321 sport Oranje traint op magische grond in Rio de Janeiro <S- wat is nu beiangriiK in wem? Geel ie mening! Doe mee op: mm JoDTracK.nl Roger Federer Engelsen zetten 2011" HETNATIOHALEUlERHQNDERZOEK.nl woensdag 1 juni 2011 door Roel Wiche RIO DE JANEIRO - Oranje traint op magische grond. Internationals die zich wél konden opladen voor Zuid-Amerika zijn begonnen aan interessant avontuur. Een droom- uitzicht op goudgele stranden en trainen op de magische grond van Flamengo: de spelers die niet af haakten voor de Oranjetournee door Zuid-Amerika zullen daar geen spijt van krijgen. Welkom in Rio de Janeiro, de stad waar zelfs God doorde benen wordt ge speeld. Als de internationals van de vice- wereldkampioen vanochtend in hun hotelkamer in de mondaine toeristenenclave Ipanema uit het raam kijken, zien ze wuivende pal men en een zonovergoten, azuur blauwe zee. Ze zien een strand waarop talloze netten zijn gespan nen om beachvolleybal te spelen en waarop overal jeugdige Cario- ca's - zoals de inwoners van Rio zichzelf noemen - voetballen op blote voeten. En als Van Persie, Huntelaar en Robben, de pure lief hebbers van Oranje, vanavond naar bed gaan, zullen ze zich ontge- twijfeld moeten bedwingen om niet naar de baai te lopen. Het vol ley- en voetballen gaat vaak tot diep in de nacht door, onder spe ciale, grote lampen. Een 'tsunami' aan afmeldingen trof het Nederlands elftal aan de vooravond van de twaalfdaagse trip naar Brazilië en Uruguay, maar de spelers die zich wél nog konden opladen maken in ieder ge val een interessant avontuur mee. Twitterkoningen als Gregory van der Wiel en Eljero Elia wisten giste ren niet hoe snel ze een foto van het Praia de Ipanema (strand van Ipanema) aan de wereld moesten tonen, direct nadat ze om half zes 's ochtends - half elf Nederlandse tijd - in Rio de Janeiro waren ge land. En laat in de middag was het panorama opnieuw adembene mend. Met het befaamde Christus beeld op de 731 meter hoge Cor- covado-rots als getuige werkte Oranje de eerste training af op het veld van Flamengo, een van de meest roemruchte clubs van Brazi lië. De club van Zico, Junior, Lea- ndro en Andrade, die in 1981 ten koste van Liverpool de wereldbe ker naar Rio brachten. De club ook van vooral de zwarte Carioca's, veel meer dan die andere voetbal bastions in de stad: Fluminense (goede klasse), Vasco da Gama (Portugese emigranten) en Botafo- go (intellectuelen en kunstenaars). Het is geen toeval dat het Neder lands elftal zijn kamp deze week heeft opgeslagen in Rio de Janeiro, hoewel de wedstrijd zaterdag te gen Brazilië in Goiania wordt ge speeld, een stad die duizend kilo meter verderop in het binnenland ligt. De trainingsaccommodaties zijn talrijk en de stad is betove rend, zolang je maar je ogen dicht doet voor de straatarme favela's waar moordende drugsoorlogen worden uitgevochten. Goiania daarentegen is een grauwe metropool, die bovendien ligt in èen gebied waar de nodige ziektes op de loer liggen. Bij de vorige Oranjetrip naar Brazilië (1999) werd ook in Goiania gespeeld (3-1 nederlaag) en toen werden de no dige internationals getroffen door voedselvergiftiging. Dat de Brazili aanse bond de interland nu toch opnieuw in het binnenland speelt, heeft alles te maken met politiek. De bond wil dat de nationale ploeg, de Goddelijke Kanaries, zich overal in het land aan het volk toont, en niet alleen in de voetbal- bolwerken Sao Paulo en Rio. En zo zien Oranjegroentjes als Jas per Cillessen, Tim Krul, Jeffrey Bru- ma, Luuk de Jong en Kevin Stroot- man in anderhalve week meer dan een modale eredivisieprof in zijn hele carrière. Al blijft voetbal na tuurlijk de core business. Maar dat hoef je in Rio de Janeiro, de stad waar op elk goudgeel strand nieu we Romario's worden gekweekt, ei genlijk niemand te vertellen. Nederland: geef le menlngl ac