13 uitpakken ifl ifc 'Als je als komkommerteler nu al financiële moeilijkheden hebt, is dat niet te overbruggen' -•W-r Export vanuit Nederland in 2010 in euro's 228 woensdag 1 juni 2011 Martien Penning, directeur Hillenraad Consultancy merteelt. Het overschakelen naar bijvoorbeeld paprika's is niet een voudig, omdat de inrichting en de hoogte van de kas helemaal moe ten worden aangepast, net als de verpakkingssystemen. Penning vreest een koude sane ring als de huidige crisis maanden aanhoudt, maar denkt dat de sec tor die in zijn voordeel kan ombui gen als blijkt dat de besmettings bron inderdaad in het buitenland ligt. „De publieke opinie kan ver anderen, als je duidelijk kunt ma ken dat we de strengste kwaliteits- ?ebOerL P" hond en hygiënestandaarden in de we reld hanteren." Deenen is het daar mee eens. „Ik denk dat deze affaire ook in ons voordeel kan werken. We kunnen het productieproces al geheel controleren, veel kassen kom je zonder beschermende kle ding niet eens meer in. Ik ben er voor 99,9 procent zeker van dat een besmetting van komkommers met bijvoorbeeld dierlijke mest in Nederland niet kan voorkomen. Maar het is wel zo dat de sector moeite heeft te vertellen hoe ge avanceerd die eigenlijk al is." Komkommerprijzen zie onze website:binnenland Groente is zelden besmet met de EHEC-bacterie De prijs die de teler voor zijn kom kommers krijgt, wisselt sterk door het jaar heen, afhankelijk van vraag en aanbod. Volgens het product schap Tuinbouw lag de gemiddelde prijs in 2009 op 19 eurocent per komkommer, het jaar ervoor op 21 cent. In 2010 ging het weer wat beter en kwam de middenprijs uit op 25 cent, aldus het Land bouw Economisch Instituut. De marges zijn gering. Volgens Vin cent Deenen, van substraatleveran cier Grodan, ligt de kostprijs van een komkommer (inkoop plant, energie, substraat en voeding, ar beidskosten, rente en afschrijving) rond de 23 eurocent. Bij Albert Heijn schommelde de prijs van een komkommer de afgelopen weken rond de 70 cent per stuk. Bij de Super de Boer waren de komkommers vorige week in de aanbieding voor 69 cent, bij Netto- rama voor 49 cent. Volgens het Productschap Tuinbouw voerde su permarkt Lidl dit jaar al vijf keer ac tie met komkommers, variërend in prijs van 25 tot 49 cent per stuk. In Duitse supers varieerde de kom- kommerprijs in de weken voor de EHEC-crisis tussen de 38 en 69 cent. In Duitsland wordt jaarlijks ze ven kilo komkommer per'persoon verorberd, Nederlanders zitten op bijna zes kilo. in kg per huishouden per jaar 7,13 5,94 5,77 5,26 Duitsland miljoen t/m september 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13