Van der Sar vanaf 261 sport Spaanse media komen woorden tekort voor het 'beste elftal ooit' fes Edwin van der Sar beëindigt zijn imposante carrière met een nederlaag. De misschien wel beste doelman die Nederland ooit heeft gehad, gaat nu tijd aan zijn familie besteden. Ma WSKÉ maandag 30 mei 2011 AFSCHEID 69e minuut: De definitieve beslissing in de wedstrijd. David Villa krult de bal om verdediger Rio Ferdinand heen, in de verste bovenhoek. Edwin van der Sar is kansloos, Barca weet dat de beker binnen is. foto Jon Super door Henk van den Boom BARCELONA - Barcelona was dit weekend bijna te klein voor de uit zinnige voetbalvreugde die de stad overspoelde. De 3-1-overwinning op Manchester United zorgde voor een een knetterend feest in het eigen Camp Nou, waar de 'culés' de tribunes rood-blauw kleurden. Eerst trok de bus met de overwin naars meer dan vier uur zegevie rend door de straten, nog maar twee weken na de triomf van het landskampioenschap. Relletjes die gisterochtend vroeg uitbraken en waarbij tientallen jongeren die zich tegen de politie hadden ge keerd, lichtgewond raakten, kon den de pret niet drukken. De vraag vandaag is: kan al dit ge luk blijven voortduren. Er was even een rilling door de Barca-troe- pen gegaan toen Johan Cruijff ora kelde dat dit misschien het goede moment voor Josep Guardiola is om op te stappen. Gelukkig maak te de coach zelf meteen na de over winning voor de BBC-camera's een einde aan de paniekzaaierij: „Ik heb nog een contract voor een jaar en dat hoop ik vol te maken." De Spaanse media komen woor den tekort om de lof van het 'bes te elftal ooit' te bezingen. Het blijft dit keer niet bij de Catalaanse sportpers. Zelfs de anti-Catalaanse kranten in Madrid zijn het dit keer allemaal eens, en prijzen unaniem de mentaliteit, de bescheidenheid en de enorme teamgeest. 'Super- Bar^a' kopte de Madrileense sport krant AS: „We geven alle eer aan Pep, niet alleen vanwege de presta ties op de grasmat, maar ook voor zijn werk binnen de club." Nog niet zo duidelijk uitgesproken is er een begin van kritiek op de werk wijze en vooral de houding van Mourinho, vooral nu iedereen heeft gezien dat ook een finale van de Champions sportief kan verlo pen. De ruiterlijke erkenning door Alex Ferguson dat de ploeg van Guardiola momenteel de beste is staat in scherp contrast met de af brekende houding van de Madri leense trainer. De fans vragen zich angstig af of de club dit team bij elkaar weet te houden, om de zegetocht volgend seizoen te prolongeren. Guardiola deed gisteren al een beroep op de 'intelligentie' van het clubbestuur. „Zij moeten weten wat een speler nodig heeft om hem vast te hou den", zei hij doelend op Lionel Messi. veel aanvallender dus, door hem in de stuit te raken. Een heel enkele keer gebruikte hij zelfs de meest riskante maar aan- vallendste trap, de bij Zuid-Ameri kanen populaire 'heuptrap'. De bal wordt op heuphoogte met vol le wreef geraakt. Die raast dan vlak over het gras, bijkans in een streep naar de medespeler. Hij mis lukt nogal eens, maar niet bij Edwin van der Sar. Op het EK 1996 in Engeland gaf hij er tegen Zwitserland zelfs een assist mee op Dennis Bergkamp. En dan is er zijn rust, zijn uitstra ling, ook zaterdag weer. Voor elftal len is het heerlijk spelen met zo'n keeper. Misschien was Messi's doel punt houdbaar, want de bal kwam van vrij ver, en hoewel met hoge snelheid, niet ver in de hoek naast hem. Maar een goede doelman toont geen emoties, alleen gezag en zelfvertrouwen. Van der Sars 'saaiheid' maakte hem in die zin ook een betere keeper. Recent tegen Chelsea, maar ook za terdagavond tegen Barcelona, liet hij zien dat hij zijn lichaam nog heel goed naar een hoek kan laten zweven. Hij kon zich in de lucht een paar centimeter langer maken, wat