zeeland 119 Wijkstra: Van Belleghem: daar niet over onderhandelen' öSrjl Zie verschil tussen Hassan en Hoesein Woningplan bouwput aangepast Open dagen op tennisverenigingen Excursie naar eiland 'De Haringvreter' Vroege wandeling met ontbijt bij Terra Maris Goed op uieg begint met goed onderhoud! dinsdag 31 mei 2011 W „Je moet als agent mensen uit andere culturen wel kunnen begrijpen, maar je hoeft voor hun handelen geen begrip te hebben „Een verdachte uit een land als Somalië kan minder openhartig zijn tegenover een vrouwelijke rechercheur. Het kan raadzaam zijn zo'n man te laten verhoren door twee mannen." \m{jpP ■*^donï«daga'S' Restaurant De Eetkamer Wagenaarstraat 13-15 Middelburg 0118-635676 door Emiie Calon Rijd niet als een gek in je politieauto op een groepje allochtone jon geren af Dat komt be dreigend over en zorgt ervoor dat je daarna nauwelijks nog in gesprek met hen kan ko men, aldus Henk Wijkstra van de Vlissingse politie. Zijn Goese colle ga Peter van Belleghem kan zo ook een aantal voorbeelden noe men waarbij het belangrijk is reke ning te houden met culturele op vattingen. Zo is het raadzaam om een man van Somalische afkomst, verdacht van een ernstig feit, niet te laten verhoren door een vrouwe lijke rechercheur. „Die verdachte zal waarschijnlijk openhartiger zijn tegen mannen dan tegen vrou wen of een gemengd recherche koppel." Het zijn maar enkele voorbeelden die de twee agenten tijdens een ge sprek over multicultureel vakman schap naar voren brengen. De Zeeuwse politie heeft een aantal agenten opgeleid die veel weten over hoe er omgegaan moet wor den met verschillende culturen. Het gaat niet alleen om bijvoor beeld de Marokkaanse of Turkse cultuur maar ook de gereformeer de cultuur. Zo kan het volgens Wijkstra slimmer zijn om een agent met grijze haren naar een Walchers drop te sturen als er zich daar iets voordoet, dan een jonge agente. Tot voor kort moest de Zeeuwse politie bij problemen over verschillende culturen advies vragen bij experts in Den Haag. De Raad van Hoofdcommissaris sen heeft echter beslist dat elk korps zijn eigen expertise moet op bouwen en uitdragen. Wijkstra stelt dat het belangrijk is dat agenten andere culturen begrij pen. „Maar ze hoeven er geen be grip voor te hebben." Als voor beeld noemt hij eergerelateerd ge weld. Ouders van Afghaanse af komst kunnen bijvoorbeeld ge weld gebruiken om te voorkomen dat hun dochter een relatie aan gaat met een jongen uit een ande re cultuur. „Dat moet je weten, maar je hoeft er geen begrip voor te hebben want het is gewoon strafbaar." De experts blijven op de achter grond bij daadwerkelijke proble men. „Wij nemen de problemen niet over maar geven advies hoe te handelen, en we begeleiden", zegt Wijkstra. Zijn collega vult aan dat zij ook on gevraagd advies geven als ze bij voorbeeld horen dat sommige agenten een probleem verkeerd aanpakken. Zo is het volgens hem belangrijk om te weten dat in de Marokkaanse en Antilliaanse cul tuur het heel gewoon is dat jon gens buiten rondhangen. „Dat zijn ze gewend omdat het weer op de Antillen en in Marokko meestal zo aangenaam is dat kinderen het ge woon zijn om buiten spelen." Ook raden ze agenten aan vragen te stellen als hen iets vreemd voor komt. Zo leidde Van Belleghem onlangs agenten rond in de Goese moskee en kregen de vrouwen geen hand van een van de be stuursleden. „Ze kwamen veront waardigd naar mij. Ik heb hen ge adviseerd gewoon te vragen waar om hij dat deed. Hij gaf zonder problemen uitleg waarna er meer begrip was voor zijn handelen." Stel de norm. Die boodschap gaf Tweede Kamerlid en oud-politieman Ahmed Mar- couch (PvdA) gisteravond, bij de startbijeenkomst van het multicul tureel vakmanschap de Zeeuwse politiemensen mee. „Wees geloof waardig en consequent." Multicul tureel vakmanschap is volgens hem niet je schoenen uitdoen in de moskee, noch iemand begroe ten in de taal van zijn land van herkomst maar duidelijk zijn. „Stel de norm en ga daar niet over on- GEMEENTE veerï: NOODVERORDENING WESTKAPELLE Burgemeester drs. R.J. van der Zwaag van Veere heeft een noodverordening voor Westkapelle vastgesteld, omdat een vliegtuigbom uit WOU wordt ontmanteld door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Dinsdag 