de Zeeuwse economie zeeland 125 moeten meer kunnen opbrengen ROC's ZMf: zorg over lozing ongezuiverd rioolwater Werkstraf voor verduistering geld Celstraffen voor drugstransport Scandinavië Fietser gewond bij aanrijding Foodport Zeeland dinsdag 31 mei 2011 msmmmmm nieuwe bedrijven (86 directe arbeids plaatsen) zijn vorig jaar mede dankzij Impuls binnengehaald. 'Bij een aanjager van nieuwe initiatieven en verbindingen past geen al te nadrukkelijk profiel' Dick ten Voorde, directeur NV Economische Impuls Zeeland. Europese economische subsidiere gelingen en over het aantal bedrij ven dat naar de provincie is ge haald en hoeveel arbeidsplaatsen dat moet opleveren en welke inves teringen daarmee zijn gemoeid. Afgesproken is ook op welke terrei nen de aandacht van de 24 mede werkers (deels parttime en deels extern) zich vooral richt; agro en food (met de op groene grondstof fen gebaseerde economie), recrea tie en toerisme, logistiek en onder houd, gezondheidszorg en promo tie acquisitie. Dit zijn - niet ge heel toevallig - ook de speerpun ten in het economisch beleid van de provincie. Ten Voorde: „Natuur lijk zouden we wel eens duidelij ker willen laten zien wat we doen. Maar als we daar heel stellig in zou den zijn, krijgen we reacties in de sfeer van: jullie claimen alles; doe het dan zelf maar." Het is voor Ten Voorde en zijn medewerkers soms lastig een keus te maken uit de vele onderwerpen die kun nen worden aangevat. „Onze aan deelhouders willen natuurlijk dat we projecten oppakken die bij hun in de gemeente spelen, maar aan de andere kant worden we ver ondersteld gemeentegrens-overstij gend te werken. Op de verlanglijst jes van de gemeenten staan wel honderd projecten. Dat is een vraag die we onmogelijk kunnen waarmaken. Daardoor hebben we af en toe het gevoel dat we in een spagaat zitten. We zullen naar een zekere selectie moeten. Wanneer we het aantal gemeentelijke speer punten tot een stuk of vijfentwin- door Cornelleke Blok tig zouden kunnen terugbrengen, hebben we een lijst waar we veel beter mee om kunnen gaan." Ten Voorde (44) is geboren en ge togen in Goes, was betrokken bij de voorbereidingen voor de exploi tatie van het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens door BBA (later Veo- lia) en woont in 's-Heer Abtsker- ke. „Nota bene in de enige ge meente die nog geen aandeelhou der is van Impuls", zegt hij met een grijns. Hij hoopt dat daar zo snel mogelijk verandering in komt. waarde - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMf) maakt zich zorgen over de lozing van miljoenen liters ongezuiverd rioolwater in de Wes- terschelde, afgelopen weekend. Directeur Tjeu van Mierlo reageer de zaterdag nog onverschillig op de berichten rondom de lekkage van de rioolwaterpersleiding bij Bath. Maar overleg met de Brabant se Milieu Federatie (BMF) heeft nieuwe aspecten aan het licht ge bracht, zegt hij nu. „Het gaat hier om een gigantische hoeveelheid water", zegt Van Mier lo. „Aanvankelijk dachten we dat het alleen om huishoudelijk afval gaat, maar er is ook bedrijfsafval- water, bijvoorbeeld uit Moerdijk, de Westerschelde ingestroomd. Daar zitten andere - vervuilende - stoffen en emissies in. Het is daar om maar de vraag of de verontrei niging meevalt, zoals iedereen zegt. Daarnaast heb ik van de BMF gehoord dat het Waterschap Bra bantse Delta de komende jaren weinig investeert. Wij vragen ons af of daar geen onnodige risico's mee gelopen worden." Rijkswaterstaat komt vandaag met de resultaten van metingen die zondag verricht zijn in de Wester schelde. Van Mierlo: „Daar zijn we heel benieuwd naar." zoekt voor zijn werknemers ande re bezigheden; de boeren willen een betere prijs voor hun produc ten. Onder de naam Terra Scala worden die producten door Dethon verwerkt, verpakt en gedis tribueerd. Volgens Arthur Kalkho- ven van de ZLTO speelt de wat hij 'sociale duurzaamheid' van het project noemt, ook een rol. Van der Maas heeft in de aanzet naar Foodport Zeeland gemerkt gen van het ROC Zeeland. De OR van ROC Zeeland stemde overi gens wél in met de fusie. Volgens D'Hondt is er geen twijfel mogelijk: „Ik respecteer het stand punt van de OR van het ROC Wes terschelde, maar de fusie moet doorgaan. Dat is nodig om goed mbo-onderwijs in Zeeland te be houden." Gertjan van der Brugge, directeur van het ROC Westerschelde, wil nog niet reageren. dat het bedrijfsleven in de drie sec toren veel belangstelling heeft voor nieuwe