301 zeeland Zuiverend landschap in Volkerak-Zoommeer En nu lekker op EINDEXAMENS Bijna iedereen is al klaar met de examens, behalve leerlingen die Spaans doen. Alleen de tekst begrijpen was niet genoeg bij vwo-examen Spaans fflÊÈ kpn. winkel kpn.com 0800 0115 woensdag 1 juni 2011 door Ben Jansen Of het gebied nu zout wordt of zoet blijft, het Volkerak-Zoom meer kan een proef tuin zijn voor de terugwinning van fosfaat. Zo valt een antwoord te geven op de schaarste aan fos faaterts die zich steeds meer be gint af te tekenen en aan de te gro te voedselrijkdom in sommige del tawateren. Die schaarste aan fosfaaterts is een van de redenen waarom fosforpro- ducent Thermphos het zo lastig heeft om zijn bedrijfsprocessen zo danig te sturen dat er geen schade lijke en hinderlijke stoffen bij vrij komen. Het bedrijf moet zijn toe vlucht nemen tot erts van minde re kwaliteit en wil steeds meer ge bruik maken van teruggewonnen fosfaat. Het fosfaatplan, aangeduid onder de naam 'Een zuiverend land schap van overvloed' is een van de projectvoorstellen die zijn genomi neerd voor de Delta Water Award, de prijsvraag die jonge ingenieurs en studenten uitdaagt om met ideeën te komen die de economi sche vitaliteit, de ecologische veer kracht en de klimaatbestendige vei ligheid van de zuidwestelijke delta kunnen versterken. Gisteren zijn uit zestien inzendingen vijf projec ten genomineerd om nader te wor den uitgewerkt. Het Zuiverend landschap is inge diend door een combinatie van Imares, BVR en Infram. De beden kers willen op een natuurlijke ma nier fosfaten in het Volkerak- Zoommeer afvangen en terugbren gen in de productiecyclus van de landbouw. Mede dankzij die fosfa ten is de afgelopen jaren in het zoe te water een weelderige blauwalg- bloei opgetreden. Als oplossing ligt het plan om de situatie van vóór 1985 te herstellen en het ge bied opnieuw zout te maken en zoet water voor de landbouw met behulp van een pijpleiding aan te voeren. De combinatie Imares-BVR-In- fram wil de fosfaten in het Vol- kerak-Zoommeer afvangen door schelpdieren, wieren en vochtmin- nende planten te kweken en op het water drijvende blauwalgen te oogsten. Voor dat laatste moet een apparaat worden ontwikkeld. De fosfaten kunnen teruggewon nen worden door compostering van het organisch materiaal en ver werking van slib in een rioolwater zuiveringsinstallatie, bij Slibverwer king Noord-Brabant of bij Therm phos. Het resultaat dat dit ople vert, kan worden gebruikt als com post (planten, wieren en schelpdie ren) of - na verwerking - als lokaal geproduceerde kunstmest. Een team van Grontmij en Imares heeft een plan inge diend om het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen alsnog mogelijk te maken. Door de aanleg van een eiland aan de Noordzeezijde van de Haringvliet- dam ontstaat volgens de beden kers een geleidelijkere overgang tussen zoet en zout water. Jonge medewerkers van Deltaris en Imares willen de zoetwaterbel len onder bestaande kreekruggen vergroten door nieuwe kreken aan te leggen. De landbouw kan van die grotere zoetwatervoorraden in de bodem profiteren voor de bere gening van gewassen. Die kreken versterken bovendien het land schap en recreatiemogelijkheden. Medewerkers van Wageningen Universiteit en de Technische Uni versiteit in Delft willen de verzil- ting in Zeeland terugdringen door middel van omgekeerde osmose. Dat is een techniek waarop zout water door een membraan wordt geperst. Voor de druk die daarvoor nodig is, wil dit team gebruik ma ken van windenergie. Het vijfde genomineerde team, van Haskoning en WUR, richt zich op de havenontwikkeling in Zeeland. Die kan worden versterkt met behulp van een 'Duurzame ge reedschapskist voor de delta'. De gereedschappen zijn zo gekozen dat ze tevens een impuls beteke nen voor natuur en omgeving. De inzendingen zijn beoordeeld door een jury onder voorzitter- chap van deltacommissaris Wim Kuijken. De andere leden waren Tineke Huizinga, oud-staatssecretaris Ver keer en Waterstaat en voormalig waarnemend minister van Vrom, landschapsarchitect Adriaan Geu ze, lid van de Deltacommissie pro fessor Marcel Stive, bestuurscom- missaris van containervervoerder Maersk Marike van Lier-Leis, pro fessor Patrick Meire van de univer siteit van Antwerpen en professor Jaap van Duijn van het Nationaal Groenfonds. door Cornelleke Blok Naam: Liesbeth Visee Leeftijd: 17 Woonplaats: Kapelle School: Ostrea Lyceum in Goes Examen: Vwo Spaans En, hoe ging het? Het ging wel goed. Ik vond het exa men niet zo moeilijk.Talen zijn voor mij geen probleem. Ik sta ge middeld een 8. Ik weet niet of ik die kan houden, maar een zeven moet wel lukken. Ik vond de tek sten interessant om te lezen. Er zat een tekst in over kinderarbeid. Daarin werd uitgelegd hoe het komt dat kinderarbeid nog steeds bestaat en welke invloed mensen uit de Westerse wereld hebben. Daarnaast moest je vragen beant woorden over Spaanse kinderrijm pjes en ingezonden brieven voor een krant. Wat was de moeilijkste vraag? Bij één van de teksten waren woor den weggelaten. Je moest aange ven welke woorden op de lege plekken ingevuld konden worden. Er waren steeds vier antwoorden waar je uit kon kiezen, maar twee van die opties waren allebei goed, volgens mij. Ik moest bij een paar vragen gokken. Vertel eens eerlijk, hoe heb je je voor bereid? Ik had thuis één oefenexamen ge maakt. Dat ging goed, dus ik vond het wel genoeg. In de lessen had den we ook al heel vaak teksten ge oefend. Eigenlijk kun je voor zo'n examen niets leren. Het ligt eraan of de tekst je ligt. Vanochtend heb ik lekker lang uitgeslapen. Verder Het vwo-examen Spaans be vatte vergeleken met afge lopen jaar veel 'door- denk-vragen', zegt docente José Ro mero Liebanas van het Ostrea Ly ceum in Goes. „Het examen was goed op niveau, maar wel te doen", zegt ze. „Alleen de tekst begrijpen was niet genoeg. Behalve hoe, wat en wanneer, moesten leerlingen bij voorbeeld ook aangeven hoe ze dachten dat de tekst verder liep." De opgave waarbij studenten woordjes moesten invullen in zin nen, was de moeilijkste, volgens de docente, die zelf uit Spanje komt. „Er waren ook veel meerkeuzevra gen, waar je uit vier antwoorden kon kiezen, in plaats van drie." Dat Romero Liebenas Spaanse is, betekent niet dat ze het eindexa men makkelijk vindt. „Ook ik moet goed nadenken en mijn aan dacht erbij houden", zegt ze la chend. „Vorig jaar had ik zelfs een foutje gemaakt. Je kunt vragen soms op verschillende manieren interpreteren." Met de gratis Draadloze Verbindingsset van KPN t.w.v. 65r Nu.bij het Alles-in-één Pakket •Deze prijs geldt voor het Alles-in-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basis en Digitenne voor de 2e tv-aansluiting. Vraag de verkoper naar de voorwaarden en beschikbaarheid of kijk op kpn.com Examen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30