1611 heeft niets met Zorro te maken zeeland 119 Schutterij Bewoners rond Ostrea Lyceum zijn 'terreur' scholieren meer dan beu IC-team Goes wint landelijke kennisquiz Sint-Sebastiaan Landschappen als door een spionnetje Kinderen De Vliete spaarden veel WC's Nieuwe act op concert voor Tsjernobyl Fruittelers zien elkaar weer op Fruitteeltdag dinsdag 31 mei 2011 Het jaar waarin het Kloetingse Sint-Sebastiaansgilde voor het eerst wordt vermeld. Schuttersgilden ontstonden in de Middeleeuwen om steden en dor pen te verdedigen. Na de veertiende eeuw zijn ze erkend als gilde. Professor doctor Piet Leupen. Hoewel vrouwen geen lid kunnen worden van de schutterij, kreeg zij toch een begrafenis in de traditie van het gilde archieffoto Dirk-Jan Gjeltema eerst vermeld in 1611, bleek bij on derzoek in de Goese gemeentear chieven. Net als vier eeuwen geleden be staat het gilde uit precies 24 man nen, broeders. Zo spreken zij el kaar ook aan. Het bestuur wordt gevormd door een hoofdman en drie dekens, die worden bijgestaan door een bode. Het Kloetingse gil de haalt haar inkomsten uit erf- goes - IC-verpleegkundigen Aad van Rooijen, Christian Janse en Ezra Doorn van het Admiraal de Ruyter ziekenhuis in Goes hebben een landelijke kennisquiz gewon nen. Deze wedstrijd was georganiseerd door Venticare, een landelijke orga nisatie voor IC-verpleegkundigen. De vragen hadden betrekking op de behandeling van patiënten die in kritieke toestand op een IC-afde- Iing zijn opgenomen. Aan de quiz deden teams van zie kenhuizen uit het hele land mee. Het IC-team uit Goes kreeg een wisselbeker, bloemen en een che que van duizend euro. pachten en uit een lap grond van zeventig are. De activiteiten bestaan uit verschil lende, oude rituelen. „Eén ervan is dat de bode de schoenen van een nieuw lid veegt, wat dat nieuwe lid een rondje kost", vertelt Leu pen. „Ook moest de molenaar elke twee jaar een paar zakken meel be schikbaar stellen voor de zogehe ten blijde maaltijd, een feestje. La ter werd dat één zak, tegenwoor dig is het een geldbedrag." Op zaterdag 18 juni, tijdens de eerste Kloetingse Dag, neemt de Goe'se burge meester René Verhulst het eerste exem plaar van 'Allemaal Zorro's op het dorp!'. Het Sint-Sebastiaans- of Hand booggilde te Kloetinge' in ontvangst. Dat gebeurt om 14.00 uur in de Geer- teskerk. Het bestuur van de schutte rij zorgt ervoor dat het gil de uit precies vierentwin tig man blijft bestaan. De am- bachtsvrouwe van Kloetinge heeft het recht om nieuwe schutters te benoemen. Kandidaten komen als vanouds uit de (agrarische) mid denstand en moeten afkomstig zijn uit Kloetinge, bij voorkeur lid zijn van de Protestantse Kerk Ne derland en gevoel hebben voor tra dities. Leden moeten boetes beta len als ze de hoofdman niet aan spreken met zijn titel, als ze vloe ken of te laat komen of verzuimen bij officiële gelegenheden. In 1999 was er in het Historsich Museum de Bevelanden in Goes een tentoonstelling van zeven Zeeuwse schuttersstukken. Het was voor het eerst sinds 1864 dat die weer allemaal bij elkaar aan een muur hingen. Er waren ooit zeventien groepsportretten, waaronder drie Goese: het Sint )o- risgilde, Sint-Adriaansgilde en Sint-Sebastiaansgilde. Na omzwer vingen in het buitenland en ande re Nederlandse musea kwamen ze ven stukken uiteindelijk weer in Goes terecht. Wat er met de ande re tien schilderijen is gebeurd, is niet bekend. Sint-Sebastiaan is een handboog gilde. Er waren ook kruisbooggil den, die heten Sint Joris. Het Kloetingse handbooggilde wordt voor het eerst vermeld in 1611. het handboogschieten is dan al geen hoofdtaak meer. De activiteiten van de schutterij