oude beroepszeilvaart zeeland 125 'de Avontuur' www.stormvloedfestival.nl Deelder opent expo in Duingalerie Krabbend anker brengt zwemmer in de problemen Spelletjesdag ten bate van onderzoek MS The Blues-Sensation speelt in Langstraat Dronken automobilist (78) maakt brokkenrit Rabbijn Van de Kamp spreekt in synagoge Restaurant Katseveer Se lis £<JCl£Z De klipper 'de Avontuur' in vroeger tijden. Het schip werd in 1913-1914 gebouwd door scheepswerf Ce- broeders Celeijnse aan de Roode Vaart, het kanaal tus sen Zevenbergen en Moerdijk. Het schip werd in 1914 verkocht aan Pieter van der Vlies uit Halsteren. Nieuw, lunch op zaterdag In |unl lull, augustus zijn wij ook op zaterdagmiddag geopend Met prachtig tenos aan de haven van Wolphaortsdijk! Culinaire Autorit zaterdag 2 juli Na het grote succes van vorig iaor wederom de Culinaire Autorit door het Zeeuwse landschap met her en der gerechtles en drankjes Info: wwwAatseveer.nl Volg onze verbouwing Restaurant Kal se veer Is nu heropend in 't Veerhuis Wolphaartsdllk wegens de grootscheepse verbouwing; volg het op wwwkatseveer.web-loo.nl 09 JULI 2011 BESTEL NU JE KAARTEN VIA: OF BIJ ALLE VESTIGINGEN VAN: (~~sP Pf jfTlfiT3 De driejarige tweeling Sander en Lukas Helmich, zoontjes van een van de auteurs, bieden mevrouw Ali van der Vlag het eerste exemplaar van het boek Een veger wind aan. foto Ronald den Dekker DOMBURG - De Rotterdamse 'nacht burgemeester' Jules Deelder opent vanmiddag om 17.00 uur de exposi tie 'In het licht van Walcheren', in de Duingalerie van het Domburg- se Badpaviljoen. De expositie bestaat uit schilde rijen die afgelopen week door ama teurschilders uit heel N.ederland gemaakt zijn op het strand, in de duinen en straten van Domburg. Dat gebeurde in het kader van de Domburgse Schildersweek. De werken zijn allemaal te koop. Wat niet wordt verkocht, komt be gin augustus op een veiling. NEELTJE JANS - De Koopmansdank van reddingstation Neeltje Jans is donderdagmiddag uitgerukt voor een zwemmer in nood. Het ging om de eigenaar van een speedboot die zijn boot even voor anker had gelegd bij de Punt en op het strand was gaan liggen. Het an ker begon echter te krabben en de boot dreef richting Oosterschelde- kering. De man dook het water in, maar slaagde er niet in zijn boot te bereiken. Vanaf het strand werd alarm geslagen. De strandreddings- brigade van Westenschouwen haal de de man uit het water. De be manning van de Koopmansdank heeft de speedboot opgehaald. De Zeeuwse bluesband The Blues- Sensation geeft vanavond een con cert in de Langstraat in Zoutelan- de. De Blues-Sensation bestaat uit Jeroen Brand (zang/gitaar), Jeroen Portier (bas) en Cees But (drums). De groep speelt bluesmuziek met uitstapjes naar jazz, rock en funk, in zowel Nederlandstalige eigen nummers als buitenlandse covers. Het concert begint om 19.30 uur. Rabbijn Lody van de Kamp uit Am sterdam geeft morgenmiddag een lezing in de synagoge in de Heren straat in Middelburg. De titel luidt 'Religieuze betekenis van Jeruza lem'. Van de Kamp zou de lezing aanvankelijk in december geven. Deze kon toen door de gevolgen van slecht weer niet doorgaan. De lezing morgen begint om 15.00 uur. De middag is voor iedereen vrij toegankelijk. Van der Vlag een oproep via de ra dio. van Guus van Hecke en Rien van Boven, twee Zeeuwen die van uit idealisme een oude Zeeuwse klipper wilden aankopen. Dat is toen dus gelukt", vertelt Helmich. Typerend voor deze schepen was volgens hem de extra degelijke bouw ten behoeve van het vervoer van basaltstenen voor de zeewerin gen en massagoedproducten over de Rijn en de Zeeuwse stromen. „Steenbonken werden dergelijke klippers ook wel genoemd. De ster ke zeeglijn