81 buitenland Vrees voor lang proces Van der Sloots advocaat houdt het voor gezien 'Haal marihuana uit de criminaliteit' Rondreizen AZIË JOECOSLAVIË-TRIBUNAAL Ratko Mladic voor de rechter Belgische slachtoffers Britten opgepakt na misbruik naar rechter mishandeling autisten KRA5.NL Auschwitz-bord niet teruggeplaatst vrijdag 3 juni 2011 Vanmorgen verschijnt de naar verluidt aan lymfeklier kanker lijdende Ratko Mla dic voor het eerst voor zijn rechters bij het Joegoslavië- tribunaal. door Carel Coseling Vanmorgen om 10.00 uur staat Mladic, die sinds dinsdagavond in de Sche- veningse gevangenis zit, voor het eerst voor zijn rechters. Zijn identiteit zal formeel worden vastgesteld en de aanklacht tegen hem zal worden voorgelezen. Daarna krijgt hij de gelegenheid zich 'schuldig' of'onschuldig' te verklaren. Mladic kan weigeren te antwoorden. Zijn verklaring wordt dan automatisch als 'onschuldig' aangemerkt. Wanneer het échte proces tegen de Bosnisch-Servische generaal start is onduidelijk. Mladic moet eerst zijn defensie organiseren. Vooralsnog heeft het tribunaal hem een advocaat toegewezen: Aleksandar Aleksic, een jurist uit Servië. Waarschijnlijk zal Mladic er yoor kiezen zichzelf te verdedi gen, bijgestaan door een team van raadslieden en adviseurs. Aankla ger Serge Brammertz ziet de bui al hangen. Op de vraag hoe lang het proces-Mladic gaat duren zei hij op een persconferentie: „Dat is erg moeilijk in te schatten. Dat ligt niet aan de aanklager maar aan de defensie. Wij doen er alles aan een langdurig proces te voorkomen." De aanklager beziet de mogelijk heid de zaak-Mladic aan het reeds lopende proces-Karadzic te koppe len. Dat zal dan met name bij de volkerenmoord in Srebrenica het geval kunnen zijn. De rechtszaak tegen de oud-president van Bosnisch-Servië, en in die zin de 'politieke baas' van Mladic, startte op 26 oktober 2009. Srebrenica is nog niet aan de orde geweest. In dien Mladic net als Karadzic ook een jaar nodig heeft om zijn pro ces inhoudelijk voor te bereiden, zou Brammertz pas medio 2012 zijn eerste getuige in de rechtszaal kunnen presenteren. De VN heeft eerder bepaald dat het tribunaal op 1 januari 2014 de deuren moet sluiten. Het proces-Mladic zal dan zeker nog niet afgerond zijn. Brammertz riep de internationale gemeenschap wel op hem en het tribunaal te blijven steunen, ook fi nancieel. De aanklager worstelt nog met twee andere problemen. Ten eerste de gezondheidstoe stand van Mladic zelf. „Die ken nen wij niet", aldus de aanklager. Volgens Mladics Servische advo caat Milos Saljic zou Mladic aan lymfeklierkanker lijden. Ten twee de: de kritiek die is ontstaan op twee van de drie rechters in de Mladic-zaak. De Nederlander Alp- hons Orie werd bij het proces- Ka radzic gewraakt wegens vooringe nomenheid. En de Duitser Chris- toph Flügge heeft zich in een inter view nogal onhandig uitgelaten over de genocide in Srebrenica. WARSCHAU - Het in 2009 gestolen en in stukken gezaagde bord met de woorden 'Arbeit macht frei', dat boven de hoofdingang van het voormalige vernietigingskamp Auschwitz hing, wordt niet teruggeplaatst. Dat heeft de Internationale Auschwitz Raad besloten. Het bord, dat twee weken geleden in gerestaureerde staat werd gepresen- new york - Het uit de criminali teit halen .van marihuana kan drugsgerelateerd geweld en sociale problemen helpen beteugelen. Dat stellen oud-wereldleiders en andere topmannen van de Interna tionale Commissie voor Drugsbe leid in een rapport, dat gisteren in New York werd gepresenteerd. Vol gens hen is de oorlog tegen drugs nagenoeg mislukt en is de tijd rijp voor fundamentele hervormingen van het drugsbeleid binnen en bui ten de Verenigde Staten. De bepalingen over marihuana moeten worden versoepeld en de commissie roept regeringen op 'te stoppen met de criminalisering, marginalisering en stigmatisering van mensen die drugs gebruiken maar niemand kwaad doen'. Volgens de groep hebben initiatie ven om drugs te decriminaliseren en gedogen zoals in Nederland, Australië en Portugal aangetoond dat dit niet leidt tot substantieel meer drugsgebruik. Regeringen zouden meer moeten experimente ren met het legaliseren van drugs, vooral cannabis, om de macht van de georganiseerde misdaad te on dermijnen en de gezondheid en veiligheid van burgers te bevorde ren. In de commissie zitten onder meer de voormalige presidenten van Brazilië, Fernando Cardoso, César Gavira (Colombia), Ernesto Zedillo (Mexico), de