31 mei 2011 is deze vanaf 08.00 uur van kracht. In de noodverordening staat o.a. het gebied waar mensen zich vanaf 08.00 uur niet mogen bevinden. Het gaat om de volgende woningen en bouwwerken: Achterweg 1 t/m 17 d'Arke 1 t/m 24 De Baan 1, 2, 3 en 10 De Casembrootstraat 22, 22A, 24, 26, 26A en 35 t/m 51 Jakob Brasserstraat 2 t/m 37 Kloosterstraat 1 t/m 15 Ridderkerklaan 1 Utrechtsestraat 1 t/m 10 Politie Zeeland controleert of het gebied volledig ontruimd is en bewaakt de grenzen. Nadat de politie goedkeuring heeft gegeven start de EOD met de ontmanteling, naar verwachting rond het middaguur. De volledige tekst van de verordening kunt u inzien op het gemeentehuis en op de website www.veere.nl derhandelen." Hij waarschuwde ook dat de politie niet over zich mag laten lopen. Hij hield de bijna honderd agenten voor dat er in de samenleving twee groepen zijn waar de politie mee te maken heeft; zij die zich aan de normen houden en zij die dat niet doen. Volgens hem verlangt de eerste groep dat de politie optreedt tegen de leden van de tweede groep. „Maak het niet moeilijker dan het is. Handhaaf de norm." De korps leiding gaf hij het advies om meer MIDDELBURG - De plannen voor woningbouw rond de bouwput in Middelburg worden aangepast. De bouw van appartementen door Heijmans Bouw Zeeland gaat wel door, maar er zullen minder wo ningen achter de put gebouwd worden. Verder zullen de woningen aan de Koningstraat, die op de nominatie stonden voor sloop, opgeknapt worden. Dit zei wethouder Albert de Vries gisteravond na afloop van de verga dering van de raadscommissie ruimte. Vandaag praat de gemeen te met Heijmans Bouw Zeeland over de verdere gang van zaken. De gemeente wil haast maken met de procedures zodat in oktober de verkoop van de appartementen weer ter hand kan worden geno men, aldus De Vries. Momenteel wordt de bouwput afgewerkt. allochtonen aan te trekken. Niet om op die manier te voldoen aan bepaalde, van bovenaf opgelegde quota, maar om mensen in huis te hebben die het verschil zien tus sen 'Hassan en Hoesein'. Hij wees de agenten er ook op dat ouders van raddraaiers betrokken moeten worden bij het oplossen van de problemen. En als die ouders hun verantwoordelijkheid niet direct willen nemen, moet de gemeente worden ingeschakeld om meer druk uit te oefenen. WALCHEREN Onder het motto 'Zonder jou is er geen bal aan' stellen tennisvereni gingen MLTC in Middelburg, LTC Zer Oirts in Serooskerke, L.T.C. DOS in Vlissingen en TC Souburg in Oost-Souburg van donderdag 2 tot en met zondag 5 juni hun ba nen open voor met name niet-ten- nissers. De dagen worden georgani seerd door de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) en zijn vooral bedoeld om op een leuke en originele manier nader kennis te maken met de tennis sport. VEERE Aan de steiger bij de Campveerse Toren in Veere start morgen om 14.00 uur een excursie naar De Ha ringvreter, een eiland dat na de af sluiting van het Veerse Gat ont stond. De rondvaartboot brengt de deelnemers naar het eiland waar een gids de bezoekers meeneemt. Flora, fauna en de geschiedenis van het gebied krijgen aandacht. Rond 17.00 uur is de boot terug in Veere. Kosten: 9,70 euro voor vol wassenen, 7,30 euro voor kinderen. OOSTKAPELLE Terra Maris houdt donderdag vol gens traditie van 06.00 tot 07.30 uur een vroege vogelwandeling met ontbijt. Het ontbijt bestaat uit diverse belegde broodjes, een eitje, bolus, fruit en koffie of thee in het museumcafé. Maximaal 20 deelne mers. Deelname kost 16,50 euro per persoon inclusief ontbijt. Voor af aanmelden tot woensdag om 12 uur, bij voorkeur via de mail: reserveringen@terramaris.nl. Kijk voor een BOVfiG-bedrijf bij jou in de buurt op: ujiuuj.bovag.nl/onderhoud BOVAG Auto Autobedrijf Dekker Zuidweg 7 4363 SG Aagtekerke Tel. 0118-586666 www.autobedrijf-dekker.nl Garage Meerman Korenbloemlaan 1 4341 JD Arnemuiden Tel. 0118-602023 www.garagemeerman.nl Autobedrijf van Hoepen Fagotweg 2 F 4337 RC Middelburg Tel. 0118-635474 www.autobedrijfvanhoepen.nl Autobedrijf Statenlaan Statenlaan 244 4336 CP Middelburg Tel. 0118-625663 www.autobedrijfstatenlaan.nl moeten gaan. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19