sport 141 In Nederland gebeurde niks' HEMELVAART OPEN 10.00-17.00 UUR Garden Life Style I -M r vli 1 S mtémM ffllT -ISli Bij alle sets zijn onze unieke Allweather kussens verkrijgbaar U kunt deze kussens gewoon buiten laten liggen, door de speciale vulling loopt water er door en zijn ze snel weer droog BREDA WEERT LOKEREN(B) Grenssteen 13 Roermondseweg 119-123 Kleine Dam 36 TILBURG NUENEN KALMTHOUT (B) Veldhovenring 73 Duivendijk 4 Brasschaatsesteenweg 320 woensdag 1 juni 2011 ZEÜLEN Paardenkooper gedijt bij concurrent Maurice Paardenkooper (links) mikt op goud met de Britse matchraceploeg op de Spelen van Londen. foto Thom Touw door Peter van der Meeren WEYMOUTH - Maurice Paardenkoo per had de Nederlandse zeilsters weer met liefde naar een olympi sche medaille geloodst, maar hij er gerde zich aan de beleidsmakers. De grootste concurrent hapte met een toe. De wind giert over de steigers van het olympische Weymouth, waar vanaf maandag de volgende belang rijke regatta plaatsvindt: Sail for Gold, meetellend voor de wereldbe ker en kwalificaties voor de Spelen. Trainer-coach Maurice Paardenkoo per ziet de windmeters uitslaan naar 35 knopen, dik 8 Beaufort. Hij blijft aan wal met 'zijn' zeilsters, de zussen MacGregor, Lucy (25) en Ka- te (20) en de 31-jarige Annie Lush. Zij vormen het Britse matchrace- team, regerend wereldkampioen en de absolute favoriet om in 2012 op eigen water goud te veroveren. Lukt dat, dan is sprake van een on vervalste hattrick, want de Britten sleepten ook in 2004 en in 2008 olympisch goud uit het vuur. Drie jaar geleden bleven ze het Oran je-drietal - onder leiding van Paar denkooper - voor. De 49-jarige trainer-coach had in Weymouth graag revanche willen nemen, maar nam de wijk omdat hij botste met het Watersportver- bond. „Ik werk erg graag voor Ne derland. Ik heb vier Spelen mijn stinkende best gedaan", zegt hij. „Maar ik wilde geen concessies doen. Als ik iets doe, wil ik er het maximale uithalen en ik had niet het idee dat dat in Nederland kon. Ik ben professioneel bezig en ben stukgelopen op het amateurisme binnen het Verbond." Vooral beslissingen over de samen stelling van de kernploeg en de se- lecteprocedure zorgden voor erger nis. „De traagheid .irriteerde me. De één keek naar de ander, er ge beurde geen moer. Als we zo wa ren doorgegaan, hadden we nooit een medaille gehaald." Dat zijn eigen persoon bij de zeil sters irritaties opriep - Renee Groe- neveld en Brechtje van der Werf stapten uit de kernploeg - ontkent Paardenkooper. „Tussen de mei den en mij speelde niets. Natuur lijk, er is altijd wat. Sporters klagen voortdurend en zeilsters dus ook. Wat je ook beslist, er worden altijd problemen gemaakt." Paardenkooper pakte zijn biezen, in de wetenschap dat hij in de zeil- wereld geldt als topcoach. „Ik ben geen seconde bang geweest voor de ww. En anders maar wel: ik doe dit werk uit passie. Als er geen olympische campagne was geko men, was ik weer op de grote bo ten gestapt. Was ik aan mijn vierde race rond de wereld begonnen of zo." Hij kreeg na zijn beslissing nauwelijks de gelegenheid om thuis te klussen. „In totaal kwa men er 25 aanbiedingen." Paardenkooper kon een flinke duit verdienen in Qatar en Oman, waar hij voor de langere termijn een olympische ploeg mocht smeden. „Maar voor de opbouw zijn betere trainers", zegt hij met zelfkennis. „Ik ben beter met ervaren zeilers. Jongens en meiden die al bij de top 25 van de wereld horen, kan ik het laatste zetje naar de absolute top geven." De in Franeker woonachtige Paar denkooper hoefde niet lang na te denken toen de Britten - die zo'n twintig miljoen euro per jaar in de zeilploeg steken - aanklopten. De gretigheid kwam van twee kanten. „Zij wilden me heel graag vanwege mijn ervaring. Van mij is bekend dat ik zeilers leer sneller te varen. Ik wilde graag omdat dit een schit terende kans is. Ik kan in een suc cesvolle keuken kijken, ik ga onge twijfeld veel leren én ik behoor tot de equipe die op de 'eigen' Spelen flink wil scoren." Hoe succesvol het Britse olym pisch zeilen is, bewijzen de cijfers. Er zijn vijftig medailles gewonnen (24 goud, 15 zilver, 11 brons). Al leen de Verenigde Staten waren succesvoller met 59 plakken (19-23-17). Ter vergelijking: Neder land staat op de zeilranglijst acht ste met achttien medailles (4-8-6). Na een half jaar voelt Paardenkoo per zich als een vis in het water. „Ik ben in een zeer professioneel klimaat beland er wordt alleen over zeilen gesproken en niet over randzaken." Hij lacht. „En het is een stuk rustiger." Paardenkooper doelt op de grootte van zijn selec tie. In Nederland had hij een kern ploeg met negen vrouwen, nu werkt hij met slechts één trio. Onder Paardenkooper won de Brit se ploeg goud in Hyères. Dat Ne derland daar brons haalde en deze week (zonder Britse tegenstand) zelfs goud pakte in Medemblik, zegt hem niets. „Wil ik niets over zeggen." Dat de druk bij de Britten ligt, laat hem ook koud. „We lopen er niet voor weg. Onze lat ligt hoog. We verlangen goud." Het zal voorlopig het laatste match race-goud zijn, want de vrou- wen-kielboot is voor de Spelen van 2016 alweer van de olympische agenda verwijderd. 5IE KEUZE IU! ■ma* PE3| BREDA-KALMTHOÜT-LOKEREN ZON6AG ÖPEN!NÜENËNVRljDAG KÖOPAVOND Alle aanbiedingen en webshop: www.gardenlifestyle.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41