41 binnenland BOEK NU OP Kamnet SUNCLICK.NL bewaart nog even de pijn 399 Explosies in drie vestigingen van Ikea zijn nog raadsel r J ■Sunclick.nlm, Potloodventer zwembad is tbs'er uit Pompekliniek 'In rolstoel VOORJAARSNOTA Extra bezuinigingen later Hotel Orient Palace Ex-voorzitter Inholland toont declaraties woensdag 1 juni 2011 NIJMEGEN - Een 41-jarige man die op 22 mei in een Nijmeegse zwem bad werd aangehouden voor schennispleging, is een tbs'er die verblijft in de Pompekliniek. De man vertoonde zich bij de kleed hokjes naakt aan drie minderjarige meisjes. Twee van hen hebben aan gifte gedaan bij de politie. Volgens bronnen binnen de Pom pekliniek gaat het om een bewo ner van de afdeling Meander, waar tbs'ers met een onbegeleidverlof- status verblijven. Zij werken bui ten de instelling en kunnen rela tief vrij gaan en staan. De directie van de kliniek 'beves tigt noch ontkent' dat het om een patiënt gaat. „Wij zijn gebonden aan het beroepsgeheim en praten nooit over patiëntenzaken", aldus een woordvoerder. De man die eerder tot celstraf en tbs zou zijn veroordeeld wegens verkrachting, heeft, naar bronnen binnen de muren melden, enkele maanden geleden meer bewegings vrijheid gekregen. Nederland doet het financieel iets beter dan verwacht, zegt minister De Jager. Tegenover de meevallers staat' echter een tekort van 1 mil jard in de gezondheidszorg. Extra bezuinigingen in latere ja ren zijn daarom een must. DEN HAAG - Het kabinet heeft de fi nanciële gaten voor dit jaar ge dicht, maar het schuift de pijnlijke maatregelen nog even voor zich uit. Harde ingrepen in bijvoor beeld de zorg worden pas over twee weken bekend en anders op Prinsjesdag. De oppositie is furieus en wil een debat. Nederland doet het beter dan ver wacht, blijkt uit de Voorjaarsnota van het kabinet. Het begrotingste kort komt in 2011 met 3,6 procent zo'n 3 miljard euro lager uit dan verwacht. Eerder werd nog gere kend op een tekort van 4 procent. De Staat profiteert van de hogere olieprijs, lagere rente en meevallen de werkloosheidscijfers en belas tingopbrengsten. Daar staat tegenover dat vooral in de gezondheidszorg ruim 1 miljard euro te veel geld wordt uitgegeven. Ook aan de kinderopvangtoeslag, arbeidsongeschiktheidsuitkeringen en de AOW was de overheid meer geld kwijt dan verwacht. De tekorten voor dit jaar vangt het kabinet op met maatregelen waar de burger bijna niets van merkt. Er wordt geschoven met uitgaven op andere begrotingen en De Ne- derlandsche Bank betaalt 300 mil joen euro extra aan winstafdracht. De tegenvallers in de zorg werken echter door in de komende jaren, waardoor extra bezuinigingen SON - Daags na de ontploffingen reeks bij Ikea-vestigingen in Son, Gent (België) en Lomme (Frank rijk) is er nog weinig duidelijkheid over de dader(s) of de bedoe lingen) ervan. Zelfs de vraag of er daadwerkelijk samenhang bestaat tussen de drie incidenten wordt door geen van de onderzoekende instanties in die landen bevestigd. Bij de Sonse Ikea plofte maandag avond rond half acht een prullen bak buiten het gebouw. Later op de avond liet de Explosieven Op- ruimings Dienst er zelf een ver dacht pakketje ontploffen. „We houden ons onderzoek zo breed mogelijk. Dat loopt van po ging tot afpersing tot terroristische aanslagen. We sluiten niets uit", verzekert een woordvoerder van de regiopolitie. Het onderzoek is in volle gang. Tijdrovend .is het checken van alle camerabeelden, waarop mogelijk te zien is wie er wat in de