manieren om geld te verdienen met telen, vervoeren en afzetten van landbouw- en visserij producten. Een eerste bijeenkomst leverde 63 deelnemers van veertig bedrijven op. Van der Maas: „Als we iets nieuws aftrappen zijn we meestal al blij met vijftien belang stellenden." In dat eerste gesprek zijn drie thema's verkend: delen arnemuiden - Een 24-jarige fietser uit Kapelle is gisterochtend ge wond geraakt bij een ongeval in de Clasinastraat in Arnemuiden. Een 45-jarige automobilist uit Ar nemuiden reed over de Clasi nastraat in de richting van de A58 en kwam in botsing met de 24-jari- ge fietser. De fietser is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek dat hij enkele vingers had ge broken en schaafplekken had opge lopen. van specialistische apparatuur en werktuigen, betere merken ont wikkelen en zorgen voor goed op geleide werknemers. Linda de Regt van Farmpack in Kapelle was bij die eerste bijeenkomst. „Nut tig", is haar oordeel. „Het klinkt onwaarschijnlijk in de Zeeuwse si- tuatie, maar ik weet eigenlijk niet wie mijn collega-ondernemers in de foodsector zijn. Daar heb ik er nu een aantal van ontmoet. Dat middelburg - Géén cel en ook geen schadevergoeding van ruim een ton, maar een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. Meer niet. Die straf gaf de Middel burgse rechtbank gisteren aan een 57-jarige inwoner van Wemeldin- ge voor verduistering en witwas sen. De man, penningmeester en admi nistrateur van de Protestantse Ge meente in Wemeldinge, verduister de tussen 2003 en 2009 bijna an- leidt misschien tot uitwisseling van kennis, ervaring en perso neel." Inmiddels zijn contacten gelegd met Greenport Venlo, een vérge lijkbaar initiatiefin Noord-Lim burg. Venlo is interessant voor Zee land, omdat deze regio de toegang verschaft tot de Duitse markt; Zee land betekent voor Venlo en omge ving een uitvalsbasis voor verla ding van producten over zee. derhalve ton. Geld van de kerk ver dween naar zijn privé-bankreke- ningen of de rekening van zijn ad ministratiekantoor. Tijdens de rechtszaak zei hij dat zijn kinderen in de financiële problemen waren gekomen en hij hen wilde helpen. Toen hij ook zelf geldproblemen kreeg ging de verduistering door. Toen het kerkbestuur een keer boe ken controleerde en geld miste kreeg de man alle kans om een en ander recht te zetten. Omdat er nauwelijks iets gebeur- middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 26-jarige Vlissinger een celstraf van tien maanden waarvan drie voorwaardelijk opgelegd. Twee Middelburgers (25 en 49 jaar) kregen 120 dagen cel plus 80 uur taakstraf, respectievelijk vijf tien maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk. Tegen het trio wa ren celstraffen van 18 tot 36 maan den geëist. Het trio werd ervan verdacht ver antwoordelijk te zijn voor enkele hard- en softdrugstransporten naar Noorwegen en Denemarken en de handel daarin. De rechtbank achtte 'slechts' de export van soft drugs bewezen. de, startte het kerkbestuur een ci viele procedure om het verdwe nen geld terug te krijgen. Volgens de man had hij hooguit 30.000 eu ro verduisterd en dat bedrag had hij ook als schikking aangeboden te betalen. De rechtbank wees de claim van het kerkbestuur af om dat niet duidelijk kon worden ge maakt hoeveel de penningmeester nu eigenlijk had verduisterd. De enige oplossing om nog iets van het geld terug te krijgen is een ci viele procedure. Verscentrum Zeeuws-Vlaanderen Bewerken en verpakken van verse producten uit eigen streek. Groene Poort Kassen van Lans bij Rilland voorzien van een biogasinstallatie met waterzuivering. Meatlight Ontwikkeling, productie en promoten van deels uit plantaardig materiaal gemaakte vleesproducten. Industriële algenteeit Onderzoek naar de industriële teelt van algen als landbouwgewas. Dit initiatief van Impuls mikt op een fikse groei van teelt en afzet van producten van Zeeuwse bodem. in uitvoering in ontwikkeling Zeeland-Venlo-Duitsland Smeden van onderne mersverbindingen tussen Foodport Zeeland - Greenport Venlo - Duitse consumentenmarkt. Donja Odljk Glastuinbouw Terneuzen Groente- en bloemenkweek in kassen waarbij aangrenzende industrie de kassen voorziet van restwarmte en zuivere CO2. Vlas Ontwikkelen van producten voor de bouwwereld op basis van vlas. Hatchery Yerseke Het kweken van schelpdieren in een broedkamer als alternatief voor de huidige mosselkweek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25