elkaar op bouwgrond zeeland 127 't Smaokt me allebei geliek M 6t/m19JUNI WWW. H A RVE S T F AIR. N L m DeStem Beleef'tin zaterdag 4 juni 2011 zal mijn best doen om het Taalcoach-project voort te Éten, het zou kortzichtig zijn om het nu te stoppen, ant taal verbindt mensen' IjanaMiljus, directeur Stichting Vluchtelingenwerk Zeeland een taaikoppel. de beeldvorming over migranten en vluchtelingen. Vaak ontstaat er een vriendschap enJ blijven taaikoppels elkaar zien. De Zeeuwse gemeenten Goes, Noord-Beveland, Schouwen-Duive- land, Hulst, Terneuzen, Borsele en Middelburg zijn actief betrokken bij het project. Die gemeenten konden voor de perio de 2008 tot en met 2011 geld ont vangen van het Rijk voor de uitvoe ring van het Taalcoach-project. Vanaf 2012 komt een eind aan de lan delijke financiering. Als de gemeenten het project willen voortzetten, is het volgens Regioplan van belang om in actie te komen. De kennis op lokaal niveau blijft dan behouden en de vrijwilligers blijven beschikbaar. Zeljana Miljus, directeur van Stich ting Vluchtelingenwerk, hoopt dat de gemeenten het project voortzetten. is in 2009 in één keer afgeboekt." Dat doet wel even pijn, legt de wet houder uit, maar voorkomt dat de kosten nog verder oplopen, omdat er elk jaar (meer) rente moet wor den betaald. Om diezelfde reden heeft Terneuzen ook resoluut een streep gezet door woningbouw plannen net achter het sluizencom- plex (de Beurtvaartkade) en op de plek van een voormalige super markt in Axel. Van Schaik: „Bij elkaar zit je dan op die drie miljoen." Dat geld komt uit de reserve die de gemeen te had opgebouwd met de aan- en verkoop van bouwgrond. Die pot is bijna leeg, zegt Van Schaik. „Nu wordt het pas echt krap. De tijden dat leuk kon worden verdiend aan door Rinus Willemsen Of de frènzen meevie len, vraogt een man netje achter uut de straote. „Jao", gaot ie vèder, ,,'k zaggen joe vorige weke bezig in den 'of' Noe moen 'k éérlijk zeggen dan 'k nie zó'n 'oevenier bin. 't Is méér 'ier een kap en daor een slag nao de vuulte, maor echt een tuin man, da bin ik glad nie. Néé, dan moe je die mannen 'èn van de volkstuintjes. D'allerêêste jaoren toen 'k begon mee 'oevenieren, goeng ik altied daor even kieken. Zitten d'èrpels al in de grond? Jao? Dan kan 'k ook beginnen om de geultjes te kappen. Staon de toemaotenplanten der al? Jao? Dan goeng 'k nao de wienkel om wat toemaotenplanten. Mêêstal waoren die dan nog te kóóp, mao 'k vis sende dan ook wel 's ach ter 't net. „Ze binnen al op joen- gen. Je bin ook wel an de laote kant, ee." Mao mee die frènzen daor 'èn 'k het goed mee geschoten. Die kocht ik van de winter. Néé 't was nog géén voorjaor. Bij de Lidl. Acht schóóne planten en bloeien dat ze deejen een maond geleejen. Nie te gelóóven. 'n Schóón netje d'rover gespannen en mao wachten en kieken wat ze deejen. Mao jao, toen kwam die droogte, lelken aovond 'n volle gieter op ielke plant. Toen ze be gonnen te kleuren, was 'k niet den êênigsten die d'r schèèr op kreeg. Op 'n middag kwam ik thuis en dan zat 'r een mèrelaor in 't net. Die docht dat ie langst de ziekant nao binnen kon. 'n Bitje douwen en nog 's en toen zat ie vaste. Êêst mee één póót, dan ook mee d'n anderen. Nog maor 's z'n kop d'r deu gesto ken en toen was tie glad vast ge- .^E/Cfy kommen. Mee 'n klein naogel- schèèrtje knippend 'k even later verzichtig langst z'n pootjes en z'n nikke de draodjes van 't net los. Net zó ongeveer as de dokter die de hechtiengen losknipt en dan de draodjes d'r uuttrekt. Mao die mèrrelaor maokende toch zó van z'n neuze. Pikken nao m'n viengers en dat schèèrtje. Dat doen die joenge veugels altied. Die stomme veugels zien de frènzen en dienken: „Dao goan 'k ook 's van proeven." Róód ee. Dat trekt an. Verzichtig knippende ik vér der Ik schaomende m'n eigen een bitje toen ik zó mee dat schrêêuwend bêêstje bezig was. Gelukkig kwam t 'r géén méns langst. 'k Zou nie weten wat 'k gezeid most 'èn. En toen 'k dien veugel losliet, vloog tie raokeliengs over de schuttieng, de lucht in. Schrêêuwend as 'n maoger vèr- ken dat geslacht wórdt. Mee 'n traumatische ervaoring z'n joenge wèreld in. Wien d'r ook zot van frèn zen binnen, dat ziin joenge gasten. „Mee 'n paor scheppen brune suker d'r op," zegt een man die mee 'n im mer frènzen 'óövèèrdig uut z'n volkstuintje stapt. „Joengen, dao kunnen die kleine gasten weg mee." 'k Kieken 'm vraogend an en zeg gen: „Wudder eten die altied mee witte suker." En bots d'r óp zegt ie: „Da kan ook, mao wudder altied mee doenker brune basterd." En mee dat ver'aol in m'n 'óófd gaon 'k naor uus en 'k vraogen on derweg aan dees en gene 'oe of die frènzen eten. Mao dao kom 'k toch niet goed uut en noe zit 'k mee twii bordjes op taofel en twii soorten suuker. En éérlijk gezegd: 't Smaokt me alle twii geliek. foto Ruben Oreel bouwgrondexploitatie zijn, voorlo pig althans, voorbij." Overigens speelt niet alleen de ver slechterde handelswaarde van bouwgrond gemeenten parten. Uit het CBS-overzicht wordt helder dat gemeenten in 2009 op verre weg de meeste beleidsterreinen meer geld hebben uitgegeven dan er binnenkwam. Het grootste te kort, 6,4 miljard, deed zich voor op de post sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverle ning. In Zeeland ging dat om een bedrag van 129 miljoen euro. De tekorten Werden grotendeels aangevuld door inkomsten uit be lastingen en de algemene uitke ring van het Rijk, die in 2009 (lan delijk) met 10 procent steeg. vM ¥1M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55