijd tot heden. Hoewel het vaargebied zich uitstrekte tot in Duitsland voeren deze klippers ook vaak in Zeeland. Ze waren hiervoor speciaal ontworpen en drie van deze vier zusterschepen waren ook eigendom van Zeeuwse schippers. Vooral in de bietentijd voeren de klippers vanuit de toen nog talrijke Zeeuwse landbouwha- ventjes met bieten naar de suiker fabrieken. 'De Avontuur' is dankzij de inzet van vrijwilligers als enige behou den gebleven. Dit boek is een ini tiatief van de Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur waarbij Koppe- jan en Helmich beiden werkzaam zijn als vrijwilligers. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Met wat waterleidin gen, stroomkabels, een rioolput, een slagboom en een beetje wel willendheid kan Vlissingen zo maar een camperparadijs zijn. Dat beweren drie ondernemers én fervent camperaars uit Vlissingen: Hans Wartena, Koen Tesselaar en Anne-Bouk van der Hoeven. Twee ënhalf jaar geleden hebben zij een camperplan ingediend bij de ge meente Vlissingen. Die wilde toen echter niet aan de zogenaamde ge meentelijke overnachtingsplekken. Daar zijn bedrijven voor, luidde het argument. Maar in de nieuwe toeristische nota is dat inzicht ver anderd. Wie wil, mag camperplaat sen aanleggen in Vlissingen. Dat wil het drietal wel. „Al mag ie mand anders ook", zegt Tesselaar. „Dat is ook best. Het is gewoon goed voor Vlissingen. Je haalt hier een heel nieuwe doelgroep mee binnen. Mensen die de stad willen ontdekken en, los van de overnach ting, gemiddeld 45 euro per dag be steden." Volgens het drietal heeft Zeeland een slechte naam bij camperaars. De driejarige tweeling Sander en Lukas Helmich, zoontjes van een van de auteurs, bieden mevrouw Ali van der Vlag het eerste exemplaar van het boek Een veger wind aan. foto Ronald den Dekker f)cl3f tlUlllCl ld 2014 VGrbfGGCl VLISSINGEN - Sportpark Irislaan in Vlissingen is vanmiddag het decor van het Open Nederlands Kam pioenschap voor Jeugdkorpsen. De wedstrijd begint om 13.00 uur. Aan dit muziek- en showfestijn doen korpsen uit heel Nederland mee. Aan het NK voor Jeugdkorpsen doen onder meer de Jeugd Delta band uit Vlissingen en Johan Friso uit Middelburg mee. De finale is rond 17.15 uur. In de avonduren is er op het sport park vanaf 20.00 uur de Taptoe Zeeland. WOENSDRECHT - Er zijn vanaf 15 tot en met 24 juni meer vliegbewe gingen boven Zeeland en West-Brabant. Dat heeft te maken met de oefening Lowlands. Tij dens deze oefening werken het Korps Commando Troepen (KCT) en ondersteunende land- en lucht machteenheden samen. Ook de Belgische special forces en lucht macht nemen deel. Als gevolg van het tweewekelijkse scenario is vliegbasis Woensdrecht gedurende vier dagen in de avonduren geo pend om extra vliegbewegingen te faciliteren. Voor eventuele klach ten kan worden gebeld met 0164-693939. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De verbreding van de hoofdwegen die naar de Wester- scheldetunnel leiden, de Tractaat- weg van Terneuzen naar België en de Sloeweg op Zuid-Beveland, laat nog enkele jaren op zich wachten. De provincie verwacht dat vol gend jaar de grondaankopen voor de verdubbeling van de Sloeweg ver gevorderd zijn en dat vervol gens de verwerving van gronden voor een te verbreden Tractaatweg kan beginnen. De grondverwer ving op Zuid-Beveland verliep tot voor kort moeizaam. Landbou wers willen het liefst ruilgrond en dat is niet eenvoudig te krijgen. De provincie hoopt in 2012 het bestek voor de verbreding Sloeweg op de markt te brengen. Wonen aan het water jn het centrum van Vlissingen Prachtige herenhuizen vanaf 384.900v.o.n. www.woneninbestevaer.nl Restaurant Katseveer - Wolphaartsdijkseveer 1, 4471 ND Wolphaartsdljk - www.katseveer.nl Reserveren: tel 0113-227955 581326 of mail naar lnfo@katseveer.nl. Volg ons ook op twltter.nl/katseveer 'Dining witnTke Stars' Van 6-12 juni (reserveren: www.dlnlngwlththestars.nl), maar bij ons met een extra verlengingsweek t/m 18 juni (reserveren: per telefoon of e-mall). Nieuw, lunch op zaterdag In luni, Juli, .augustus zijn wil ook op zaterdagmiddag geopend. Met prachtig terras aan. de haven van Wolphaortsdljk! Culinaire Autorit zaterdag 2 juli No het grote succes van vórig jaar wederom de Culinaire Autorit door het Zeeuwse landschap met her en der gerechtjes en drankjes. Info: www.katseveer.nl Volg onze verbouwing Restaurant Katseveer is nu heropend In 't Veerhuis WolphaartsdllK wegens de grootscheepse verbouwing; volg het op www.kotseveer.web-loo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61