voormalige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George Schultz, de Britse zakenman Richard Branson en oud VN-chef Kofi Annan. De Amerikaanse en Mexicaanse re gering noemen het rapport en de aanbevelingen misplaatst. BRUSSEL LONDEN Een groep van zeventig slachtof fers van seksueel misbruik in Bel gië start een juridische procedure tegen de katholieke kerk. Ze willen schadevergoeding afdwingen. Hun advocaten zullen in september een groepsvordering instellen tegen de Heilige Stoel in Rome, de Belgische bisschoppen en hoge oversten van religieuze ordes. In Londen zijn vier verzorgers gear resteerd naar aanleiding van video beelden van misbruik in een kli niek voor patiënten met autisme en een leerachterstand. Op under- coverbeelden van het BBC-pro- gramma Panorama was te zien hoe verzorgers de patiënten sloegen en koud water over hen heen gooi den. door onze correspondent Robert-Jan Frieie lima - Een jaar na zijn arrestatie wegens de moord op Peruaanse Stephany Flores, heeft Joran van der Sloot nog geen zicht op een rechtszaak. Zijn advocaat Maximo Altez Navarro houdt het voor ge zien. Van der Sloot werd een jaar geleden gearresteerd als enige ver dachte van de moord op Flores en sindsdien zijn chaos en onregelma tigheden zijn deel geweest. Intus sen heeft het Openbaar Ministerie (OM) in Lima nog geen stap gezet •om Van der Sloot daadwerkelijk te vervolgen. Altez Navarro besloot deze week te stoppen met de verdediging van Van der Sloot. 'Economische dis crepanties' en een verschil van in zicht over de te voeren strategie lig gen daaraan volgens hem ten grondslag. Hij laat echter ook we ten dat Van der Sloot bij vlagen een onmogelijke cliënt is om voor te werken. Op persoonlijke titel zal Altez Na varro nog wel de procedures aan vechten die zijn gevolgd rondom Van der Sloots arrestatie, gisteren precies een jaar geleden. De politie heeft hem toen onder meer onder valse voorwendselen - overdracht aan Aruba - een bekentenis ont lokt, aldus Altez Navarro. Na twee afwijzingen is Altez Navarro in middels aanbeland bij het Consti tutionele Hof de hoogste rechter lijke instantie. Mocht hij daar als nog gelijk krijgen, dan wordt het onderzoek in de zaak-Flores ongel dig verklaard. Van der Sloot zou dan vrij kunnen komen, al lijkt dat gezien de bewijslast en de me dia-aandacht voor zijn zaak hoogst onwaarschijnlijk. Van der Sloot zal op 8 juni oog in oog staan met Ricardo Flores, de vader van Stephany. Dat zal gebeu ren in een pro-forma zitting. Na deze zitting kan de rechtszaak tegen Van der Sloot over 'ongeveer twee maanden beginnen', aldus het OM. zie onze website:binnenland Beelden van Joran vanuit de ge vangenis Castro Castro in Peru 14- t/m 17-daagse vlieg-/busreizen CEYLON Compleet JAVA BALI lastminute-aanbieding op 17/6! met o.a. Anuradhapura, de ruïnestad Polonnaruwa, Kandy en Pinnawela incl. vlucht, verblijf, div. maaltijden, NL- sprekende reisleiding en excursies vertrek: van 17/6 t/m 14/9 Zie www.kras.nl/74756 1 laatste plaatsen 2/7, 22/10 29/li met o.a. Jakarta, de Borobudur, Yogya- karta, de Bromo-vulkaan en Bali incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies vertrek: van 6/81/m 29/10 Zie www.kras.nl/36204 superscherp geprijsd! met o.a. Bangkok, Kanchanaburi, Cha Am, Koh Samui en Khao Sok NP incl. vlucht, nachttrein, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies vertrek: van 27/8 t/m 29/10 Zie www.kras.nl/36190 Schatten van VIETNAM 1 inclusief boottocht Halong Bay! 1 met o.a. Hanoi, Sapa, Halong Bay, Cue Phuong NP, Hué en Hoi An 1 incl. vluchten, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies 1 vertrek: 27/8, 24/9 en 15/10 Zie www.kras.nl/36355 waarom zou je meer betalen Best of CHINA 1 nérgens voordeliger! VOL=VOL! met o.a. Nanjing, Suzhou, Shanghai, Beijing, Xi'an en Luoyang incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies vertrek: van 21/7 t/m 27/10 Zie www.kras.nl/36333 Highlights of VIETNAM 1 vertrekgarantie op 3/9 15/10 1 met o.a. de Mekong-Delta, Hói An, Hué, de prachtige Halong Bay en Hanoi 1 inclusief vluchten, boottochten, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies z\ vertrek: van 9/7 t/m 15/10 S3 Zie www.kras.nl/74760 Stofte* Met vele gegarandeerde vertrekdata! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \y Arke of ^-fg/Zgfl Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskostèn en Calamiteitenfonds,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8