Ierland vraagt meer steun buitenland 19 digitale tv beleving veroveren kuststad Extremisten in Jemen Massale vissterfte op de Filipijnen Maltezen stemmen bij referendum in met legaliseren echtscheidingen Leger Syrië valt opstandelingen aan Nu bij Alles-in-1 van Ziggo Steunpakket van 85 miljard eu ro voor dit jaar en 2012 is waarschijnlijk onvoldoende. Ierland zou ook in 2013 nog hulp nodig hebben. In Griekenland steunt 80 pro cent van dé bevolking privati sering van staatseigendom. dublin - De Ierse overheid zal mo gelijk om meer leningen van de an dere Europese landen en het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) moeten vragen. De Ierse minister van Transport Leo Varadkar ver klaarde gisteren dat het nog wel enige tijd kan duren alvorens het land weer zelf kan lenen. Daarom heeft het ook na 2012 nog steun nodig. Ierland heeft eerder een steunpak ket van 85 miljard euro toegezegd gekregen. Dit geld wordt dit jaar en volgend jaar verstrekt. Hiermee kan de overheid aan zijn finan ciële verplichtingen blijven vol doen. Het was echter de bedoeling dat Ierland na 2012 weer zelf de markt op zou gaan om geld te lenen. De bewindsman erkende tegenover de Britse krant The Sunday Times dat dit waarschijnlijk niet realis tisch is. Minister Varadkar wees daarbij overigens vergelijkingen met Griekenland van de hand. „Het is verkeerd om Ierland in de zelfde hoek te zetten als Grieken land", zo verklaarde de bewinds man. De laatste weken is de onrust over de overheidsfinanciën van Grie kenland weer opgelaaid. Een sane ring van de Griekse schulden wordt door veel economen als on vermijdelijk gezien. Politici en be leidsmakers zijn vooralsnog terug houdend uit angst voor de finan ciële paniek die hierop zou kun nen volgen. De Nederlandse minister van Fi nanciën Jan Kees de Jager zei zater dag tegen journalisten dat een werkgroep van de eurolanden een herstructurering van de Griekse schulden momenteel aan het on derzoeken is. Ongeveer 80 procent van de Grie ken steunt intussen de plannen om op grote schaal overheidsbezit- tingen van de hand te doen om de staatskas te spekken. Slechts 35 pro cent van de ondervraagden vond dat het geld moet worden be stemd voor de aflossing van schul den. Dat bleek gisteren uit de uit slag van een opiniepeiling van het Griekse dagblad To Vima. De Europese Unie en het IMF heb ben de laatste tijd druk uitgeoe fend op de Griekse regering om haast te maken met de verkoop. Onder meer een bank en de twee grootste Griekse havens staan op de lijst om van de hand te worden gedaan. maandag 30 mei 2011 SANAA - Ongeveer tweehonderd gewapende strijders hebben een provinciehoofdstad in het zuiden van Jemen ingenomen. Zinjibar viel vrijdag al, maar het bewind in het arabische land heeft dat giste ren pas bevestigd. De veroveraars zijn mogelijk moslimextremisten met banden met Al Qaeda. Bij de strijd in Zinjibar zijn zeker zestien mensen omgekomen. Het regeringsleger wist alleen een leger basis ten zuidoosten van de stad in handen te houden. Van daaruit zouden ze zijn begonnen aan een tegenaanval, door legerwoordvoer- ders 'een schoonmaakoperatie' ge noemd. Die heeft aan zeker vijf burgers het leven gekost. Berich ten uit het gebied zijn nauwelijks te controleren. Zijn tegenstanders verdenken pre sident Ali Abdullah Saleh ervan dat hij zelf achter de schermen de val van Zinjibar heeft georgani seerd. Zo zou hij zich kunnen pro fileren als de enige man die Jemen en het Westen kan beschermen te gen terreurbeweging Al Qaeda. Re bellerende generaals roepen mili tairen op zich aan te sluiten bij de volksopstand. Het is in Jemen, het armste land van de arabische wereld, al maan den onrustig. Burgers en stammen zijn in opstand gekomen tegen de dictatoriale Saleh. De strijdende partijen leken enkele keren dicht bij een akkoord, waardoor Saleh na 33 jaar zou vertrekken, maar dat ketste tot drie keer toe op het laatste moment af De strijd die de laatste dagen woedde in de hoofdstad Sanaa lijkt juist te zijn geluwd. Strijders van Saleh en een rivaliserende stammenleider hebben hun stellin gen gisteren verlaten. Bij de ge vechten vielen tientallen doden. De opstandige groepen komen uit het noorden van Jemen. Ze vor men het best bewapende stam- menverbond in het land. MANILA - Medewerkers van een viskwekerij ha len duizenden dode vissen uit het Taalmeer ten zuiden van de Filipijnse hoofdstad Manila. De oor zaak van de massale vissterfte is nog een raadsel. De sterfte treft vooral kwekerijen van bandeng, de meest populaire consumptievis op de Filipij nen. Ongeveer 50 ton bandeng is tot dusver ge storven. De autoriteiten speuren verder naar de oorzaak van de sterfte. foto Bullit Marquez/AP Valletta - De bevolking van Mal ta heeft in een referendum voor het toestaan van echtscheidingen gestemd. Dat hebben Maltese me dia zondag gemeld. De Maltese premier Lawrence Gonzi zei gisteren in de krant Ti mes of Malta dat het parlement de wil van het volk zal respecteren en echtscheiding zal legaliseren. Gon- RASTAN - Syrische troepen hebben gisteren op verschillende plaatsen opnieuw geweld gebruikt om pro testen tegen president Bashar al-Assad de kop in te drukken. Ze ker vijf mensen zijn omgekomen en tientallen anderen zijn gewond geraakt, meldden ooggetuigen. Het leger nam de steden Talbiseh en Rastan en dorpen bij Homs on der vuur. Water, stroom en inter net zijn afgesloten, net als de mees te telefoonverbindingen, meldden bewoners. Gewelddadig ingrijpen van orde- zi is zelf tegenstander, maar legt zich neer bij de uitslag van het refe rendum. De stemmen woerden gis teren nog geteld maar volgens de voorspellingen stemde zo'n 52 pro cent voor legalisering van echt scheiding. De invloed van de kerk is groot in het katholieke Malta. Zo geldt er ook een verbod op abortus provocatus. troepen kostte de afgelopen twee maanden al aan meer dan duizend demonstranten het leven, zeggen Syrische burgerrechtengroepen. Dit weekeinde werd ook bekend dat Rusland niet instemt met een resolutie van de VN-Veiligheids- raad waarin sancties worden opge legd aan Syrië. Rusland heeft als permanent lid vetorecht in de Vei ligheidsraad. Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Portugal hebben een resolutie ingediend die het geweld tegen betogers ver oordeelt. ®sl,— van€^v00r^gg beste kwaliteitsbeleving digitale televisie volgens een onderzoek van de Consumentenbond 2011 Stap nu over. Ga naar www.ziggo.nl/alles-in-1 Of bel 0900 0730 (lokaal tarief)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9