'Niemand klimt om Stijging 41 binnenland Prescari Groen licht autorijden vanaf 17 jaar T0©S Last van onkruid? www.roundup.eu Tweede Kamer wil pool van wetenschappers Piratenjacht Jan Smit en ander 'volksvermaak' helpen tegen eenzaamheid App mensen in nood EIGEN BIJDRAGE Vooral Blaffen tegen dierproeven KISIKI prescan.nl Total Body Scan' DEN HAAG - De ministerraad heeft woensdag ingestemd met een plan van minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) waardoor jongeren al op hun 17de mogen au torijden. In het experiment 2toDrive mo gen jongeren vanaf 16 jaar hun theorieexamen doen, vanaf 16,5 jaar praktijkles gaan volgen en van af 17 jaar het praktijkexamen afleg gen. Slagen ze, dan mogen ze van af hun zeventiende al autorijden. Tot hun achttiende mogen ze slechts de weg op, als ze een coach naast zich hebben. Hiervoor moe ten ze in het bezit zijn van een zo genoemde begeleiderspas. Op de ze pas staan de namen van maxi maal vijf personen die de bestuur der als zijn coaches heeft aangewe zen. Een van deze personen moet tijdens het rijden in de auto zitten. Schultz meldde eerder al dat het experiment, dat de verkeersveilig heid moet vergroten, per novem ber begint. „Hoewel het steeds be ter gaat met de verkeersveiligheid, begaan beginnende chauffeurs nog steeds bovengemiddeld veel ongelukken", aldus de WD-be windsvrouw. „Om de verkeersvei ligheid te vergroten wordt er stren ger opgetreden tegen jongeren in het verkeer. Zo gelden er voor hen bijvoorbeeld lagere toegestane alco holpromillages." Ervaringen in het buitenland laten volgens Schultz zien dat 2toDrive werkt. „Proeven in Duitsland to nen aan dat jongeren 30 procent minder ongevallen en 20 procent minder overtredingen veroorza ken en minder vaak onder invloed van drank of drugs rijden. Ook heeft onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) aange toond dat het experiment jaarlijks tot zestien verkeersdoden kan voorkomen." 2toDrive loopt als een experiment met een looptijd van maximaal 6 jaar. DEN HAAG Nederland zal tot zeker eind vol gend jaar blijven helpen bij de be strijding van piraten voor de kust van Somalië. De marine zal daar voor afwisselend vier schepen en een onderzeeboot inzetten, ver deeld over een operatie van de Eu ropese Unie en een Navo-missie. TILBURG - Ouderen die naar een concert van Jan Smit gaan of naar een musical, voelen zich minder eenzaam dan leeftijdsgenoten die musea en balletvoorstellingen be zoeken. Senioren die van volksver maak houden zijn ook gelukkiger dan degenen die meer 'elitaire' cul tuur opzoeken. Dat heeft vrijetijdswetenschapper Vera Toepoel van de Universiteit van Tilburg vastgesteld in een on derzoek onder ongeveer 5000 Ne- derlanders. „Meezingen met een volkszanger is gezelliger en zorgt voor meer contact dan kijken naar een serieus toneelstuk, waarbij je stil moet zijn. Ook museumbezoek is meer voor jezelf alleen en dat gaat eenzaamheid dus niet tegen." Toepoel vindt dat de overheid meer geld moet besteden aan 'laag drempelig vermaak'. „Nu gaat sub sidie naar 'highbrow'-kunst, ter wijl veel mensen gelukkiger zijn met een gratis bioscoopkaartje." PAUL KUSTERS MAASTRICHT - Hondenbezitters hielden gisteren in Maastricht een protest wandeling en blafactie tegen dierproeven. De Limburgse organisatie Dieren belangen en de Anti Dierproeven Coalitie protesteerden tegen hondenexpe rimenten die plaatsvinden in de laboratoria van de Universiteit van Maas- door Frenk Klein Arfman HAARLEM - Martine Bakker was de reisgids bij de expeditie naar de top van de Cho Oyu in de Himala ya, die voor Ronald Naar fataal af liep. Bakker had het onderweg nooit zien aankomen, zegt ze. Afgelopen zaterdag kwam ze thuis, mét het lichaam van Neder lands bekendste bergbeklimmer. De levenloze Ronald Naar mee de ROTTERDAM Non-profitorganisatie Enviu ont wikkelt een applicatie voor mobie le telefoons voor bijvoorbeeld nood gevallen. Met de Help!