buitenland 19 €99 Vliegveld Sanaa dicht vanwege gevechten Zeldzame droogte langs China's grootste rivier Dode dertienjarige jongen wordt symbool van betogers in Syrië Britse boringen naar schaliegas stilgelegd Tornado's treffen Massachusetts Recordaantal militairen gedood Babyfabriek in Nigeria opgerold Nu bij Alles-in-1 van Ziggo van ervoor vrijdag 3 juni 2011 teerd, wordt ondergebracht in een expositiecentrum dat over enkele jaren gereed moet zijn. Het vroegere nazivernietigingskamp Sobibor in het oos ten van Polen is sinds gisteren wegens geldgebrek voor onbepaalde tijd ge sloten. Alle rondleidingen en andere activiteiten zijn gestaakt. foto Jarek Praszkiewicz/AP SBBm&mawseB LONDEN Het Britse mijnbouwbedrijf Cua- drilla Resources heeft het boren naar schaliegas nabij Blackpool stil gelegd. Mogelijk is er een verband tussen het omstreden boorproces en twee aardbevingen. Ecologen vrezen dat de winning van schaliegas de waterhuishou ding kan vervuilen met kanker ver oorzakende middelen. CONWAY Tornado's en stormen hebben woensdag in de Amerikaanse staat Massachusetts vier levens geëist. Zeker 33 personen raakten gewond. In negentien plaatsen is flinke scha de aangericht. Duizend man van de nationale garde staat paraat om hulp te verlenen.Een tornado sloeg vorige week toe in Missouri en eis te i34 levens in Joplin. SANAA - Door gevechten in en rond Sanaa, de hoofdstad van Je men, is het vliegverkeer naar de plaatselijke luchthaven gisteren stil gelegd. Dat meldden de luchtvaart autoriteiten. Honderden passa giers zijn gestrand. Duizenden om wonenden sloegen op de vlucht voor het geweld. Strijders van sjeik Sadiq al-Ahmar zijn al dagen in en rond Sanaa in gevecht met de veiligheidstroepen van president Ali Abdullah Saleh, die al meer dan 30 jaar aan de macht is in het straatarme Arabi sche land. Daardoor kwamen dins dag en woensdag al circa 40 men sen om het leven. De gevechten braken dinsdag uit in de wijk Al-Hasaba, het bolwerk van Ahmar. Dat is ongeveer 10 kilo meter van de luchthaven, waar de versterkingen van Ahmar gisteren in gevecht raakten met overheids- troepen. Gisteren raakten ook be wapende demonstranten in Taez slaags met het leger. Er zijn geen meldingen van doden of gewon den. KABUL Niet eerder zijn zoveel buitenland se militairen omgekomen in de oorlog in Afghanistan dan in april en mei van dit jaar. Dat blijkt uit ge gevens van de website icasual- ties.org. De buitenlandse troepen macht had in april en mei maar liefst 110 doden te betreuren, een toename van 85 procent ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar. door onze correspondent Remko Tanis CHIBIZHEN - Droogte heeft er nog nooit zo nat uitgezien. De hele ochtend hoost het in' Chibizhen, een boerengehucht aan de oever van de Yangtze-rivier in midden- China. De bewoners zijn niet on der de indruk. In plaats van het planten van rijst en katoen, zitten ze beschut tegen de regen te kaar ten. „Het is de eerste dag regen dit jaar", zegt boerin Fu Wen (26). „De vorige rijstoogst is al mislukt door droogte. Het water dat nu op het land valt, is lang niet genoeg om een nieuwe oogst wel te laten lukken." De droogte in het stroom gebied van de Yangtze, de grootste rivier van het land, is het ergst in meer dan een halve eeuw. Dit treft inmiddels 35 miljoen mensen, van, wie er vier miljoen zelfs moeite hebben genoeg drinkwater te vin den. Ruim drie miljoen hectare landbouwgrond is opgedroogd. Waterputten zijn drooggevallen. Nieuwe leveren ook geen druppel op. De economische schade bedraagt volgens de overheid inmiddels 1,6 miljard euro, in Wuhan, een stad middenin de getroffen regio, zijn groenten in een week tijd 20 pro cent duurder geworden. Het einde van de droogte is nog niet in zicht. Aan het begin van de middag is de regen in Chibizhen alweer opge houden. Yang [ia (49) is direct op zijn fiets gesprongen. Hij staat met een zwarte emmer vol katoenzaad op zijn akker. „Ik ga het probe ren", zegt hij. „Misschien dat het deze keer lukt, nu het land voor het eerst in maanden wat vochtig