Vól-koren: Daar moet je hebben gezongen Kunst in het licht van Walcheren 13 woensdag 1 juni 2011 door Ali Pankow Ruim 3500 mensen ver deeld over 98 koren doen dit weekend mee met Middelburg Vólko ren. Dit evenement dat dertien jaar geleden begon als omlijs ting van de zondagse Kunst-en Cultuurroute is uitgegroeid tot een grootschalige manifestatie die de Zeeuwse hoofdstad twee dagen laat bruisen. „We zijn begonnen met tien ko ren. Daarna is het aantal deelne mers al snel gegroeid. Totdat we na een jaar of drie, vier hebben be sloten er een tweedaags evene ment van te maken. We zitten nu echt aan het maximum. Ook dit jaar hebben we weer moeten lo ten. We hadden iets minder in schrijvingen verwacht, nu Middel burg Vól-koren in het Hemelvaart- weekend valt en veel mensen met vakantie zijn. Maar de belangstel ling blijkt onverminderd groot. We hadden ruim 120 inschrijvin gen", zegt secretaris Hans de Kuij- per van de organiserende comis- sie. Hij is van het begin af aan be trokken bij dit evenement en hij heeft het succes dus ook zien groeien. Heeft hij er een verklaring voor? „Volgens mij is het vooral de vrijheid/blijheid die hier wordt ge boden. Geen verplichte nummers, geen jury, geen beoordelingen, zo dat mensen stijf staan van de zenu wen vooraf gaand aan hun optre den", zegt De Kuijper. Hij bena drukt dat vooral het plezier van sa men zingen hier voorop staat. Dat elk koor de meetlat om te preste ren hoog legt, staat buiten kijf, vol gens hem. „Je zult je best wel moe ten doen om het publiek te boeien, want even verderop staan weer andere koren te zingen." De Kuijper ziet het aantal inschrij vingen elk jaar vooral ook groeien door 'hoor, zegt het voort'. Als ko ren het goed naar hun zin hebben gehad, dragen ze hun ervaringen graag uit. Mede daardoor is het in middels een kwestie van 'Middel burg Vól-koren: daar moet je heb ben gezongen. „De organisatie is veel omvattend geworden. We stellen de inschrij ving van begin september tot be gin december open. Dan gaan we selecteren en loten. Natuurlijk stre ven we naar een evenwichtige ver deling per categorie - klassiek,reli gieus, populair, gevarieerd - en let ten we ook op regionale spreiding. De Zeeuwse deelnemers willen we wel iets bevoorrechten. Als we alle genres hebben ingedeeld, voe gen we daar bij alle nog één Zeeuws koor aan toe. Daarmee is circa veertig procent van de deelne mers Zeeuws licht de secretaris toe. Zelf zingt hij in het Vocaal En semble St. Laurens. Een man van de praktijk dus, die weet hoe bepa lend akoestiek kan zijn voor een prettig optreden. „Die akoestiek weegt zwaar bij het kiezen van lo caties voor de optredens. Op basis van een enquête onder de deelne mers vorig jaar hebben we nu en kele locaties laten vallen en geluk kig ook enkele nieuwe opvoerings- plekken gevonden,zoals Theater zaal Zeelandia en Atelier V van de Stichting Arduin. De Graanbeurs op het Damplein is juist goed be vallen vorig jaar en die plek hou den we er dus in", aldus De Kuij per. Hij erkent dat Middelburg Vól-koren een zelfstandig evene ment is geworden en buiten het kader van de Kunst-en Cultuurrou te is gegroeid. „Toch trachten we waar mogelijk de banden nog wel aan te halen. Een paar voorbeel den: onze gastvrouwen op de di verse locaties dragen hoeden van ontwerpster Hanny Mallekote en ontwerpster Anne de Kan laat haar sieraden presenteren door zangeressen tijdens hun kooroptre dens." Kuyper zag het aantal pop koren flink toenemen de laatste ja ren. Ook de shantykoren zitten in de lift en heel populair blijken de meezing- en smartlapkoren. De or ganisatie speelt in op die behoefte aan meezingen met de grootse slot manifestaties zowel zaterdag als zondag vanaf 16.45 uur op het Ab dijplein. Via een lichtkrant boven het podium aldaar worden liedtek sten geprojecteerd, dus meezingen staat vrij. Zat. 4 juni: vanaf 12.00 uur; zon. 5 juni vanaf 13 u.; slotmanifestaties Abdijplein, beide dagen 16.45 uur. fotografen, zoals de Hongaars-Ne derlandse Eva Besnyö. Derhalve besloten we binnen ons bestuur dit jaar naast kunstschilders ook die vier professionele fotografen uit te nodigen voor onze Schilders week", vertelt Van der Hoest. De kunstenaars struinen deze hele week centrum, strand en omge ving van Domburg af om mooie beelden vast te leggen of zich daar door te laten inspireren. Daarnaast biedt het programma allerlei neve nactiviteiten voor het publiek. Zo krijgt het centrum van Domburg morgen weer voor even de sfeer van het Parijse Montmartre. Men sen kunnen bij het Badpaviljoen een portret laten maken, er zijn li ve schilder-acts en muziekoptre- dens. Zo zullen twee kunstschil ders geïnspireerd door een jazzor kest ter plekke een schilderij ver vaardigen onder het motto Music Inspired Art. Verder geeft de beken de sopraan Miranda van Kralingen vrijdagavond een concert in de 'Groote Zaal' van het Badpavil joen. De Schildersweek wordt als vanouds afgesloten met de ope ning van de verkoopexpositie van de tijdens deze week gemaakte werken in de Duingalerie aan de Badhuisweg 2. Deze tentoonstel ling wordt geopend door dichter/performer Jules Deelder. Na die opening verplaatst het fes tijn zich naar het tegenover gele gen Badpaviljoen waar Deelder oude jazzplaten zal draaien om de ze hedendaagse kunstkolonie daar mee een swingend slot te geven. door Ali Pankow De achtste editie van de Schildersweek in Dom burg biedt dit keer ook plaats aan enkele bekende fotogra fen: Vincent Mentzel, Stephan Heinz, Ilona Klimek en de Zeeuw se deelnemer Rien Zandee. „Dat is een bewuste keus",zegt voorzitter Leo van der Hoest van de Stichting Art 8c Performance, de organisatie van de inmiddels traditionele Schildersweek. „Wij treden tijdens dit evenement met hedendaagse kunstenaars in de voetsporen van de vroegere Dom- burgse kunstenaarskolonie met on der meer Jan Toorop en Piet Mondriaan. Onder deze kunste naars bevonden zich destijds ook Schilderen langs de dreven van Domburg is een van de belangrijk ste onderdelen var) de jaarlijkse Schilderweek. foto Izaak Verkeste JjJonrfvaarf {23 iddelburg Ons Boeregoed tijdens Middelburg Vól-koren vorig jaar. Ook dit jaar neemt de schipper weermeerdere koren in de boot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97