altijd gortdroog Scanpistolen in opmars bij boodschappen doen «É1Ï0 binnenland 17 JSjm Record uit 1976 niet uitgepoetst LULUiu.interieur-paauii'e.nl slwTS*e,,t9e' So^iehu Hoewel dit jaar als extreem droog kan worden aangemerkt, werd het droogterecord in 1976 behaald. Er viel toen relatief weinig regen en bovendien was de zomer erg warm. Zeventien dagen achtereen was er sprake van een hittegolf en was het warmer dan 25 graden Ce- sius. Op het droogste moment mat het KNMI een neerslagtekort van 360 millimeter. Uitzonderlijk, meent het instituut, want alleen al een tekort van 230 millimeter komt maar eens in de tien jaar voor. Vooral voor de boe ren was 1976 om die reden geen goed jaar. Volgens berekeningen van het KNMI is de droogte van dit jaar tot nu toe zelfs iets extremer dan in 1976. Daarmee is niet gezegd dat 2011 1976 van de troon zal sto ten. Pas aan het eind van de zomer wordt duidelijk hoe het weer zich daadwerkelijk heeft ontwikkeld. Maar ook al gaat er straks een nieuw record de boeken in, deskun digen, en ook boeren, zijn het over één ding alvast eens: zoveel schade als in 1976 werd opgelopen, zo ver mag en zal het nooit meer komen. door Ap van den Berg DEN HAAG - Grootgrutters rusten hun winkels in toenemende mate uit met scanpistolen, waarmee klanten zelf hun boodschappen re gistreren en per pinpas afrekenen zonder tussenkomst van een caissière. Veel klanten vinden dat prettig, volgens supermarkten. Zelf houden ze er geld aan over. Zelfscanning is onstuitbaar, stelt re- tailspecialist Gerard Rutte van uw- supermarkt.nl. „De kinderziektes zijn eruit. De methode spaart veel tijd uit en je kunt precies bijhou den hoeveel je in totaal uitgeeft, zodat je op het eind niet onaange naam wordt verrast door een me- gahoog bedrag. Mensen vinden het leuk om te doen. Zelfs bejaar den gaan ermee in de weer", aldus Rutte. Hoogvliet heeft al in de helft van zijn 55 winkels scanpistolen be schikbaar. „De andere helft volgt snel, want wij geloven sterk in zelf scanning", aldus manager Anneke van Kempen van Hoogvliet. Klan ten van marktleider Albert Heijn kunnen in honderd van de 850 winkels met zo'n apparaat aan de slag. Daar gebruikt 30 procent van de klanten het scanpistool, de rest hecht nog aan contact met de caissière. „Het gebruiksgemak van zelfscan ning is groot", zegt Rianne van der Sar van AH. „Je pakt een artikel, leest de streepjescode in en stopt het in je tas of kratje. Ben je uitge- winkeld dan reken je bij 'een be- Toepassingen Handscanners in supermarkten hebben grote toepassingsmogelijk heden. Albert Heijn doet in Huizen een proef met een allergiecheck. Wie aangeeft dat hij/zij bijvoorbeeld een pinda- of glutenallergie heeft, krijgt bij het inlezen van satésaus of een halfje bruin automatisch een waarschuwing. „Is het product bedoeld voor een gezinslid dat niét allergisch is, dan kan het arti kel natuurlijk gewoon worden ge kocht", zegt een woordvoerder. Als de test met de allergiecheck slaagt, kan die elders worden geïn troduceerd. Volgens retailspecialist Gerard Rut te kunnen scanpistolen op den duur ook met gps-signaal worden uitgevoerd: „Dan kunnen we ie mand in de winkel 'on line' trace ren, die tien zakken zout scant in plaats van tien dure flessen wijn. Zo wordt het systeem minder dief- stalgevoelig." taalpaal' af met de pinpas, je hoeft de levensmiddelen dus niet meer uit de kar op de band te leggen, om die vervolgens in je tas of krat je te stoppen." Alle XL-winkels hebben intussen scanpistolen. Al- bert Heijn wil ze niet overal intro duceren. „In vestigingen waar men sen vaak even snel een paar bood schappen doen, zijn handscanners niet nuttig. In tegenstelling tot daar waar gezinnen grote hoeveel heden inslaan", aldus Van der Sar. Retailspecialist Rutte verwacht dat het gebruik bij AH in een stroom versnelling komt: „Albert Heijn is zeer tevreden en gaat deze Neder landse vinding ook in zijn Ameri kaanse supers toepassen." Hij be vestigt dat niet alle Nederlandse vestigingen worden toegerust. „Het systeem is namelijk erg dief- stalgevoelig. Het is niet voor niks dat er in de filialen in achterstands wijken geen scanpistolen hangen." Om diefstal tegen te gaan worden klanten steekproefsgewijs gecon troleerd. De computer wijst aan wie daarvoor in aanmerking komt. De zelfscanning bij Dirk van den Broek en DekaMarkt - tezamen 186 winkels - verkeert in een testfa se. De" resultaten zijn zo 'bemoedi gend' dat het aantal testwinkels re cent is verdubbeld naar vier. Eige naar Detailresult Groep denkt dat de testfase eind dit jaar afloopt. Bij C1000 worden de scanpistolen in twee winkels uitgeprobeerd. De be trokken ondernemers zijn enthou siast. jumbo test scanpistolen in vier winkels. „Uiterlijk eind dit jaar besluiten we of ons systeem wordt uitgerold naar veel meer fili alen", aldus een woordvoerster. De supermarkten van Plus zijn er niet mee in de weer, maar volgen de ontwikkelingen bij de concur rentie nauwgezet. „Wij sluiten niet uit dat er op termijn ook zelfscan bij Plus mogelijk is", aldus Pauline de Groot. de Waal scheefliggende woonboot. foto Piroschka van de Wouw/ANP woensdag 1 juni 2011 nlflOiftjOÜ Pinkstermarkt, lekkers uan eigen bodem Kookdemonstratie'* met (h)eerlijke produi op GrandHall buitenkeukens. Een marki al het lekkers van eigen bodem én de lew tuint(ehd$l,Prm/en en beleven dus dit u j": bij Interieur Paauwe. Geniet uan (h)eerlijke streekproducten van eigen bodem: Asperges en aardbeien uan boerderi Biologisch vlees uan Vleesboerderiji Boot uit Kerkurerue Dranken uan Kampen Dcstillatcu uitBruinisse Bloemen en planten uan de Tol flS uit Schuddebeurs en nog veel meer... zatiiiag T ï@Ü@3u Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen, Kijk voor meer informatie 7u\dweê 2°' Xonriem®1'® 0111 401318

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7