21 zeeland De Vogelbescherming Vogelbescherming kan als Leiding kan regenbui niet aan Oldtimerdag P ZC 1; De krant 6 weken voor 18 euro! ONTPOLDERING De Vogelbescherming wil echt natuurherstel in de Westerschelde. Behalve de Hedwigepolder moeten ook op Zuid-Beveland polders onder water komen. woensdag 1 juni 2011 Gisteren was de laatste dag van de mooiste len te in tijden. Maar behal ve wat regen voor de plantjes heb ik nog iets gemist. Rokjesdag. Jaren geleden beschreef colum nist Martin Bril een dag in het voorjaar waarop, zo leek het, alle leuke meisjes massaal besloten in vrolijk wapperende rokjes de straat op te gaan. Bril wist het zo te beschrijven dat we sindsdien, tijdens de eerste mooie lenteda gen, met nog meer interesse dan normaal naar damesbenen staren. Was er nu een rokjesdag, ja of nee? Ik geloof dat ik rokjesdag 2011 ge mist heb. Weet u: ik geloof eigenlijk niet in rokjesdag. Als ik één verschijnsel moet aan wijzen dat voor mij het begin van het zomerseizoen markeert, denk ik niet aan rokjes, maar aan senio ren in cabrio's. Deze, en vorige lentes viel het me op. Op de eerste écht mooie da gen: overal waar je keek zag je mooie klassieke, Engelse, open sportwagens met een stralend ge lukkige witharige of kalende be stuurder achter het houten stuur. Het lijkt wel een soort collectief streven voor mensen uit de baby boomgeneratie om allemaal tege lijk de jongere en nog hardwer kende generatie eens lekker de ogen uit te steken, in hun vorstelij ke vertrekregeling op wielen. Met een grijns van oor tot oor op het diep gebronsde gezicht wijzen ze me erop dat ik nog minimaal 27 jaar moet werken. Ik kijk vanuit het kantoor jaloers naar de cabrio's buiten en pro beer te bedenken hoe Martin Bril ooit op het verschijnsel rokjesdag kwam. Misschien was hij net op die ene dag wel een korte vakantie in Zee land aan het vieren? Zielsgelukkig door de altijd stralende Zeeuwse zon werkte hij er aan een nieuwe column. En overal waar hij keek zag hij dames in rokjes lopen. Inspiratie! ...Wist hij veel. Dat het in sommige Zeeuwse dor pen alle dagen rokjesdag is. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en'ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat 1 Postcode Woonplaats i Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening i i i Tlff/l g! De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. door Ben Jansen De ontpolderingsdis- cussie van de afgelo pen jaren heeft zich voornamelijk op de Hertogin Hedwige polder toegespitst. Gaat 'ie onder water of niet? In alle aandacht die naar dit meest zuidoostelijke hoek je van Zeeland is uitgegaan, bleef het natuurherstel verder stroomaf waarts in de Westerschelde buiten beeld. Daar waren toch afspraken over gemaakt? Klopt. Maar niet met de Vogelbe scherming. Die heeft zich nimmer akkoord verklaard met het resul taat van de moeizame zoektocht naar alternatieven voor ontpolde- ring in het westelijke deel van de Westerschelde. Hoe zat het ook alweer? In de Scheldeverdragen van eind 2005 spreken Nederland en Vlaanderen, af dat de Westerschelde er 600 ha nieuwe estuariene natuur bij krijgt. Daarmee kan de schade aan de natuur die mede door de inpol deringen in de vorige eeuw is opge lopen weer enigszins worden her steld. Voor de helft van dat natuur herstel is de plaats bepaald: de bijna 300 ha grote Hedwigepolder en een klein stukje Zwin op Ne derlands grondgebied. Het Rijk neemt hiervan de uitvoering voor zijn rekening. Voor de zone tussen Vlissingen en Hansweert gaat de provincie naar geschikte plekken op zoek. Die worden gevonden: de Hellegat polder en de Eendragtpolder in Zeeuws-Vlaanderen en de Everin- gepolder, Zuidpolder en Van Hat- tumpolder op Zuid-Beveland. Na verzet vanuit de landbouw besluit de provincie de ontpoidering in het zogenaamde middengebied van de Westerschelde te laten va ren. Een uitgebreide zoektocht le vert een aantal buitendijkse her stelprojecten op en en passant krij gen ook de ombouw van het veer havencomplex Perkpolder tot re- creatie- en natuurgebied en het na- tuur- en recreatieplan Waterdu- nen bij Breskens ook het etiket Na tuurherstel Westerschelde opge plakt. De