met een hoog voor- en achterschip maakte deze schepen zeewaardig voor de Zeeuwse del ta." Helmich licht toe dat de zeilsche pen zodanig werden uitgerust dat ze met slechts twee man gezeild konden worden om zo de concur rentie aan te gaan met de opkomst van de eerste motorschepen en de veel grotere sleepboten. Naast 'de Avontuur' werden in de periode 1912-1915 bij Scheepswerf Gebroeders Geleijnse te Roode- vaart (Moerdijk) nog drie grote identieke Zeeuwse tweemastklip pers gebouwd: De Elizabeth I en II en de Marigje. Helmich omschrijft ze als 'de zusterschepen van de laatste generatie drieklappers'. De vier klippers gelden als 'de ruggen graat' van dit boek. De beschrij ving van onder meer de ontstaans geschiedenis van de binnenvaart- klipper en de geschiedenis van de scheepswerf Gebroeders Geleijnse maken deze uitgave compleet. Toen de zeilende binnenvaart aan haar einde kwam, verdween vol gens Koppejan en Helmich, niet al leen een eeuwenoude manier van vervoer maar ook een generatie mensen met een unieke manier van leven en werken. Zij laten in hun boek oud-schippers aan woord, evenals schipperskinderen die in hun jeugd nog bewust de zeiltijd aan boord meemaakten. Dat levert verhalen op van het alle daagse leven tot spanning tijdens de oorlogstijd en bij barre zeiltoch ten op de verraderlijke Zeeuwse wateren. Aangevuld met ruim 370 foto's, oude documenten, aquarellen en detailtekeningen wordt een com pleet beeld geschetst van de ge schiedenis van deze schepen vanaf de zeiltijd tot heden. Hoewel het vaargebied zich uitstrekte tot in Duitsland voeren deze klippers ook vaak in Zeeland. Ze waren hiervoor speciaal ontworpen en drie van deze vier zusterschepen waren ook eigendom van Zeeuwse schippers. Vooral in de bietentij d voeren de klippers vanuit de toen nog talrijke Zeeuwse landbouwha- ventjes met bieten naar de suiker fabrieken. 'De Avontuur' is dankzij de inzet van vrijwilligers als enige behou den gebleven. Dit boek is een ini tiatief van de Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur waarbij Koppe jan en Helmich beiden werkzaam zijn als vrijwilligers. Restaurant Katseveer - Wolphaartsdljkseveer 4471 ND Wolphaartsdük - wwwkatseveeinl Reserveren: tel 0113-227955 581326 of mail naar info@ttatseveer.nL Volg ons ook op twltter.nl/katseveer KOUDEKERKE Op vakantieboerderij Jobse aan de Galgeweg 4 in Koudekerke is van daag een spelletjesdag ten bate van de Stichting MS Research. Er zijn de hele dag activiteiten, zoals in de ochtend een behendigheidspar- cours te paard en 's middag een zes kamp. Verder is er een markt met onder andere een loterij, pony rij den, schminken, een fotohoek, en hapjes. Het duo Frysk Hynder voert een show op. ©www.spelenvoorms.nl ZOUTELANDE OOST-SOUBURG In zijn woonplaats is vrijdag rond 16.30 uur een 78-jarige Oost-Soubur ger met zijn auto over een wegver smalling gereden op de Lekstraat. Daarbij reed hij twee verkeerspa- len omver. Vervolgens reed hij met zijn auto door een groenstrook en kwam tot stilstand tegen een boom. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. De man werd ter plaatse aangehouden en meegeno men naar het politiebureau. Daar werd in overleg met justitie beslo ten zijn rijbewijs in te vorderen. MIDDELBURG zaterdag 4 juni 2011 Nu m l Veerhuis Wo'phocrisda (boven), straks een vernieuwd Restowont Katseveer 'Dining witmfhé Stars' Van 6-12 juni (reserveten www.dlningwiththestars.nl). moor bü ons met een extra verlenglngsweek t/m 18 juni (reserveren: per telefoon of e-mail). www.woneninbestevaer.nl Wonen aan hei water ir, het centrum van VUssingen Prachtige herenhuizen vanaf 384.900,- v.o.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25