Mladic kan snel naar buitenland 17 Den Haag 'Beest van Bosnië' voor Nederlandse pitbull 'Mladic had 'Doodzieke niets te maken Mladic verpleegd met Srebrenica* bij nonnen' Ialadic Ratko Mladic zou vandaag al overgeleverd kunnen worden aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Daar zal hij verschijnen voor de Nederlanck, se rechter Alphons Orie. zie onze website:buiteniand BELGRADO - Ratko Mladic ontkent elke betrokkenheid bij de genocide op' achtduizend moslimmannen en -jongens in Srebrenica in 1995. Dat heeft zijn zoon Darko gisteren ge zegd. „Hij had bevolen de gewonden, vrouwen en kinderen te evacueren en daarna de soldaten. Wat er ach ter zijn rug om gebeurd is, daar heeft hij niets mee te maken." De massamoord in Srebrenica is een van de belangrijkste aanklachten te gen de ex-generaal. BELGRADO - Mladic is bijna vijfjaar geleden na een hartaanval in ui terst kritieke toestand onderge bracht bij nonnen in Noord-Servië. Dit berichtte gisteren de Servische krant Blic. Mladic kreeg in 2006 een hartaan val en werd naar een orthodox klooster overgebracht. De nonnen die hem verpleegden, meenden dat hij stervende was. Mladic herstelde echter en vertrok na ongeveer een maand met onbekende bestem ming. BELGRADO - De donderdag opge pakte ex-generaal Ratko Mladic kan in principe vandaag al worden overgebracht naar Den Haag. Dat heeft de Servische minister Rasim Ljajic, die verantwoordelijk is voor de samenwerking met het Joegosla vië-Tribunaal, gisteren gezegd. Een rechtbank in de Servische hoofdstad Belgrado oordeelde afge lopen vrijdag dat Mladic (69) fit ge noeg is om terecht te staan voor het VN-hof in Den Haag. Mladic' advocaat gaat daartegen in beroep. Wanneer dat is afgewezen, duurt het niet lang voor Mladic in Den Haag is, aldus minister Ljajic. Toch is het de vraag of de uitleve ring zo snel loopt als Ljajic laat doorschemeren. Mladic' advocaat lijkt de zaak te willen rekken. Zo zal hij naar eigen zeggen de docu menten voor het hoger beroep vandaag zo laat mogelijk opsturen. Het kan dan nog twee dagen du ren voor de stukken zijn afgele verd. Ook wil de raadsman een on afhankelijk psychologisch onder zoek van Mladic. De geestelijke ge steldheid van de ex-generaal is vol gens diens advocaat 'alarmerend'. De Turkse rechter Mehmet Güney van het Joegoslavië-Tribunaal zei gisteren ook tegen de Turkse pers dat Mladic binnen 48 uur in Den Haag zou kunnen zijn. Eenmaal in Den Haag moet hij volgens Güney onmiddellijk worden voorgeleid. Hij verwacht dat het proces tegen Mladic anderhalf tot twee jaar gaat duren. Enkele dagen na de arrestatie van Mladic is meer duidelijk over de manier waarop Servië hem op het spoor is gekomen. De inlichtingen diensten hebben mensen uit zijn directe omgeving nauwgezet ge schaduwd. Ze ontdekten onder meer dat een vermeende helper veel belde met en reisde naar een dorp in het noordoosten van Ser vië. „Toen wisten we dat er iets aan de hand was en dat we Mladic snel zouden krijgen", verklaarde een functionaris. Het Joegoslavië-Tribunaal wil Mla dic berechten wegens onder meer volkerenmoord op grond van zijn optreden als commandant van de Bosnische Serviërs in de strijd te gen de moslims en Kroaten. maandag 30 mei 2011 Ratko Mladic kan vandaag al worden overgebracht naar het Joegoslavië-Tribunaal. De advocaat van de ex-gene raal lijkt de zaak te willen rek ken. Raadsman eist onafhankelijk psychologisch onderzoek. Nationalisten demonstreerden giste ren tegen de arrestatie van Mladic in Kalinovik, het geboortedorp van de ex-generaal. Ook op andere plaat sen in Bosnië en Servië waren vreed zame demonstraties. foto Amel Emric/AP DEN HAAG - Een van de drie rech- ters die door het VN-hof zijn aan- gesteld om het proces van Ratko Mladic te gaan voeren, is de Neder- landse rechter Alphons - Fons- Orie. Die keuze is opvallend. Drie jaar geleden werd Orie nog van het proces afgehaald tegen dat andere 'beest van Bosnië', de Bosnisch-Servische oud-politicus Radovan Karadzic. Diens advocaat had een wrakingsverzoek tegen Orie ingediend omdat die eerder de rechterhand van Karadzic had veroordeeld. Orie zou daardoor niet meer objectief zijn. Boven dien maakte de raadsheer bezwaar tegen de nationaliteit van Orie we gens de betrokkenheid van Neder landse militairen bij de genocide van Srebrenica. Voordat het wra kingsverzoek in behandeling kwam, werd Orie op een andere zaak gezet. Om de werklast van het tribunaal beter te verdelen, luidde de officiële verklaring. De 63-jarige Orie, afkomstig uit Groningen, werkte tot 1997 als ad vocaat bij advocatenkantoor Wladi- miroff en Spong, waar hij zich spe cialiseerde in internationale straf zaken. Hij trad op voor zeer uiteen lopende cliënten, van een KLM-medewerkster die werd ver dacht van de verkoop van neptick- ets tot nazicollaborateur Jacob Luit- jens. Orie begon zijn loopbaan bij het loegoslavië-tribunaal niet als rechter maar als advocaat, toen hij in 1995 de verdediging voerde van de Bosnische Serviër Dusko Tadic, die uiteindelijk veroordeeld werd tot twintig jaar cel. Zijn drijfveer om Tadic te verdedigen was geld noch prestige, zei Orie destijds, maar hij wilde vanuit zijn grote be trokkenheid bij het vak het histori sche loegoslavië-tribunaal meema ken. Na een aantal jaren als advocaat voor het tribunaal te hebben ge werkt vertrok Orie en werd hij raadsheer bij de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in Neder land. In 2001 kreeg hij echter bui tengewoon verlof van de Hoge Raad. De VN had hem. toen name lijk gekozen als eerste en enige Ne derlandse rechter bij het loegosla vië-tribunaal, waarop Orie zijn zwarte toga verruilde voor een rood exemplaar. Om voor die functie in aanmer king te komen, had Orie flink moe ten lobbyen, want rechters voor het tribunaal worden gekozen door de Algemene Vergadering van de VN. Orie deed dat onder meer door een folder met foto van zichzelf te maken. Collega's prijzen hem om zijn 'ana lytische en vastberaden geest' en hij wordt daarom ook wel 'de pit bull' genoemd. Alphons Orie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7