'Een vrouw hield van strijken, PCB 221 zeeland 'School bij problemen betrekken' Voor de bezoekers van welkomboerderijen is het een uitkomst dat ze af en toe van huis kunnen. Voor hun familie of kennissen die anders voor hen zorgen, is het dat ook. Dansavond met demonstratie rolstoeldansen Menno Bult praat in Alzheimercafé Aantal inbraken in streek gestegen almanak Twitter AUTOSERVICE BESUYEN Axl Peleman zingt Antwerpse volksliedjes -4- zaterdag 4 juni 2011 door Raymond de Frel terneuzen - De Millenniumcom- missie Terneuzen wil de jeugd in de Kanaalzone betrekken bij grote wereldproblemen. Daarom wor den leerkrachten van basisscholen uitgenodigd om daarover van ge dachten te wisselen. Terneuzen draagt een steentje bij om acht millenniumdoelstellingen te bereiken, zoals het uitbannen van extreme armoede en honger, onderwijs voor alle kinderen en schoon drinkwater voor iedereen. Dat doet zij door jaarlijks één euro per inwoner beschikbaar te stellen. De doelstellingen moeten uiterlijk januari 2016 zijn bereikt. Het is daarom zaak om de Terneu- zense bevolking, en in het bijzon der de jeugd, bekend te maken met de doelstellingen, schrijft Frank van Oorschot van de Millen niumcommissie in een brief aan de Terneuzense basisscholen. „We willen de hogere groepen van een aantal scholen op een actieve ma nier bij de problematiek betrek ken. Daarom willen we van leer krachten ideeën horen om dit op een goede manier aan te pakken", aldus Van Oorschot. De brainstormsessie is op dinsdag 21 juni vanaf 19.30 uur in het stad huis in Terneuzen. UITKOMST Het kabinet-Rutte wil fors korten waarmee mensen zorg kunnen in rijen hebben veelal een pgb. Pleui terneuzen - Alex en Jacqueline Glijn, kampioenen rolstoeldansen die de finale van Holland's Got Ta lent hebben gehaald, geven van avond (zaterdag 4 juni) in dans school Kiel aan de Haarmanweg 25 in Terneuzen een demonstratie. Zij doen dat tijdens de afdans- avond waarop leerlingen van de dansschool laten zien wat zij op de danslessen hebben geleerd. Zo wel beginners, topklassers als se nioren komen aan bod. De afdans- avond is van. 20.00 tot 24.00 uur. Alex en Jacqueline Glijn treden omstreeks 21.00 uur op. door Harmen van der Werf Met aanstekelijk enthou siasme vertelt Pleuni Verbrugge over hoe zij omgaat met de menterende mensen op haar wel komboerderij aan de Oude Haven- dijk 2 in Hengstdijk, ,,'s Ochtends om half tien komen ze. We drin ken dan eerst koffie met elkaar. Vervolgens beginnen we aan het middageten. Aardappels schillen, groenten voor de soep snijden. Ze hoeven niet per se mee te helpen, maar ze doen het graag, 's Middags om half vier gaan ze weer weg. Ik ben dan wel vaak moe, hoor, er wordt veel aandacht van je ge vraagd." Pleuni heeft in de bejaardenzorg gewerkt, in het Terneuzense ver zorgingshuis Bachten Dieke. „Dat is al wat jaartjes geleden, maar ik heb er nog altijd veel aan op de welkomboerderij. Het is goed zo'n achtergrond te hebben. Je weet dan toch beter hoe dementerende mensen reageren, wat ze aan kun nen en hoe je ze bezig kunt hou den. Of, zoals een keer gebeurde, dat iemand per se weg wilde met de bus. Je moet dan zelf zo kalm mogelijk blijven." De welkomboerderij van de fami lie Verbrugge is van vele markten thuis. Er wordt biologische akker bouw bedreven. Pleuni's man is een fervent paardenfokker. Er zijn nog meer activiteiten: een biologi sche winkel, een mini-camping met vijftien plaatsen en een kam peerterrein voor 22 stacaravans. Pleuni heeft er doelbewust voor gekozen het aantal men sen dat zij dagopvang wil bieden, te beperken tot vier. Via welzijns- instelling Aan Z in Axel krijgt zij de klanten, zoals alle Zeeuws- Vlaamse welkomboerderijen. De meeste bezoekers wonen nog thuis, weet Pleuni. „Het mooie van dit werk is dat wij de partners kunnen ontlasten doordat hun man of vrouw een dagje (van half tien tot half vier) bij ons kan door brengen. Er komen veelal man nen, vanaf zestig jaar tot in de tach tig. De meesten hebben wel iets met landbouw. Ze gaan graag mee de kippen, geiten of varkens voe ren. Een vrouw die hier een tijdje was, hield van strijken. Nou, dan mag ze van mij strijken. En elke keer vroeg ze 'moet er een vouw in die broek?'