261 gezondheid Honderd Nederlandse sportscholen bieden sinds kort CX30 aan. De nieuwe groepsles is puur gericht op het versterken van de romp. Topsporters en personal trainers doen al lang romptraining om rugklachten en blessures te voorkomen. dinsdag 31 mei 2011 j^jjS33SB3jgzsag^^ Test de rompspieren door Ingrid Beckers Een revolutionaire workout noemt fit nessaanbieder Les Mills de nieuwe groeples CX30. Een paar weken trai nen en mannen én vrouwen zouden deze zomer met een felbegeerde sixpack aan het strand kunnen flaneren. Honderd Nederlandse sportscholen bieden CX30 sinds kort aan als groepsles op mu ziek. De dertig minuten durende training pakt de hele core aan, oftewel de romp. Dat wil zeggen: buik-, bil- en rugspieren plus de diagonale spierlussen die boven-, en onderli chaam met elkaar verbinden. Romptraining is niet nieuw. Binnen de top sport, fysiotherapie en personal training- wordt het al jaren toegepast. Sportmedisch onderzoek heeft namelijk duidelijk gemaakt dat je met een sterke romp lage rugklachten en sportblessures voorkomt, maar ook je sportprestaties kunt verbeteren. Jan Middel kamp, fitnessexpert en medebedenker van CX30, legt uit. „Vanuit de rompspieren wor den alle dagelijkse en sportspecifieke bewe gingen geïnitieerd. Daarom is het belangrijk ze te trainen. De romp is als het ware een corset dat het lichaam ondersteunt." Bij veel mensen gaat dat corset in de loop der jaren behoorlijk loszitten. Kinderen trai nen hun romp automatisch door klimmen en klauteren. Maar volwassenen, zelfs dege nen die sporten, spreken hun kernspieren nauwelijks aan. „In de meeste sporten sla je de romp over", verklaart Middelkamp. „Dat geldt bijvoorbeeld voor hardlopen en fiet sen, maar ook voor veel groepslessen in de sportschool. Je traint de buikspieren vijf mi nuten en dat is het dan. Voor sterke kern- spieren moet je echter meer doen. CX30 is bedoeld als aanvulling op algemene fitness programma's of groepslessen." Of je van CX30 ook echt het beloofde six pack krijgt? Dat hangt ervan af. Een model- lenbuikje is toch echt alleen haalbaar voor mensen die minstens drie keer per week romptraining doen, bovenop een andere in tensieve sport. En dan moeten ze 's avonds niet met chips en cola voor de buis gaan lig gen. Maar waarom zou een sixpack het doel zijn? Veel belangrijker is volgens Middel kamp het gezondheidseffect. Dat bereik je al met één of twee keer per week trainen. „Je belastbaarheid in het dagelijks leven gaat omhoog. Zo zal je tijdens het tillen van een kratje bier niet meer zo snel je rug verrek ken." Een proefles leert dat CX30 inderdaad spie ren aanpakt waarvan je het bestaan niet eens vermoedde. Een heerlijk gevoel. Maar CX30 is niet revolutionair en zeker niet de enige manier om de romp te trainen. Veel oefeningen zijn bekend uit lessen als Pilates, Power Yoga en zelfs het ouderwetse BBB (Buik, Benen, Billen). Alleen doe je ze nu langer achter elkaar. Dat kan in principe ook thuis. Op internet wemelt het van af beeldingen en dvd's met rompoefeningen. Vaak met behulp van stabiliteitsballen of elastieken om de weerstand te verhogen. Of het voor onervaren sporters verstandig is complexe oefeningen zoals de plank, waar bij je kaarsrecht op ellebogen en tenen rust, op eigen houtje uit te voeren? Nee, vindt be wegingsanalist Yvonne Bontekoning. „Bij een gebrekkige uitvoering hebben de oefe ningen geen effect en kunnen ze bovendien rug- en knieblessures veroorzaken." Vanuit De Lopende Zaak in Gouda, praktijk voor sportpodologie en sportanalyse, ver zorgt Bontekoning een paar keer per jaar rompstabiliteitscursussen. „Ik zie veel hard lopers, voetballers en hockeyers met knie- en heupklachten, die vaak zijn te wijten aan een gebrekkige rompstabiliteit. Spieren el ders in het lichaam kunnen daardoor niet goed functioneren." In de rompstabiliteitscursus trainen deelne mers drie maanden lang hun kernspieren om klachten te laten verdwijnen. Na de cur sus hebben ze, als het goed is, voldoende ba gage in huis om de oefeningen thuis voort te zetten. Twee keer per week twintig minu ten zou volgens de bewegingsanaliste voor elke sporter het streven moeten zijn. An ders zakt die romp binnen de kortste keren als een plumpudding in elkaar. www.lesmills.com reageren? gezondheid@wegener.nl Ca rechtop staan, voeten op heupbreedte. C Strek je armen recht voor je uit. Strek langzaam één been naar achteren, terwijl je bovenlichaam naar voren brengt. Kijk naar de grond. Houd armen gestrekt naar voren. Span buikspieren aan. Let op dat hoofd en nek één lijn vormen met je rug. Probeer 5 seconden te blijven staan. Wissel van been. Wie bij deze oefening goed blijft staan zonder te wiebelen, heeft zijn rompspieren goed ontwikkeld. Kost in balans blijven moeite, dan is het goed om de romp extra te trainen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26