Vogelbescherming heeft deze vorm van creativiteit steeds veront waardigd van de hand gewezen. Ze vond dat dit pakket niets te ma ken heeft met het aanleggen van nieuwe natuur die regelrecht on der de invloed van het getij staat. De Vogelbescherming kan vasthou dendheid in het Westerscheldedos- sier niet worden ontzegd. De na tuurorganisatie verzette zich - met de Zeeuwse Milieufederatie, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmo numenten - bij de rechter tegen de verdieping van de Westerschel de nadat het vorige kabinet aan vankelijk had besloten de Hedwi gepolder toch niet onder water te zetten. Nadat Balkenende c.s. daar van was teruggekomen, gaf de Vo gelbescherming haar verzet tegen de verdieping aarzelend op. Twee maanden geleden besloten de Milieufederatie en Het Zeeuw se Landschap, bijgevallen door Na tuurmonumenten, hun ijveren voor de ontpoidering van de Hedwige op te geven. Om bij te dragen aan het oplossen van een slepende kwestie die voor zoveel verdeeldheid in de Zeeuwse sa menleving heeft gezorgd. Aan dat soort overwegingen heeft de Vogelbescherming zich nooit wat gelegen laten liggen. Sterker nog, ze zet een tandje bij. door Marcel Modde Actievoerder Magda de Feijter. Eigenlijk kijkt niemand echt op van het harde standpunt van de Vogelbescherming. De laatste stuiptrekkingen van een eenling, weet akkerbouwer Gert- Jan Minderhoud zeker. Hij boert in het Bevelandse gebied dat de na tuurorganisatie het liefst onder wa ter ziet. „Ze houden daar in Zeist stug vol, zonder enig werkelijk be nul wat er aan de hand is in Zee land." Minderhoud vertrouwt op het hui dige kabinet, dat 'meer neigt naar een oplossing die in Zeeland breed gedragen wordt'. Zeker nu de Ne derlandse en Vlaamse overheid hebben aangegeven hun afspraken over natuurherstel rond de verdie ping van de Westerschelde te wil len aanpassen, heeft de Vogelbe scherming volgens de boer geen poot meer om op te staan. „Dus wordt ik hier ongerust van? Nee, niet echt!" Statenlid Johan Robesin (PvZ), deelt het rotsvaste vertrouwen van de boer. „De Vogelbescherming kan dat wel willen, maar ik geef je op een briefje dat er niet öntpol- derd wordt. Er zijn voldoende mo gelijkheden om dit buitendijks op te lossen. Die natuurjongens staan helemaal alleen. De ZMF en het Zeeuws Landschap hebben afge haakt in deze discussie, omdat ze door Cornelleke Blok BATH - De gerepareerde persleiding bij de waterzuiveringsinstallatie in Bath kan flinke regenbuien niet aan. Het waterschap Brabantse Delta verwacht dat ze overtollig ongezuiverd rioolwater in sloten en vijvers in West-Brabant moet lozen. Alleen bij droog weer kan al het af valwater gezuiverd worden. „De re paratie die afgelopen weekend werd uitgevoerd, is een noodvoor ziening. Daardoor kan de leiding minder belast worden", zegt woordvoerder Peter van den Bos van het waterschap Brabantse Del ta. Hij benadrukt dat er geen onge zuiverd rioolwater meer in de Wes terschelde geloosd wordt, zoals af gelopen weekend wel gebeurde. Vanaf morgen hoopt het water schap over te gaan op een meer langdurige oplossing. Het rioolwa ter wordt dan door drie boven grondse buizen geleid. In de ko mende twee weken worden nog meer omleidingen aangelegd. Daar na moet de waterzuiveringsinstal latie weer grote hoeveelheden wa ter aankunnen. De lekkage in de persleiding ont stond vrijdag door betonrot. Hoe die heeft kunnen ontstaan, is nog niet duidelijk. Het waterschap doet daar onderzoek naar. „Maar we richten ons nu vooral op de herstelwerkzaamheden." Andere delen van de persleiding worden op dit moment niet extra gecontro leerd op zwakke punten. Volgens het waterschap Schelde- stromen is de kans op een dergelij ke lekkage in één van de Zeeuwse persleidingen zeer klein. Het water schap heeft het onderhoud op or de en controleert de leidingen - die overigens niet van beton maar van kunststof zijn - regelmatig, zegt dagelijks bestuurder Willem Ginjaar. „We weten waar de zwak ke punten zitten en die zijn onder behandeling." Er wordt na de cala miteit bij Bath niet extra gecontro leerd. pagina 31vervuiling Wester schelde valt mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2