4l 'FieU^e^nraiie of? vaJwvtie dinsdag 31 mei 2011 Mensen die met hun fiets op reis gaan kunnen veel doen om problemen te voorkomen. Door met het juiste materiaal op pad te gaan, voldoende onderde len mee te nemen en er voor zorgen dat ze van tevoren hun fiets goed kennen. Het is vooral een kwestie van uitproberen, zegt Jobse. „Mijn eerste fietsvakantie was met een oude Franse racefiets met een dun frame en dunne bandjes. En met een rugzak. Dat is echt af te raden, want een rugzak is veel te zwaar en te warm. Dunne bandjes zijn ook niet zo handig als je met bagage rondfietst." Verre reizen stellen andere eisen aan een fiets dan een rondje op zondagmorgen. „Ik raad aan om zo breed mogelijke banden op je fiets te zetten. Hoe breder de band, hoe meer vering je hebt. Dat een bredere band zwaarder fietst, is niet altijd waar. Als je hem hard oppompt, is het loopvlak klein en de weerstand laag. Een fiets met vorkvering raad ik niet aan, die is te zwaar en extra gewicht is niet handig. Ie moet over het algemeen niet te veel moderne onder delen op je fiets zetten. Hoe moderner de fiets, hoe moeilijker hij te repareren is, vooral in landen buiten Europa." Jobse reed tijdens zijn langste reis op een fiets met een stalen frame. En dat bleek handig. „Staal is, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld aluminium, over de hele wereld goed te lassen. Ik had in India een keer een scheur in mijn frame. Ik heb vijf kilometer ÖOfO EÜ? Timmermansstraat 4-6 m^ÊmTil mm Zoutelande Tel. 0118-561485 0 www.profflevriewieler.nl MVrwtete- R.flXhouood Elektrisch fietsen kan veel voordeliger IV. Ombouwsets voor volle trapondersteuning op elke gewenste fiets. Liefst 70-100 km actieradius bij OBS.005 met laatste generatie UFe Po 4 akku, Grote keuze voor de klant het RAT ombouwset naar wensen en budget zelf te bepalen. Bijv. Hoe groot bereik, plaats van de akku, voor- of achterwiel aandrijving? Zie onze website www.vriewieter.nl Showdisplay+modellen om te testen en te ervaren in de showroom Prijzen RAT ombouwsets van €550,00 tot €875,00 inkl. BTW Montage: €125,00 inkl. 3x gratis kontrolebeurt op de gemonteerde onderdelen. Kortom gegarandeerd en betaalbaar elektrisch fietsplezier! Voor problemen onderweg dient zich altijd wel een oplossing aan, zegt Samuel Jobse. Hij spreekt uit ervaring: de Middelbur ger is de hele wereld over gefietst. Zijn langste reis duurde elf maanden en bracht hem naar India, Nepal en Pakistan. Vorige week was hij bij fietsenwinkel Piet Voskamp in Middelburg om over zijn ervaringen te vertellen en om tips te geven aan mensen die op fietsvakantie gaan. Afstellen van het versnellingsapparaat. gelopen tot aan het volgende dorpje. Daar kon het frame meteen gelast worden." Jobse had op zijn reizen altijd een voorraad onderdelen bij zich, een extra buitenband, twee binnenbanden, wat spaken, remblokjes en een stukje fietsketting. Daarmee is de meest voorkomende pech langs de weg op te lossen. Mits je zelf handig bent natuurlijk. En je het juiste gereedschap hebt. „Als er een spaak breekt aan je achterwiel, moetje het tandwiel eruit halen. Daar is een handig gereedschapje voor: Next best thing. En je moet zorgen dat je de goede spaken bij je hebt, die zijn per fiets verschillend, soms zitten er rechts andere spa ken dan links." Touw is handig om in je fietstas te stoppen, wat tape en tiewraps om snel iets vast te kunnen zetten. Voor het plakken van gaatjes in de band is er iets nieuws te koop: Tear Aid, een soort sticker die je over het gat plakt zonder extra lijm te gebruiken. Na het plakken hoefje niet meer te wachten tot de lijm droog is, je kunt de band meteen oppompen. Voor reparaties onderweg zijn er minitools: compacte gereedsschaps- setjes met de meest gangbare maten schroe vendraaiers, inbussleutels, bandenlichters en een kettingpons, waarmee je een schakel uit je ketting kunt halen. En toch moet je niet overdrijven, vindt Jobse: „Alles wat je thuis kunt laten, is mooi meegenomen. Probeer het gewoon met wat je hebt en als het niet gaat of niet bevalt kun je het bij een volgende fietsva kantie aanpassen." Nadia Berkelder Verre reizen stellen andere eisen aan een fiets dan een rondje op zondagmorgen. Een hulpmiddel om je spaken aan te draaien. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64