menig tegenstander tot wan hoop dreef: hoe kreeg hij daar nog een vingertop achter? Zijn erelijst is gigantisch, maar werd zaterdag avond niet langer. Er waren geen tranen. Edwin van der Sar huilt al leen als een bereikbaar doel niet wordt gehaald. Méér was tegen dit Barcelona niet haalbaar. Hij stond bij de drie tegendoelpun ten middenin drie Barcelona-feest- jes. Het korte partijtje van Man chester, bij de 1-1 van Rooney, be leefde hij als vanouds op grote af stand. Maar aan zijn eenzame be staan kwam zaterdagavond een einde. Edwin van der Sar gaat voor altijd naar zijn gezin. 54e minuut: Lionel Messi vindt de ruimte en schiet snoeihard de 2-1 bin nen. De uitblinker is uitzinnig van vreugde en laat tijdens het juichen een microfoon langs de rand van het veld sneuvelen. foto Felipe Trueba door Hans Leber een boek over hem waarin hij, mis schien onbedoeld, uitlegt hoe een keeper zijn concentratie op peil kan houden tijdens een wedstrijd. Van der Sar vertelt dat hij de bal niet meer kon volgen in de mêlee van spelers voor het doel van AC Milan tijdens de Champions Lea guefinale van 1995. En hij dus niet goed kon zien of Patrick Kluivert scoorde. Veel keepers focussen, zoals Van der Sar, op de bal. Ook als die ver weg is. Daardoor denken ze niet aan andere dingen, worden zij minder door het publiek afgeleid en is de wedstrijdspanning ('1-0 voor, nog twee minuten, pffff..' draaglijker. Van der Sar kon links en rechts trappen. Ook uittrappen. Dat kun nen er niet veel. Hij legde hoge kromme ballen in het strafschopge bied van de tegenstander, maar was vooral een meester in de 'drop kick'. De bal gaat dan min der hoog en met meer snelheid, Op Wembley neemt de keeper af scheid van het publiek. 27e minuut: Manchester United-verdediger Nemanja Vidic is te laat, Pedro (links) schiet de bal achter de kansloze Edwin van der Sar. De aanvaller is bediend door Xavi, met een fenomenaal passje. foto Sang Tan 1-1 LONDEN - Het is de tragiek van de keeper: hij staat het verst af van de feestvreugde bij een doelpunt en het dichtst bij het verdriet van een tegendoelpunt. Oud-doelman Frans Hoek schreef het in zijn eer ste boek over dit eenzame beroep. Zaterdagavond nam Edwin van der Sar afscheid als keeper en liet nog even zien waarom hij zo goed is. En dat verdriet inderdaad dicht bij is. 34e minuut: Wayne Rooney (rechts) geeft United weer wat hoop. De spits schiet na een combinatie met Ryan Ciggs de gelijkmaker achter de kanslo ze doelman Victor Valdes. foto Matt Dunham 2-1 Wie hem aan het werk zag tegen Barcelona, ontdekte geen reden te stoppen. Edwin van der Sar oogt nog even fris als altijd. En hij krijgt als veertigjarige zijn 1.97 me ter lange lijf nog altijd snel naar de grond. Ook bij harde, lage schoten vlak naast hem, de achilleshiel van lange keepers. Omdat ze vaak le nigheid en snelheid ontberen. Zo niet Edwin van der Sar. En als hij zijn bovenlichaam niet op tijd be neden had, loste hij het wel op met zijn benen. Ook zaterdag avond weer. Wat was eigenlijk wel zijn zwakke plek? Het stoppen van penalty's? Zo heette het lange tijd, tot hij op het EK in 2004 beslissend was in een strafschoppenserie tegen Zwe den. Maar was Nederland niet vooral slecht in het némen van strafschoppen? Voor keepers is een penalty immers een ongelijke strijd. Maar een zwakke plek? Ei genlijk niet. Bij Van der Sars stijl - sober, efficiënt - hoorden geen risi covolle uitstapjes bij hoge ballen. Misschien had-ie in zijn carrière een paar keer vaker van de doellijn kunnen komen. Maar dan nog: Er is geen keeper die graag voor een hoge bal zijn doel uitkomt. Al thans, geen verstandige keeper. Van der Sars spelinzicht was formi dabel. Binnenkort verschijnt er ttifRraBfgJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68