Kinderen dupe van strijd 8 Bommen van Navo doden 12 kinderen Evangelist VS door Pyongyang vrijgelaten Uw STEDENTRIP BERLIJN boekt u bij KRAS.NL SUDAN Berichten uit grensregio over ontheemden en oorlogsmisdaden regeringsleger Vier van onze scherpgeprijsde hotels: BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm maandag 30 mei 2011 KABUL - Bij een luchtaanval door vliegtuigen van de Navo zijn in de nacht van zaterdag op zondag vol- u gens de plaatselijke autoriteiten in het zuidwesten van Afghanistan twaalf kinderen en twee vrouwen omgekomen. Het bestuur van de Afghaanse pro vincie Helmand heeft een verkla ring verspreid waarin staat dat Amerikaanse mariniers in het dis trict Nawzad om luchtsteun vroe gen. Bij de luchtaanvallen die daar op volgden, werden twee woon huizen gebombardeerd. Daarbij vielen veertien doden, on der wie vijf meisjes en zeven jon gens, en zes gewonden. Een woordvoerder van de internationa le troepenmacht in Afghanistan zei dat de melding over burger slachtoffers wordt onderzocht. De gouverneur van Nuristan zei gisteren dat afgelopen woensdag in zijn-provincie ook achttien bur gers zijn omgekomen tijdens Na- vo-aanvallen. Ook twintig politie agenten verloren het leven. Zij kwamen onder vuur te liggen op een plek die zij zojuist op radicaal- islamitische opstandelingen had den veroverd. Burgerslachtoffers zijn een voort durende bron van frictie tussen de Afghaanse regering en de Na- vo-troepen die het land helpen •een opstand van de extremistische taliban de kop in te drukken. SEOUL - Noord-Korea heeft zater dag een Amerikaan vrijgelaten die sinds zo'n zes maanden vastzat en werd beschuldigd van een ernstig misdrijf Volgens Zuid-Koreaanse media was Eddie Jun opgepakt om dat hij het christelijk geloof predik te. Zijn vrijlating volgde op het be zoek van een Amerikaanse gezant aan Pyongyang. De diplomaat was in Noord-Korea om voedseltekor ten in kaart te brengen. Hij ontken de zaterdag dat Jun is vrijgelaten in ruil voor voedselhulp. Jun, een Amerikaan van Koreaan se afkomst, keert binnen enkele da gen terug naar de Verenigde Sta ten. De vrijlating was vrijdag al aangekondigd. Noord-Korea pakte de afgelopen ja ren meer Amerikanen op, die na moeizame onderhandelingen en tussenkomst van prominenten werden vrijgelaten. Officieel kent Noord-Korea vrij heid van religie, maar christenen worden vaak aangepakt omdat ze door de regering worden be schouwd als een westerse bedrei ging. Het uitdelen van bijbels en het houden van heimelijke gebeds bijeenkomsten kunnen leiden tot dwangarbeid of zelfs de doodstraf Volgens Save the Children zijn 35.000 kinderen ont heemd door de strijd in de Sudanese regio Abyei. De noordelijke regering stuurt VN-missie Unmis naar huis. Door de aanhoudende ge vechten in het betwiste Sudanese grensgebied Abyei zijn ongeveer 35.000 kinderen ontheemd. Dat heeft de Britse tak van de organisa tie Save the Children gisteren me degedeeld. Tanks van het Noord-Sudanese le ger trokken vorig weekend Abyei binnen waarna de bevolking op de vlucht sloeg. Volgens Save the Children lopen de kinderen uit het gebied 'ernstig risico' om sek sueel en fysiek mishandeld te wor den, of als kindsoldaat gerekru teerd te worden. Save the Children zei 'wanhopig ongerust te zijn over de kinderen die nu buiten het bereik van hu manitaire hulp zijn'. Het Noord-Sudanese leger heeft oorlogsmisdaden begaan, stelt het Satellite Sentinel Project (SSP). Het SSP, een initiatief van acteur George Clooney, maakt gebruik van satellietbeelden om de situatie in Sudan in te schatten. Volgens de groep hebben Noord-Sudanese troepen een der de van alle burgergebouwen in de stad Abyei platgebrand. Het bewijs wordt overgedragen aan het Inter nationaal Strafhof en de VN-Veilig- heidsraad, aldus het SSP. Sudan vormt al tientallen jaren het toneel van een burgeroorlog tussen het overwegend christelijke zuiden en het islamitische noor den. Abyei ligt op de grens van bei de delen en wordt voornamelijk bewoond door zwart-Afrikaanse zuidelijke stammen, maar traditio neel ook gebruikt door noordelijke nomaden. De VN-missie Unmis