Gesprek over kudde achter gesloten deur Verhaal Gianni maakt Lintje voor hengelsportman 221 zeeland Ontmoeting met Johan Remijnse GroenLinks hekelt beloning top ADRZ ONGEWISSE CDA heeft begrip voor besluit VERHAAL KRIJGSGEVANGENE IN BOEKVORM De familie van Gianni Gaia bezocht gisteren Noord-Beveland om de plekken te bezoeken waar hun vader/opa ondergedo ken heeft gezeten. Ook kregen de nazaten een boek. Gianni Gaia AUTOSERVICE BESUYEN pv auto 100% kri zaterdag 4 juni 2011 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Vrijwilligers van de Zeeuwse Schaapskudde blijven in het ongewisse over de gang van zaken omtrent de overgang van de kudde van de gelijknamige stich ting naar schapenboerderij De Schaapskooi. De fractievoorzitters zijn eind vori ge maand in een besloten bijeen komst op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen rondom de schaapskooi. Een woordvoerster van de vrijwilli gers vroeg tijdens de meest recen te openbare raadsvergadering om openheid van zaken. Ook vrijwel alle raadsleden wilden weten hoe de overdracht geregeld is en wat de gevolgen zijn voor de toekomst van de kudde en voor de reeds toegekende subsidies voor de schaapskooi en het bezoekers centrum. Burgemeester Jaap Gelok zegde toe dat de door de raad gestelde vragen schriftelijk door het stich tingsbestuur zouden worden be antwoord. Dat is echter slechts voor een deel gebeurd. De stichting heeft, behal ve het punt van de wisselende fo to-expositie die wel enkele keren is vervangen, altijd voldaan aan de eisen die aan de subsidie ten grondslag lagen. De reeds toege kende subsidie is dus niet in ge vaar. De verdere toelichting op de schaapskooi is gegeven in een be sloten bijeenkomst. Fractievoorzit ter Ad Schenk van het CDA heeft daar wel begrip voor. „Er is onder meer ingegaan op de overeenkomst tussen de stichting en de schapenboerderij. Die info'r- matie bevat bedrijfsgevoelige infor matie. Ik kan me goed voorstellen dat dergelijke informatie in een be sloten bijeenkomst is gegeven. Voor ons zijn drie zaken van be lang. Het begrazen van de dijken, behoud van de schaapskooi en het bezoekerscentrum als toeristisch product en het schaapscheerders- feest. Deze drie zaken zijn voldoen de gewaarborgd. Het schaapscheer- dersfeest in de huidige vorm be staat weliswaar niet meer, maar de eigenaren van de schapenboerderij hebben al aangegeven dit feest te willen voortzetten.' door Frank van Cooten Het waren emotionele momenten, gisteren in café De Kroon in Wis- senkerke. De Italiaanse familie van Gianni Gaia maakte kennis met de mensen die hem in de oorlogsjaren onderdak verschaf ten. Kleinzoon Paolo kreeg van burgemeester Henny van Kooten het gebundelde verhaal over zijn grootvader, die voor de Duitsers dwangarbeid verrichtte op Noord-Beveland. De veertien familieleden bezoch ten de plaatsen waar Gianni onder gedoken heeft gezeten. De tranen vloeiden rijkelijk. „De grote wens van onze vader was ooit nog terug te keren naar Noord-Beveland om de mensen die hem hielpen te be danken. Dit is helaas niet gelukt omdat hij vorig jaar is overleden. Wij bedanken iedereen nu in zijn plaats", zei dochter Emanuela giste ren. „Het zijn heel emotionele maar ook hele momenten. Het doet ons echt heel veel." De uitbater van café de Kroon hield gisteren rekening met zijn Italiaanse gasten die de lunch ge noten. Uit de speakers klonk Eros Ramazotti. Italiaanse sfeer op een warme vrijdagmiddag in Wissen- kerke. Het verhaal begon met kleinzoon Paolo die contact opnam met de gemeente Noord-Beveland. Zijn grootvader was op zoek naar de mensen die hem in de oorlog had den geholpen om uit de handen te blijven van de Duitsers. Kleinzoon Paolo vond het belangrijk de speur tocht van zijn grootvader af te ma ken. Mede dankzij het speurwerk van de afdeling Historie van de ge meente, en dan met name van ar chivaris Gerard de Fouw, is het ver haal compleet gemaakt „Paolo stuurde mij alleen een klein fotoo tje mee van een soldaat en een Zeeuws boerenhuis met een schuur in Kamperland. Mede dank zij mijn contacten in de landbouw Italië vocht in de Tweede Wereld oorlog als bondgenoot aan de zij de van Duitsland. Op 8 september 1943 capituleer de het Italiaanse leger echter voor de geallieerden. Hierop werden al