Binnen zijn op spelen kan ook leuk Buitenspeelmiddag binnenland 15 zijn je kansen meteen een stuk kleiner' Paal en perk aan stukken opvragen Marechaussee hervat controles aan grens Straf voor bijlmoord van 12 naar 21 jaar cel New Kids mogen bank opblazen Uitslag voor D66 in Senaat blijft gelijk woensdag 1 juni 2011 tijdens de bijeenkomst van Wajongers en vakbondsleden over de geplande bezuinigingen op de Wajong. foto Valerie Kuypers/ANP niet aan werk. Dat kan toch niet", voegt ze eraan toe. Met haar vrienden Michel Kees man (19) en Patrick Westermolen (18) is ze naar het Lucent dansthea ter in Den Haag gekomen om deel te nemen aan de FNV-Wajongdag en te protesteren tegen de Wet werken naar vermogen (Wwnv) die het kabinet wil invoeren. Die houdt in dat er één regeling komt voor iedereen met een bijstandsuit kering of een arbeidshandicap. Ge meenten worden daarvoor verant- DEN HAAG De Koninklijke Marechaussee her vat vandaag de controles in de grensgebieden met België en Duits land. Mensen in internationale trei nen, auto's, vrachtwagens, schepen en vliegtuigen zullen steekproefsge wijs worden gecontroleerd op men senhandel, drugssmokkel, identi teitsfraude en geld witwassen. Ook mag de marechaussee weer illegale vreemdelingen vastzetten. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft in hoger beroep een celstraf van 21 jaar opgelegd aan een 49-jari- ge man uit Helmond, die in 2009 zijn vroegere vriend Henk Dirks met een bijl doodsloeg. Eerder werd de man door de rechtbank veroordeeld tot twaalf jaar cel we gens doodslag. Het gerechtshof acht echter moord bewezen. woordelijk. Daarmee wil het kabi net fors bezuinigen op uitvoerings kosten en de hoogte van uitkerin gen. Dat moet op termijn een be sparing van i,8 miljard euro per jaar opleveren. Of het ook mogelijk is om tegelij kertijd én fors te bezuinigen én meer mensen met een arbeidsbe- perking aan de slag te krijgen bij 'gewone' werkgevers, zoals het ka binet wil, is nog maar de vraag. Mi chel, Patrick en Amy geloven er in ieder geval niets van. De drie zit- HOOGEVEEN De acteurs van de film New Kids Nitro mogen het voormalige ge bouw van De Nederlandsche Bank in Hoogeveen slopen of opblazen. Dat meldde de eigenaar van het pand, Bikkel Groep uit Hoogeveen, gisteren. Bikkel heeft het bankge bouw in 2009 gekocht voor sloop en herontwikkeling. Volgens direc teur Jeroen KolhofF is het een ide aal decor voor de 'kids'. DEN HAAG Het bezwaar van D66-Statenlid Wim Cool (Noord-Holland) tegen de uitslag van de Eerste Kamerver kiezing is afgewezen. Een senaats commissie schaarde zich gisteren achter de Kiesraad, die eerder vast stelde dat Cools met een pen uitge brachte stem, terecht ongeldig is verklaard. Dat kostte D66 een zetel. ten in een rolstoel en dan zijn je kansen op de arbeidsmarkt met een een stuk kleiner. „Zelfs een bijbaantje vinden lukt niet", zegt Michel. Hij wil graag in een supermarkt achter de kassa zit ten. „Dat kan ik prima een aantal uren per week, maar ik heb al twintig tot vijfentwintig keer gesol liciteerd. Meestal hoor je niet eens iets." Of het er allemaal echt van komt? In de Tweede Kamer lijkt een meerderheid de kabinetsplannen door Mayke Calis DEN HAAG - Eén keer per jaar gaat de kindertelevisiezender Nickelo deon een paar uur op zwart en rui men sommige gemeenten parkeer plaatsen leeg, want dan is het na tionale Buitenspeeldag. Buiten speelmiddag eigenlijk. Vandaag, van 13.00 tot 17.00 uur om precies te zijn. Kinderen worden massaal achter de televisie vandaan gejaagd om net als vroeger te scharrelen in het bos. Want kinderen spelen steeds minder buiten, zo blijkt uit onheilspellende onderzoeken. Maar wat het buitenspelen dan precies inhoudt