zelden ruzie Hulpverleners stelen van ouderen Autovakantie OOSTENRIJK binnenland 15 Brand verwoest heide bij Enschede P Asiel overstelpt met 'zielige' jonge vogels WIENERWALD ISALZBURGERLAND KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm zaterdag 4 juni 2011 en Willy Nowee wonen allebei nog zelfstandig. foto Willem Vernes enschede - Bij een grote brand in het natuurgebied Aamsveen bij En schede is gisteren honderd hectare verloren gegaan. Natuurbeheerder Landschap Overijssel spreekt van een ramp, waarbij veel jonge reeën en amfibieën zijn omgekomen. De Duitse brandweer vermoedt brandstichting. In ieder geval van daag moet nog de hele dag wor den geblust. De brand brak even voor 9.00 uur uit in het noorden van het natuur gebied, gelegen ten zuidoosten van Enschede. Een straffe noord oostenwind joeg het vuur door het veen in de richting van de na turistencamping Het Aamsveen. Die werd in de loop van de och tend dan ook ontruimd, maar bleef gespaard. Tweehonderd gas ten konden aan het eind van de middag terugkeren. De Duitse brandweer vermoedt dat het vuur is aangestoken omdat ze de afgelopen twee weken al vier keer in het veengebied heeft moe ten blussen. Voor een spontane ontbranding is het volgens woord voerder Bultmann niet heet ge noeg. De Nederlandse brandweer waagt zich niet aan een uitspraak hierover. De zachte veengrond maakte blus sen in het gebied vrijwel onmoge lijk. De brandweer kon er met voertuigen niet in en moest vanaf de rand werken. De operatie werd bemoeilijkt door de wind, die steeds van richting veranderde. Door ondergronds voortwoeke rend vuur doken steeds nieuwe brandhaarden op. De brand leidde tot een grootscha lige inzet van Nederlandse (100 mensen) en Duitse (120 mensen) brandweer, 's Middags kregen ze hulp van een Chinook-helikopter van defensie. zie onze website:binnenland Video: Defensie zet helikopter in bij heidebrand Aamsveen ZORG Vooral sieraden en geld ontvreemd Bewoners van verpleeg- en verzorgingstehuizen worden regelmatig bestolen door per soneel. Ouderen en zieken doen vaak uit gewoonte deur niet op slot, waardoor insluipers mak kelijk hun gang kunnen gaan. den haag - Ouderen en zieken in verpleeg- en verzorgingshuizen worden regelmatig slachtoffer van diefstal door verpleegkundigen en verzorgenden. Dat stellen cliënten organisatie LOC, Zeggenschap in zorg en CSO, de koepel van oude- renorganisaties. Vooral geld en sie raden worden ontvreemd. Hoewel concrete cijfers ontbreken, zeggen de organisaties geregeld van dergelijke criminaliteit te ho ren. Bij de politie Amsterdam-Am- stelland wordt enkele keren per maand aangifte gedaan van dief stal uit verpleeg- en verzorgings huizen. Ook het korps Midden en West Brabant kent het fenomeen, maar zegt dat het ook voor vol strekt onbekenden relatief makke lijk is van oude en zieke mensen te stelen. Volgens een woordvoer der doen veel bewoners van tehui zen uit gewoonte hun deur niet op slot, waardoor insluipers hun gang kunnen gaan. Bovendien zijn de tehuizen veelal open instellin gen waardoor iedereen in en uit kan lopen. LOC en CSO roepen de tehuizen en hun bewoners op vooral in va kantieperiodes en dus ook deze zo mer extra alert te zijn. „Dan zijn veel vaste werknemers met vakan tie en wordt veel gebruik gemaakt van invalkrachten. Daarmee neemt het risico toe dat er wordt gestolen", aldus Wim van Min nen, directeur van CSO. Hij noemt het 'zorgelijk' dat hulp verleners misbruik maken van doorgaans 'kwetsbare en weerloze mensen'. Directeuren van de instel