be staan uit diverse oude rituelen. Het oudste reglement van het Kloeting se gilde is van 1819 en schrijft de 'blijde maaltijd' voor. Dat gebeurt nog steeds. door Frank van Cooten GOES - Bewoners rondom het Ostrea Lyceum aan de Fruitlaan in Goes zijn de overlast van scholie ren in de wijk meer dan beu. De brandgangen van de Bramest raat, Pruimestraat en Frambozen- straat worden door hen als afval bak gebruikt. Ook zijn vernielin gen volgens Alie Heerspink van Wijkbelangen Goes-Zuid aan de orde van de dag. „Schuurdeuren, tuinpoorten, deur krukken, muren en soms zelfs ra men worden besmeurd met neger- zoenen, roombroodjes, boterham men, slagroom, limonade en spuug. Schuurdeuren, tuinpoorten en buitenlampen worden bekrast en soms vernield. Deursloten zijn regelmatig verstopt met etensres ten en kauwgom. Het gaat van kwaad tot erger." De overlast moet stoppen, stelt Heerspink in de laatste uitgave van wijkblad De Pit. Tijdens een bespreking met de schoolleiding en vertegenwoordi gers van de gemeente is een peti tie overhandigd. „Als aanwonenden de scholieren op hun gedrag aanspreken, krijgen zij een grote mond. Direct daarna zijn ze de dupe door meer ex treem gedrag. Dit is ware terreur." ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk heeft vanaf zaterdag 4 juni de tentoonstelling 'Amphidro- mic Points 11' van Coen Wieman. te bezoeken. De negen grote wer ken van de Goese schilder zijn fijn- schilderingen van landschappen en objecten met het optiek van een 'spionnetje'. De open middag is van 13.30 - 16.00 uur. Maandag 13 juni en zaterdag 25 juni is de ten toonstelling te zien op afspraak. WISSENKERKE De kinderen van openbare basis school De Vliete in Wissenkerke hebben met de inzameling van af gedankte, elektrische huishoudap- paratuur al twee watercentrales bij elkaar gespaard voor dorpsscholen in Bangladesh. Zo'n centrale biedt aan 200 mensen schoon water. De school doet sinds het voorjaar mee met de WeCycle-inzameling. De Vliete wil dit jaar zeker tien wa tercentrales verdienen. GEERSDIJK Het benefietconcert dat Jonge- ren4Jongeren vrijdag 4 juni houdt in het Drentehuis te Geersdijk heeft een programmawisseling: Chief McMurphy (naar de twee hoofdpersonen uit de film One Flew Over The Cuckoo's Nest) neemt de plaats in van Misty Base ment. Het concert begint om 20.30 uur, tevoren is er kinderdisco. WEMELDINGE De Nederlandse fruittelers Organi satie Zeeland en Noord-Brabant wen de Zeeuwse Land- en Tuin bouw Organisatie houden zaterdag 10 juni in Wemeldinge de tweejaar lijkse Fruitteeltdag. Negentig be drijven en organisaties uit Neder land en België groeperen zich in de hallen van CZAV aan de Oostelijke Kanaalweg. Er worden noviteiten verwacht in productkoeling en ma chinerie. De dag duurt van 10.00 tot 21.00 uur. Contact met politie en school leidt volgens de wijkvereniging nog niet tot het gewenste resultaat. De gemeente plaatst wel meer afval bakken en enkele blikvangers. Aan de brandgangen zijn inmiddels bordjes met 'Verboden toegang voor onbevoegden' gehangen. Wijkbelangen Goes-Zuid heeft in de derde week van juni een evalua tiegesprek met de gemeente en de school over de getroffen maatrege len. Het Ostrea Lyceum heeft voor het nieuwe schooljaar maatregelen toegezegd. „Wij hopen dat dan de ergste pro blemen voorbij zijn. Schoolvakan ties brengen rust in de buurt." www.pzc.nl ZEEUWSE KELDER Hansweertse Boys 3 gooide hoge ogen op het 1e PZC Keldertoernooi. Kijk op www.pzc.nl/zeeuwsekelder Meegedaan? Mail naar kelder@pzc.nl Op de blog De Zeeuwse Kelder fo to's en verhalen over het toernooi!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39