prullenbak heeft gedepo neerd. Ook is er intensief overleg met Belgische en Franse collega's. „Er zijn genoeg overeenkomsten om een internationaal verband te vermoeden. Anderzijds is er nog niemand opgestaan die de acties opeist", aldus de politie. Voor de Sonse Ikea was gisteren een dinsdag als alle andere. Vesti gingsmanager Truus Hoeve zei 'met een gerust hart' haar winkel te openen. In Gent ontploften twee pakjes met wekkers die in de winkel on der pallets waren verstopt. noodzakelijk zijn, aldus minister Jan Kees de Jager van Financiën. „De cijfers zijn dan wel minder slecht dan verwacht, maar op inci dentele meevallers kan een kabi net geen beleid voeren", zegt mi nister De Jager. Het kabinet houdt vast aan de 18 miljard euro bezuini gingen die de coalitie met gedoog- partner PW heeft afgesproken. De extra ingrepen in de zorg ko men daar nog bovenop. Minister van Volksgezondheid Edith Schippers en haar staatsse cretaris Marlies Veldhuyzen van Zanten maken plannen om de ex ploderende zorguitgaven te beheer sen. Die mogen tot en met 2015 met 15 miljard euro stijgen, maar meer ook niet. Een van de maatre gelen die op tafel liggen, is een dra conische ingreep in het persoons gebonden budget. Het overgrote deel van de budgethouders zou de ze toeslag om zelf zorg in te kopen kwijtraken. Het kabinet neemt hier mogelijk vandaag al een be sluit over in de ministerraad. Naar verluidt zijn er ook plannen oin in 2012 te bezuinigen op de geestelijke gezondheidszorg. Ver der staat medisch specialisten op nieuw korting op hun salarissen te wachten en wordt het verzeke ringsbasispakket versoberd. Daar bij gaat het vooral om vergoedin gen voor fysiotherapie en hulp bij stoppen met roken. Ingewijden houden daarnaast rekening met verdere verhoging van de basispre mie. Ook andere ministeries berei den extra ingrepen voor die pijn doen. De belastingvoordelen op groene auto's verdwijnen naar ver wachting grotendeels. Bovendien lijkt de kinderopvangtoeslag nog verder uitgekleed te worden dan het kabinet al van plan was. FNV-voorzitter Agnes Jongerius (r) door Hans Gertsen DEN HAAG - „Als ze horen dat je in een rolstoel zit, is het meteen over", zegt Amy Bakker. „Ik dacht dat ik alleen blond was", grapt de 19-jarige gehandicapte vrouw. De plannen van het kabinet om fors te bezuinigen op de Wajong-uitke- ringen vindt ze 'oliedom'. „De uit keringen gaan omlaag. En er komt ook veel minder geld voor begelei ding. We moeten werken. Dat wil len we graag, maar ze helpen ons AMSTERDAM - Geert Dales, oud-be stuursvoorzitter van hogeschool Inholland, heeft gisteren zijn decla raties openbaar gemaakt. „Ik decla reerde gezien mijn functie eerder weinig dan te veel", aldus Dales. Hij hoopt hiermee de negatieve beeldvorming die rond hem is ont staan, te ontkrachten. De declaraties van het voormalig hogeschoolbestuur zijn onder werp van discussie, omdat het om exorbitante bedragen zou gaan. Momenteel loopt een onderzoek van de Inspectie van het Onder wijs hiernaar. Naar verwachting verschijnt het rapport half juni. Volgens zijn eigen overzicht decla reerde Dales in zijn totale bestuurs periode van 2007 tot 2010 8.934 eu ro via de creditcard van Inholland. Dit kwam samen met enkele ande re uitgaven neer op gemiddeld 300 euro per maand. www.sunclick.nl - Tel. 020 - 7630 440 ^"Ïprogramnaa nWerse zwembaden Wellness f atten 1Gratis Wil'1 Sdagenv.a. en vergeet je sunnebril niet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4