blijft doorgaans vaag, zegt pedagoog Peter Cuyvers. „Veel kinderen sporten 's zomers buiten, maar dat wordt meestal niet meegerekend." Ook is het een te steunen; alleen de linkse opposi tie is fel tegen. Maar volgens Leo Hartveld, hoofdbestuurder van de FNV-vakcentrale, is er nog hoop dat het niet doorgaat. „Pas eind dit jaar komt het definitieve wetsvoor stel in de Tweede Kamer en daar na moet ook de Eerste Kamer nog worden overtuigd." De volgens de Hartveld 'meest asociale bezuini ging die Nederland ooit gezien heeft' kan misschien nog worden gestopt als regeringspartij CDA of gedoogpartij PW 'om' gaat. mythe dat kinderen allemaal met de auto naar school worden ge bracht, denkt hij. Je kunt je afvra gen of buiten spelen in de grote stad, waar ronkende auto's staan te wachten voor stoplichten eigen lijk wel zo gezond is, zegt Cuyvers. „Vroeger was dat nog erger. Grote steden waren toen veel viezer, bo vendien moesten kinderen op die idyllische boerderij met die fijne appelboomgaard vanaf hun vierde jaar al meewerken." Natuurlijk is buiten spelen goed voor kinderen, zegt de pedagoog. „Maar binnen spelen kan ook heel leuk zijn." De bewegingsvrijheid in huis voor kinderen is de afgelo pen jaren flink gestegen. Huizen zijn vaak groter en kindvriendelij ker dan vroeger, toen kinderen geen eigen kamer hadden en ze DEN HAAG - Mensen die de over heid dwarszitten door steeds maar weer stukken op te vragen, vangen eerder bot. Minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken wil oneigen lijk gebruik van de Wet Openbaar heid van Bestuur (WOB) inper ken. Ook wil hij grote WOB-ver- zoeken van bijvoorbeeld journalis ten tot 'redelijke proporties' terug brengen. Dat heeft minister Donner giste ren geschreven aan de Tweede Ka mer. Bestuursorganen kunnen nogal wat te stellen hebben met burgers die veel WOB-verzoeken indienen. Dat gebeurt soms jaren lang achter elkaar. Afwijzing van een oneigenlijk verzoek mag al leen als daar meerdere aanwijzin gen voor zijn. Grote WOB-verzoeken wil het ka binet in overleg met de indiener gaan inperken tot handzamer for maat. Ook zou een bestuursorgaan dan langer de tijd moeten krijgen om over het verzoek te beslissen. Eerder liet minister Donner al we ten oneigenlijk gebruik door jour nalisten aan te pakken. Ook daar zouden ambtenaren te veel tijd aan kwijt zijn. Verder mogen alle bestuursorga nen een aanvrager alleen nog maar kosten voor kopiëren en an dere kleinigheden in rekening brengen. Donner beslecht daar mee een conflict tussen gemeen ten en burgers en journalisten. Een aantal gemeenten bracht bij een WOB-verzoek leges in reke ning, omdat het om een dienst zou gaan. Hoewel de rechtbank van Den Haag vorig jaar uitsprak dat dit in strijd is met de wet, advi seerde de Vereniging Nederlandse Gemeenten haar leden er toch mee door te gaan. zie onze website.binnenland Journalist Brenno de Winter is fel tegen de WOB-aanpassingen voorzichtig moesten zijn vanwege de gaskachel midden in de woon kamer. Ook scholen zijn groter en kindvriendelijker dan vroeger. Volgens Cuyvers wonen in Neder land verreweg de meeste kinderen in een Vinexwijk. Daar zijn door gaans woningen met tuinen. „Bui ten komen deze kinderen dus wel." Bovendien hebben veel van die Vinexwijken woonerven waar kinderen goed op straat kunnen spelen. Cuyvers denkt dat jonge ren vaker buiten komen dan de on derzoeken ons willen laten gelo ven. Hij is optimistisch: „Hun sportprestaties zijn beter dan ooit, de voeding en veiligheid is verbe terd. Bovendien hebben kinderen door televisie vaak een goed psy chologisch inzicht in verhoudin gen tussen mensen." Vlitf VfrnWVIW.BVT-' "Wï'ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5