is." Fu Wen en haar familie zijn minder hoopvol. De mannen en vrouwen zitten, aan aparte tafels, nog steeds te kaarten. De kanalen die normaal water van de machtige Yangtze naar hun ak kers brengt, staan al maanden droog. Fu: „Soms halen we met emmers water uit de rivier. Maar het is te zwaar om genoeg heen en weer te sjouwen dat het zin heeft." Een paar uur rijden naar het wes ten wordt de Yangtze geblokkeerd door de grootste stuwdam ter we reld: de Drieklovendam. Om de droogte stroomafwaarts te verlich ten, heeft de beheerder de sluizen verder geopend. Tot 8 juni moet dat vijf miljard liter water extra doen stromen naar de drooggeval len regio's. Het effect is nauwelijks merkbaar. Volgende week is het af gelopen met het extra water. Dan staat zelfs de Drieklovendam machteloos. Fu heeft de overheid gevraagd om inkomenssteun. Er is nog geen antwoord. „Over drie da gen gaan we toch maar zaaien. Het is een gok, maar we moeten iets." De zon breekt door. Van de 's och- tens gevallen regen is geen spoor meer te bekennen. DAMASCUS - Een Syrische jongen van wie demonstranten beweren dat hij is gemarteld en gedood door veiligheidstroepen, is uitge groeid tot het symbool van de pro testen tegen president Bashar al-Assad. De 13-jarige Hamza al-Khatib staat afgebeeld op posters in het land. Een YouTube-filmpje van zijn be bloede lijk leidde tot internationa le ophef. Syrische autoriteiten ont kennen echter dat hij is gemarteld. Volgens de overheid is de jongen omgekomen bij een betoging waar bij gewapende bendes schoten op bewakers. De video toont de jon gen met kogelwonden in zijn ar men, maag en borst. Hij had ook kneuzingen in zijn gezicht en zijn benen. Twee mannen die medi sche onderzoekers lijken, zeggen op de beelden dat de penis van de jongen is afgesneden. Dat beeld was onscherp gemaakt. Al-Khatib was verdwenen tijdens een protest op 29 april. Zijn lichaam werd een maand later te ruggegeven aan zijn familie. Hon derden politieke gevangenen zijn op vrije voeten gekomen in Syrië, een dag nadat president Bashar al-Assad een algemene amnestie had afgekondigd. Volgens de in Londen gevestigde Syrische organi satie Waarnemingscentrum voor de mensenrechten zijn honderden activisten vrijgelaten, maar verblij ven er nog duizenden in de cel. Assad bepaalde dinsdag dat alle po litieke groepen onder de amnestie regeling vallen, inclusief de verbo den Moslimbroederschap. Volgens het Waarnemingscentrum voor de mensenrechten komen leiders van de communistische Arbeiderspar tij echter niet vrij. De Verenigde Staten lieten even later weten dat de vrijlatingen 'niet ver genoeg gaan'. Australië wil dat de Syrische president Basher al-Assad door het Internationaal Strafhof (ICC) wordt berecht voor misdaden te gen de menselijkheid wegens de gewelddadige onderdrukking van het protest tegen zijn regime. LAGOS - De Nigeriaanse politie heeft in de stad Aba een 'babyfa briek' opgerold waar tienermeisjes werden gedwongen kinderen te krijgen. De baby's waren bestemd voor mensenhandelaars en ritue len. Dat meldden de autoriteiten woensdag. „We hebben 32 zwangere meisjes gered en de eigenaar van het pand gearresteerd", aldus de politiechef van de zuidelijke deelstaat Abia. Velen van de zwangere meisjes wa ren er slecht aan toe, zei de politie chef. Enkele van de meisjes vertel den dat ze hun kinderen konden afstaan voor een bedrag tot 30.000 naira (ongeveer 133 euro). Volgens het Nigeriaanse bureau tegen men senhandel brengen baby's uiteinde lijk tussen de 1300 en de 4400 eu ro op. Vooral jongetjes waren ge wild, omdat zij volgens de lokale Igbo-cultuur stukken land kunnen erven. 'Kinderfabrieken' zijn niet ongewoon in Nigeria. In de lokale pers worden ze ook wel 'boerderij en' genoemd. Volgens de VN-organisatie Unesco is mensenhandel na fraude en drugshandel de meest voorkomen de vorm van criminaliteit in Nige ria. Al het beste .delnteractieveHD recorder 1 de Stap nu over. Ga naar www.ziggo.nl/alles-in-1 Of bel 0900 0730 (lokaal tarief)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9