lingen moeten daarom een zero to- lerancebeleid hanteren, meent hij, en daarnaast meer begrip tonen voor de slachtoffers. „Die worden nu lang niet altijd serieus geno men. Directeuren kiezen te vaak de kant van hun personeel." Van Minnen pleit er daarnaast voor dat de instellingen erop toe zien dat de bewoners niet onnodig contant geld bij zich dragen en hun waardevolle spullen desnoods in een kluisje bewaren. Volgens Yvonne van Gilse, directeur van LOC, moeten ook de relatief fitte ouderen zich er bewuster van wor den dat ze voorzichtiger met hun spullen moeten omgaan. „Zij zijn nogal eens geneigd iedereen snel te vertrouwen en een ander voor hen te laten pinnen. Helaas wordt daar misbruik van gemaakt." Van Gilse adviseert tehuisbewo ners daarnaast hun deur op slot te doen zodra ze hun kamer verlaten en bij diefstal altijd aangifte te doen bij de politie. Van Gilse hoopt dat het binnen en kele jaren ook voor instellingen makkelijker wordt hun personeel te screenen op strafbaar gedrag. Zij worden dan verplicht bij een solli citatie een Verklaring Omtrent het Gedrag te laten zien. Actiz, de organisatie voor zorgon- dernemers, stelt dat diefstal nooit acceptabel is maar heeft geen pas klare oplossing voor het probleem. „We gaan eerst de omvang ervan in kaart brengen, daarna gaan we kijken wat we kunnen doen", al dus een woordvoerder. zundert - De dierenasiels worden overstelpt met jonge vogels die door mensen in tuinen en parken worden gevonden. Meestal gaat het om vogels die nog niet kun nen vliegen, maar waar de ouders bij in de buurt zijn. Een natuurlijk proces, dat je niet moet verstoren, zegt het Vogelrevalidatiecentrum. „Behalve jonge merels, krijgen we absurd veel kraaien, kauwen, ek sters en ook gaaien. Het gaat echt om tientallen exemplaren per dag. Hiervoor hadden we een enorme toestroom van kool- en pimpelme zen", zegt Diwi Nieboer van het Vogelrevalidatiecentrum Zundert. „Het ziet er vaak heel zielig uit, zo'n hulpeloos jong vogeltje dat op de grond loopt. Mensen vrezen dan dat ze een makkelijke prooi zijn. Jonge vogels springen uit het nest, maar meestal worden ze be schermd door hun ouders." FIETSEN langs de DONAU Supercompleet genieten Eén van de bekendste fietsroutes Autovakantie ITTER 4/5/8/13/15 dagen o.b.v. ontbijtbuffet Aankomstdata: van 11/6 t/m 27/10 •u verblijft in het familiehotel Gastehaus Schipflinger op ca. 200 nrVan het centrum maak heerlijke wandeltochten door de bergen of maak een uitstapje naar de hoofdstad van Tirol, Innsbruck Zie www.kras.nl/51469 Autovakantie EICHGRABEN 4/5/8 dagen o.b.v. All Inclusive Aankomstdata: van 11/6 t/m 27/9 u verblijft in het 4-sterren Familiehotel Wienerwald, op ca. 35 km van Wenen incl. ontbijt, lunch, diner en div. drankjes ontdek de stad Wenen met de Staats- opera en hét Schloss Schönbrunn Zie www.kras.nl/51312 Autovakantie MUHLBACH 8/15 dagen o.b.v. All Inclusive Aankomstdata: van 18/6 t/m 15/10 u verblijft in Gasthof Batzinger met Nederlandse eigenaren incl. ontbijt, diner, lunch en vele extra's ideaal voor de fietsliefhebber met ruim 30 fietsroutes in de omgeving Zie www.kras.nl/51269 Autorondreis OOSTENRIJK en DUITSLAND 9 dagen o.b.v. ontbijtbuffet Aankomstdata: van 20/6 Vm 19/9 u verblijft in hotels in Kramesau, Grein, Wenen en Regensburg nabij de Donau incl. fietshuur en routebeschrijvingen volg gedeeltelijk de route van de bekendste Europese fietsroute de Donauradweg Zie www.kras.nl/51496 waarom zou je meer betalen /T>Vi Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5