OPEN FRANSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Roger Federer is geen favoriet voor de eindzege op Roland Garros. De Zwitser haalt op kousenvoeten de halve finale. door Edward Swier PARIJS - Vijandelijke vliegtuigen die onder de radar blijven, zijn de gevaarlijkste. Wie ze niet opmerkt, wordt hoe dan ook - én vaak dode lijk - verrast. Tot op heden heeft Roger Federer zich kunnen gedra gen als zo'n eenpersoons en in zijn geval ook nog supersonisch machientje. Terwijl alle ogen op Roland Garros toch vooral gericht zijn op titelverdediger Rafael Na- dal en Novak Djokovic, de beoog de nieuwe nummer één van de we reld, staat Federer zonder al te overdreven inspanning in de halve finales. Zonder stress, zonder druk, zonder zorgen bovendien. De recente resultaten gaven tot op heden weinig aanleiding om Fede rer een hoofdrol toe te dichten in Parijs. Tot gisteren had Federer in 2011 pas één van de zeven duels te gen spelers uit de top tien van de wereld gewonnen. De Fransman Gaël Monfils (9) was gisteren de tweede scalp. De Fransman kon zich weliswaar in de derde set goed verweren, maar een spierbles sure maakte een eind aan zijn aspi raties: 6-4, 6-3,7-6 (3). Federer staat er, opnieuw. Gemid deld had hij slechts één uur en 50 minuten nodig om zijn eerste vijf opponenten te vloeren. Monfils hield Federer als enige ruim twee uur bezig. Federer heeft echter ook na deze kwartfinale, als enige, nog geen set ingeleverd. De finesse, vastheid, technische su perioriteit maakten dat de Zwitser zijn sinds 2004 tegen Fransen op gebouwde winst-verliesrekening maagdelijk mooi houdt: 21-0. Als nummer drie van de wereld beleef de Federer tot op heden uitzonder lijke dagen in Parijs. „De mensen roepen nog steeds mijn naam, de bijbanen zitten vol als ik sta te trai nen, maar het is allemaal een stuk relaxter." Zijn in 2009 behaalde ti tel in Parijs maakt dat het hem nu aan druk ontbreekt. Bovendien door Hans Leber ZURICH - Grace Jones trad op en de vertegenwoordigers van de 208 lan den die lid zijn, werden met alle egards ontvangen. Als altijd. Maar in Zürich begon gisteravond een Fifa-congres dat als een van de roe rigste aller tijden de geschiedenis in zal gaan. Als het aan de Engel sen ligt, gaat de verwachte herver kiezing vandaag van voorzitter Sepp Blatter dan ook niet door. Maar wat wil de KNVB? De we reldvoetbalbond Fifa kiest vandaag een voorzitter en het heeft er alle schijn van dat dat toch gewoon de Zwitser Blatter wordt, die er na dertien jaar nog een termijn van vier jaar aan vast wil plakken. Maar Blatter en zijn Fifa staan on der grote druk. De belangrijkste vertegenwoordiger binnen de we reldvoetbalbond, de Engelse FA, roept op tot uitstel en twee grote sponsors, Adidas en Coca Cola, zijn bezorgd over de schade voor de naam van de Fifa en het voet bal als gevolg van de omkopingsbe schuldigingen. De top van Nederlandse voetbal bond KNVB, in Zürich aanwezig, zweeg gisteravond. Bondsvoorzit ter Michael van Praag, algemeen di recteur Harry Been en directeur betaald voetbal Bert van Oostveen kwamen in een tumultueuze situa tie terecht. Volgens een woordvoer der van de KNVB had de delegatie het vanaf de aankomst in Zwitser land zo druk („er is daar van alles gaande") dat men gisteravond nog geen eigen standpunt kon inne men. Tot dusver steunde KNVB de kan didatuur van de zittende voorzit ter Sepp Blatter, ook al wordt die al jaren beschuldigd van omko ping, vriendjespolitiek en geld zucht, waarbij het overigens - dat wordt nog wel eens uit het oog ver loren - nooit tot bewijzen kwam. Het Nationale Werkonder^pek 201 I is een initiatief van JobTrack.nl in samenwerking met Intelligence Group. Het resultaat wordt aangeboden aan werkgevers- en werknemersorganisaties en de landelijke politiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56