le in West-Europa gestationeerde Italiaanse troepen door de Duitsers ontwapend. Een groot aantal daarvan werd krijgsgevangen gemaakt, waaron der Gianni Gaia. Vanaf november 1943 werd hij te werk gesteld op diverse plekken in Zeeland. Gianni vluchtte in 1944. is het mij gelukt het hele verhaal te reconstrueren." Het boekwerk I pesciJïior d'acqua ('Vreemde eenden in de bijt') is geïllustreerd met foto's en kaartma teriaal van de locaties waar Gianni Gaia heeft gezeten. De titel 'Vreemde eenden in de bijt' heeft betrekking op de Italiaanse krijgsgevangenen. „Bij onderduikers denk je al gauw aan Joodse mensen. Het is echter niet zo bekend dat ook Italianen krijgsgevangenen waren van de Duitsers en te werk werden ge steld. Gianni had bijvoorbeeld keu kendienst en moest de Duitsers in de bunkers van eten voorzien. Toen hij te horen kreeg, dat hij doodgeschoten zou worden, is hij gevlucht." De familie, dochters met hun echt genoten, kinderen en kleinkinde ren, waren gisteren in het gebied waar hun vader/opa doodsangsten heeft uitgestaan. „Onze vader heeft wel het een en ander verteld maar lang niet alles. Dat was te emotioneel voor hem. We komen verhalen in het boek over hem tegen die. wij zelfs niet wisten." Nu het boek er is, is een film de volgende logische stap. „Het verhaal van opa laat zich I prachtig verfilmen", aldus Paolo. Op de vraag of hij dan de rol van zijn opa wü vertolken, schudde hij gisteren van nee. „Te emotioneel." De familie van Gianni Gaia maakte gisteren kennis met Johan Remijnse. Hij bood Gian ni, zonder medeweten van zijn ouders, in 1944 een tijdelijke schuilplaats aan. Hij bracht hem en twee maten onder in een klamp stro aan de over kant van de weg met de boodschap dat hij ze de vol gende morgen een ontbijt zou komen brengen. De Italianen liepen echter 's nachts naar de boerderij van familie De Kam aan de Langeweg in Kamper land. Ze werden 's morgens in de schuur ontdekt door de boer. Familie De Kam bood de Italianen onderdak. Ze zijn daar gebleven tot de Canadezen Noord-Beveland be vrijdden, op 2 november 1944. Deze boerderij was daarom één van de locaties, die gisteren door de familie werd bezocht. GOES - GroenLinks Goes stelt we derom vragen aan het college van burgemeester en wethouders over de beloning van ziekenhuisbe stuurders van Admiraal De Ruyter- ziekenhuis (ADRZ). Over 2010 ligt de beloning van de ADRZ-top. boven de norm. Groen Links is daarover verbolgen. Ook vorig jaar stelde GroenLinks vra gen over de hoogte van de bezoldi ging van de ADRZ-bestuurders. Het Goese college van burgemees ter en wethouders sprak toen van een 'excessieve salariëring' van de leden van de Raad van Bestuur. Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel. 0118-41 70 82 Goes Livïngstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07 WOLPHAARTSDIJK - Hengelsport- man in hart en nieren Rinus den Engelsman is gisteravond konink lijk onderscheiden in zijn woon plaats Wolphaartsdijk. De Goese loco-burgemeester lo-Annes de Bat speldde hem in dorpshuis De Griffioen de versier selen op (Lid in de Orde van Oran je Nassau). Dat gebeurde tijdens het vijftigjarig jubileum van Visse rij- en Hengelsportvereniging De Zandkreek uit Wolphaartsdijk. Den Engelsman heeft zich vanaf het eerste uur ingezet voor die ver eniging. Hij was al die tijd pen ningmeester. Gisteren nam hij als bestuurslid afscheid. Den Engels man hield vanaf 1969 ook de lede nadministratie bij en was van 1972 tot 1982 havenmeester in de sport vissershaven De Piet. Voor de jeugd organiseerde hij sinds 1996 hengelwedstrijden. Hij gaf ook voorlichting over zijn hobby. Loco-burgemeester De Bat feliciteert Rinus den Engelsman, foto Willem Mieras Speel mee tijdens de .•^ABS/A^plferstel Krasdagen en win één van de fantastische prijzen. j verwijderen I rJLlflCJ Verrassend autoherstel I goed geregeld! ABS Korting van Korting van €150,- vcb.'/ijderan De kraskaart valt binnenkort op uw deurmat. Online meespelen kan ook! Lever uw kraskaart voor 18 juni 2011 in bij één van de 97 ABS Autoherstelbedrijven. Dan maakt u bovendien kans op de hoofdprijs: uw auto krasvrij maken t.w.v. maximaal 1.000.-! Kijk voor meer informatie en de voorwaarden op: www.abs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50