die toeziet Plunderaars rijden met een vrachtwagen vol gestolen goederen door Abyei. Tienduizenden Sudanezen ontvluchten momenteel het door geweld geteisterde gebied. foto Stuart Price/AP op het vredesakkoord uit 2005 tus sen Noord- en Zuid-Sudan, moet van de Noord-Sudanese regering op 9 juli vertrekken, als het zuiden volgens afspraak onafhankelijk wordt. Dit heeft staatspersbureau Suna zaterdag gemeld. Het vredesakkoord voorzag in het houden van een volksstemming waarbij het zuiden zich eerder dit jaar vrijwel unaniem voor onaf hankelijkheid uitsprak. President Omar al-Bashir heeft gezegd de uit slag van het referendum te respec teren. Maar ondanks die belofte lo pen de spanningen rond het grens gebied Abyei dat zowel door het noorden als door het zuiden wordt geclaimd, steeds verder op. Door het geweld is het referen dum in Abyei echter op de lange baan geschoven. Ongeveer 80.000 inwoners van Abyei zijn op de vlucht geslagen sinds het Noord-Sudanese leger het gebied vorige week bezette. De VN hebben het geweld veroor deeld. Menig waarnemer vreest in tussen voor het uitbreken van een nieuwe oorlog. Unmis onderhoudt een moeilijke relatie met de Noord-Sudanese au toriteiten. Oud-minister Jan Pronk werd in 2006 als toenmalig hoofd van de missie tot. persona non grata verklaard en het land uitgezet. Als Unmis vertrekt, blijven de Ver enigde Naties in Sudan aanwezig in de West-Sudanese regio Darfur. Daar is Unamid gestationeerd, een gemeenschappelijke missie van VN en Afrikaanse Unie, die toeziet op het conflict tussen de door ara bieren gedomineerde regering in Khartum en zwarte rebellen. Het leger van Noord-Sudan claim de zaterdag de overwinning in de strijd om de olierijke regio Abyei. De strijdkrachten hebben het ge bied volledig onder controle en sta ken daarom de operaties, berichtte staatspersbureau Suna. De Zuid-Sudanese voorman Riek Machar is zaterdag naar de Noord-Sudanese hoofdstad Khar tum gegaan om daar overleg te ple gen over Abyei. Riek Machar is de vice-president van Zuid-Sudan. Zijn bezoek volgde op de medede ling van de Noord-Sudanese top functionaris Al-Dirdiri Moham med Ahmed, dat de regering in Khartoem bereid is te onderhande len. Zaterdag kwamen ook de rege ringspartijen in Khartum en het Zuid-Sudanese Juba, respectieve lijk de Nationale Congrespartij en de Sudanese Volksbevrijdingsbe weging, bijeen in de Ethiopische hoofdstad en het hoofdkwartier van de Afrikaanse Unie. Een stedentrip naar Berlijn boekt u bij KRAS.NL. Wij bieden u een zéér veelzijdig en voordelig aanbod naar deze bruisende wereldstad! Of u nu in hartje stad wilt verblijven of liever wat rustiger buiten de stad... bij ons kan het allemaal. Bovendien kunt u kiezen of u met uw eigen auto reist of met de trein. Ook üw ideale stedentrip naar Berlijn zit erbij! Kijk nü op www.kras.nl/stedentripberlijn, maak uw keuze, boek en verheug u op een paar dagen vol cultuur, geschiedenis en prachtige bouwwerken. Wilt u allle highlights zien? Verken Berlijn dan eens per fiets en boek voordelig een fietstour bij! SORAT HOTEL AMBASSADOR BERLIN pfe; 2-/3-/4-/5-/8-daagse autovakantie incl. ontbijtbuffet 3-sterren hotel op superlocatie, aan de Kurfürstendamm, nabij KaDeWe nü met 10 p.p. in prijs verlaagd! Aankomstdata: 6/6 t/m 31/10 Zie www.kras.nl/17685 COURTYARD BY MARRIOTT BERLIN CITY CENTER 3-/4-/5-daagse autovakantie incl.ontbijtbuffet ±75 4-sterren hotel op loopafstand van Checkpoint Charlie met o.a. restaurant, sauna en lift nü met 10 p.p. in prijs verlaagd! Aankomstdata: 6/6 t/m 31/10 Zie www.kras.nl/17659 QUALITY HOTEL BERLIN 3-/4-/5-/8-daagse autovakantie incl. ontbijtbuffet^ 69 4-sterren hotel in Reimckendorf, een levendig stadsdeel van Ber lijn op ca. 25 min. met het openbaar vervoer van het centrum Aankomstdata: 6/6 t/m 31/10 Zie www.kras.nl/17669 HOTEL KÖNIGIN LUISE 3-/4-/5-/8-daagse autovakantie incl. ontbijtbuffet^ 79 4-sterren hotel in een rustige wijk in het oosten van Berlijn bij een meer op ca. 6 km van het centrum met o.a. wellness Aankomstdata: 6/6 t/m 29/10 Zie www.kras.nl/50085 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8