. Nee, dat hoefde niet van mij. En toch zat er dan een vouw in die broek. Ach ja, het zij zo." In totaal twaalf welkomboerderij en zijn er in Zeeuws-Vlaanderen. Zes daarvan houden volgende week op verschillende dagen open huis. „Veel mensen weten niet van ons bestaan", denkt Pleuni. De meeste bezoekers krijgen de dagbe steding vergoed, al dan niet uit een persoonsgebonden budget (pgb). Het kabinet-Rutte wil vanaf 2014 flink snijden in pgb's, is deze week bekend geworden. Wie denkt dat Pleuni zich daar zorgen over maakt, heeft het mis. „We krijgen vanaf juli al een lagere ver goeding van Aan Z", geeft ze aan. Ze heeft daarnaast de indruk dat pgb's soms ook iets te gemakkelijk worden verstrekt, met name aan jongeren. „Velen zijn te groen om te werken, omdat ze weten dat ze hun geld toch wel krijgen." De welkomboerderijen waar dus voornamelijk ouderen komen, vervullen een belangrijke functie, naar Pleuni's overtuiging. Mantelzorgers die gewoonlijk hun familielid of bekende terzijde staan, krijgen een dagje lucht, „En je ziet ook dat de mensen die hier komen, echt genieten. Soms van de kleinste dingen, zoals 's och tends met z'n allen koffie drinken aan de keukentafel en dan samen een praatje maken. Af en toe rij ik ook met ze naar de Westerschelde- dijk, om naar het water te kijken en schelpen te zoeken." Pleuni vindt de term 'welkomboer derij' eigenlijk niet zo goed verko zen. „Noem het maar verwenboer derij. Dat is beter." Open dagen zes welkomboerderijen van Hulst tot Cadzand Welkomboerderij familie Van Laak, Moerschansstraat 9, Hulst. De gas ten worden ontvangen in een woonhuis met een grote tuin en bossen in de directe omgeving. Ze gaan geregeld naar een boerderij aan de Rietstraat. Open dagen: dinsdag-7 en vrijdag 10 juni, 10.00- 15.00 uur. Welkomboerderij familie Verbrug ge aan de Oude Havendijk 2 bij Hengstdijk (zie verhaal hierbo ven). Open dagen: dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 juni, 10.00-15.00 uur. Welkomboerderij familie Riemens aan de Kamperseweg 16 bij Zaam- slag, met ruime tuin en oud erf met fruitbomen. Plus een weids uit zicht over de polders en op de Scheldedijk. Open dagen: dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 juni, 10.00-15.00 uur. Welkomboerderij familie Van Hoof, Wittestraat 3, Biervliet. Bezoekers kunnen helpen dieren verzorgen, tuinieren en met de duofiets erop uit. Open dagen: dinsdag 7 en don derdag 9 juni, 10.00-15.00 uur. Welkomboerderij familie Smits, Praatvlietstraat 3, Sluis/Heille. Ge mengd bedrijf met akkerbouw en melkvee. Open dagen: maandag 6, dinsdag 7 en donderdag 9 juni, 10.00-15.00 uur. Welkomboerderij Zomerweelde, fa milie Van de Plasse, Herenweg 2, Cadzand. Oude Zeeuwse boerderij met fuchsiatuin, kippen en ganzen. Open dag: zaterdag 11 juni, 10.00-16.00 uur. I Voor vragen en meer informatie: Aan Z, 0115-56.30.15; info@aan-z.eu (e-mail); of zie website: www.aan-z.eu zaamslag - Sociaal psychiatrisch verpleegkundige Menno Bult is maandag te gast tijdens het Alzhei mercafé in restaurant De Kraaghof aan de Terneuzensestraat in Zaam- slag. Hij vertelt over ondersteu ning van dementerenden en hun mantelzorgers. De bijeenkomst, ge organiseerd door Aan Z, begint om 19.30 uur. Toegang is gratis. Tip? redactie@pzc.nl terneuzen - Het aantal inbraken in Zeeuws-Vlaanderen is in mei ge stegen ten opzichte van een maand eerder. Tot 21 mei telde de politie 21 inbra ken. In april waren dat er maar vier. Vier inbraken vonden plaats op De Souburgse veertiger begeeft zich fanatiek in de wereld die Twitter heet. Zo reageerde hij deze week op een bericht van een van zijn manne lijke volgers. Die meldde: „Ik ga voet bal kijken. Ik word nog een man!" De Souburger zei hem daarop dat hij ook naar de wedstrijd ging kij ken. Daarna viel er een persoonlijk be richtje in zijn twitterbak, van de man die zichzelf een man voelde wor den. „Ben jij ook homo", was de vraag. De Souburgsefietsfanaat leg de hem vervolgens met een knipoog uit dat hij de laatste tijd met regel maat vrouwen kust tijdens zijn fiets tochtjes. Dat deerde zijn twittervolger niet. „Oh, oké. Maar ik vind je toch leuk." Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel. 0118 -41 70 82 Goes Livingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07 een vakantiepark in West-Zeeuws- Vlaanderen. De meeste inbraken werden gepleegd in Terneuzen, Axel en Sas van Gent. Bij acht van de zeventien inbraken is de oorzaak te zoeken in proble men in de relationele sfeer, consta teert de politie. Pleuni Verbrugge op de achterplaats wat praten, het kan en mag allemaal." antwerpen - Liefhebbers van oude Antwerpse volksliedjes moe ten vandaag in de Stadswinkel aan de Grote Markt in Antwerpen zijn. Daar speelt Axl Peleman, on der meer bekend als bassist van de Vlaamse band De Kreuners, een aantal van die in de vergetelheid geraakte deuntjes. Fans kunnen na het optreden ook een handteke ning gaan vragen tijdens een sig neersessie. Samen met de Borger- houtse Godelieve Muys verzamel de Peleman de vergeten Antwerp se volksliedjes op zijn meest recen te cd, die werd uitgegeven met boek. Het optreden start om 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42