Bezuiniging op zorgbudget binnenland 17 De laatste plaatsen... stipreizen.nl Derde aangifte van seksueel misbruik tegen man uit Langedijk Plan: nieuw kiesstelsel voor Senaat Moszkowicz prijst Openbaar Ministerie dinsdag 31 mei 2011 PERSOONSGEBONDEN PvdA wil spoeddebat Het kabinet wil fors bezuinigen op het persoonsgebonden bud get. 90 procent van de 130.000 langdurig zieken en gehandicap ten die nu zelf zorg inkopen, moeten dan gebruikmaken van reguliere zorg. PvdA, GroenLinks en belangenclubs zijn boos. door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Belangenorganisaties en oppositiepartijen reageren 'ver bolgen' en 'verbijsterd' op de plan nen van het kabinet om te bezuini gen op het persoonsgebonden bud get (pgb). De PvdA wil een spoed debat. Langdurig zieken krijgen als het aan het kabinet ligt minder vaak een zak geld om zelf hun zorg te regelen. De regering moet fors be zuinigen en vindt dat het pgb al leen nog beschikbaar moet zijn voor patiënten die direct toezicht of een therapeutische leefomge ving nodig hebben. Het pgb heeft als groot voordeel dat ouderen, langdurig zieken en gehandicapten een grote keuzevrij heid hebben. Zo zijn ze niet afhan kelijk van de werktijden van thuis- zorgpersoneel en kunnen ze ie mand inhuren die hen een keer om twee uur 's nachts naar bed brengt als ze eens een feestje heb ben. De aanvragen voor het persoonsge bonden budget zijn de afgelopen jaren enorm gestegen en dat wil het kabinet een halt toeroepen. In 1998 kregen 13.000 mensen geld van de overheid om zelf zorg in te kopen, eind 2010 waren dit er 130.000. De eisen moeten flink worden aangescherpt volgens de regering. Slechts 10 procent van de patiënten die nu gebruikmaken van de regeling zou daar dan nog voor in aanmerking komen. Patiëntenorganisaties zijn furieus. „Ruim 120.000 patiënten raken hun budget volledig kwijt, waar door ze volledig zijn aangewezen op de hulp van zorginstellingen", zegt een woordvoerder van patiën tenorganisatie Per Saldo, die zich specifiek bezighoudt met pgb-bud- getten. „Dit mag niet gebeuren." De belangenorganisatie is aller minst te spreken over de manier waarop de nieuwe plannen tot stand zijn gekomen. „Het lijkt er op dat alternatieve plannen volle dig van tafel zijn geveegd." Voor Per Saldo is het belangrijk dat mensen met een beperking zelf de regie over hun leven kun nen houden. „Het pgb bestaat meer dan vijftien jaar, maar de ja renlange ontwikkeling van relatief goedkope zorg dreigt nu volledig te verdwijnen. Dit is alarmfase rood." De tarieven voor het persoonsge^ bonden budget zijn lager dan die van thuiszorg of zorg van een ggz-instelling, bevestigt brancheor ganisatie Zorgverzekeraars Neder land. „De vraag is echter of patiën ten van die andere zorg gebruik gaan maken", zegt een woordvoer der. Vorig jaar konden nieuwe pa tiënten tijdelijk geen nieuwe aan vragen doen voor een persoonsge bonden budget, omdat het ministe rie geen extra geld beschikbaar wil de stellen. „Toch steeg de vraag naar zorg in natura niet enorm in die periode." AMSTERDAM - „Het komt niet vaak voor dat ik een re quisitoir hoor dat ik als pleidooi had willen houden", zei advocaat Bram Moszkowicz (I) gisteren in zijn pleidooi in de strafzaak tegen PW-leider Geert Wilders (r). De PW-leider staat terecht voor onder meer het aanzet ten tot haat en het beledigen van moslims. Het requisitoir, het slotbetoog van het Openbaar Minis terie, eindigde vorige week met een eis tot vrijspraak van Wilders. Het pleidooi van Moszkowicz is, samen met het zogehe ten laatste woord van beklaagde Wilders, het sluitstuk van het proces. foto Valerie Kuypers/ANP m $tmmmrnm mmms ALKMAAR - Tegen een 36-jarige man uit Langedijk die wordt ver dacht van seksueel misbruik van twee jongens is een derde aangifte ingediend. Dit bleek gistermiddag bij de rechtbank in Alkmaar tij dens een pro-formazitting. Volgens de officier van justitie valt binnen twee weken een besluit of de zaak aan de dagvaarding wordt toegevoegd. De verdachte ontkent het misbruik van de derde jongen in alle toonaarden. De andere twee zaken heeft hij toegegeven. Justitie meldde begin maart de ar restatie van de man, die zich via Marktplaats aanbood als thuiszorg hulp en oppas. Hij zou zich van 2008 tot en met begin dit jaar heb ben vergrepen aan jongetjes die nog geen twaalf jaar oud waren. Kort na zijn aanhouding werden vernielingen aan zijn woning aan gericht. Ook werd een spandoek opgehangen met daarop de tekst 'Geen pedofiel hier!'. Volgens zijn advocaat Hugo ter Brake is de huur van de woning al opgezegd. De verdachte benadrukte voor de rechtbank dat hij verantwoordelijk heid wil nemen voor zijn daden en volledig meewerkt aan het on derzoek. Verder zei hij te hopen dat de zaak tegen hem snel inhou delijk wordt behandeld. „Ik heb wel wat te vertellen." De man wordt de komende tijd psycholo gisch en psychiatrisch onderzocht. Ook wordt onderzoek gedaan naar het milieu waarin hij verkeerde. Op 22 augustus staat een nieuwe pro-formazitting gepland. am az/h_g THAILAND Always Amazes You CHINA AIRLINES 3 Y" - Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. perkamer excl Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. DEN HAAG - De Eerste Kamer moet in de toekomst rechtstreeks en ge lijktijdig met de Tweede Kamer worden gekozen. Ook moet er een 'conflictenregeling' komen voor wetsvoorstellen waarover Eerste en de Tweede Kamer anders beslis sen. Dat stelde onderzoeker Bert van den Braak gisteren in de digitale nieuwsbrief van het Montesquieu Instituut, een Europees onder- zoeks- en onderwijscentrum voor parlementaire geschiedenis en poli tieke cultuur van de EU-lidstaten en de Europese Unie. Volgens Van den Braak kleven er te veel bezwaren aan het huidige kiesstelsel. „We kunnen blijven kla gen over het huidige kiesstelsel of met medewerking van alle betrok ken partijen zoeken naar een op lossing om het beter te maken. Rechtstreekse verkiezingen liggen daarom voor de hand." Volgens Van den Braak zou onder meer het vetorecht van de Eerste Kamer moeten worden beperkt. 0/„ ...tol wel -*° -o°l0 -50% ~4o°x 'o korting!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7