-app kan een getuige van een ongeluk dan een noodsignaal sturen naar mensen in de buurt en hulpdiensten. De gratis app is in oktober ldaar. berg af vervoeren, was zwaar. „Ik ben blij dat we het toch gedaan hebben. Meestal laat je een lichaam op die hoogte achter. Maar nu had de familie afgelopen woensdag tenminste, een lichaam om te begraven." Bakker (41) viel tijdens de misluk te beklimming naar de 8201 meter hoge top, liefst 7,5 kilo af. In kamp 3 op 7500 meter hoogte was Ro nald in slechte conditie. „Hij was DEN HAAG - Minister Kamp (Socia le Zaken) wil de eigen, inkomens afhankelijke bijdrage voor ouders die gebruik maken van kinderop vang verhogen. De laagste inko mens gaan straks enkele tientjes per maand meer betalen. Voor de hoogste inkomens kunnen de extra kosten oplopen tot honder den euro's. Kamp maakt zijn plannen voor de kinderopvang maandag officieel bekend. De verhoging komt in de plaats van een verlaging van de toe slag voor kinderopvang. Aanvanke lijk zou de toeslag worden ver laagd naar maximaal 5 euro per uur. De gevolgen voor de laagste inko mens zijn in de ogen van Kamp echter te groot. Eerder maakte Kamp al bekend DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat wetenschappers inschakelen om meer en betere informatie te krijgen en zo sterker te staan tegen over de regering. De bedoeling is dat er een pool komt van onder zoekers die vragen kunnen beant woorden of feitelijke informatie kunnen verschaffen over actuele problemen. De Tweede Kamer gaat samenwer ken met de Koninklijke Academie van Wetenschappen (KNAW), de Nederlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO) en de Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU). De KNAW zal namens de organisaties namen aandragen van wetenschappers die op bepaal de terreinen feitelijke informatie kunnen leveren. Dat kan schriftelij ke informatie zijn, maar de des kundigen kunnen ook worden op geroepen voor rondetafelgesprek ken en hoorzittingen. Bekeken wordt of ze ook kunnen worden ingezet om vooraf aan belangrijke debatten zogeheten fact sheets, korte uittreksels, te maken, zodat Kamerleden zich snel kunnen inle zen. De samenwerking begint als een experiment van drie jaar. Als de proef slaagt, wil de Kamer een con venant met de wetenschapskoe pels sluiten over blijvende samen werking. Door onafhankelijke wetenschap pers in te zetten hoopt de Kamer beter geïnformeerd met de rege ring te kunnen debatteren. Het zou ook discussies over vooringe nomenheid van wetenschappers moeten voorkomen. Veel parlementariërs laten zich nog regeren door de waan van de dag. Dat blijkt met name uit het stijgend aantal Kamervragen en spoeddebatten, die vaak volgen op een tv- of radio-uitzending. O zie onze website:binnenland Verbeet: 'Ik hoop dat de Kamer beter beslagen ten ijs komt' vrijdag 3 juni 2011 kijk voor meer informatie op a.s. Zondag, 11.00 24.00 Bel GRATIS 0800-7737 226 Grondlegger van de Total Body Scan 52 erkende medisch specialisten: Meer dan 40.000 tevreden kfahten AHe uitslagen op dezelfde dag Er is af een Total Body Check-up voor €495,- n 'Prescan® heeft mijn verwachting en overtroffen. <5 k m® Prescan® maakt Cin J waar wat er wordt beloofd. ;1 Ernst Daniel Smid - Operazanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4