binnenland 15 II Bevlogen Clinton in de regen Via webcam hond uitzoeken in asiel III J ACHLUM ACHLUM ACHLUM Publiek laat komkommer links liggen CONVENTIE VAN ACHLUM Oud-president VS: 'I love the Netherlands' ieoD aehmea Q aehmea D Controleur mishandeld om parkeerbon maandag 30 mei 2011 7: CONVENTIE VAN Voor de toehoorders van de Amerikaanse oud-president Bill Clinton in het Friese Achlum gold ondanks de regen een parapluverbod, foto Inge van Mill/ANP MM ochmeo fi Ij -«I ach jlïjfl i CONVENTIE VAN I CONVENTIE VAN Clinton hield op een conventie van Aehmea een bevlogen be toog over zijn werk voor ver schillende hulporganisaties. In colbert trotseerde hij de harde wind en regen, maar zijn publiek zocht beschutting van de feest tenten. door Wio Joustra Bill Clinton pleitte zater dag in Achlum voor een betere wereld met gelijke kansen. Hij kwam over de Afsluitdijk, zag dat het goed was en overwon, samen met 2500 belangstellenden, vooral de ele menten. Maar Bill Clinton, de 42ste president van de Verenigde Staten tussen 1992 en 2000, stelde door Jolien Storsbergen den haag - Om stress bij honden te voorkomen en de kans op plaat sing in een gezin te vergroten, gaan de asielen van de Dierenbe scherming webcams plaatsen. In het asiel is de gang de plek waar honden en andere dieren wachten op een tweede leven bij een nieu we baas. Een muur van geluid komt je tegemoet wanneer je de gang instapt. Honden springen, rennen onrustig heen en weer, we ten soms van gekkigheid niet meer wat ze met zichzelf aan moe ten. Op dit moment kunnen po tentiële nieuwe baasjes de honden alleen rechtstreeks bekijken door een bezoek aan het asiel. De Die- de Achlumers een beetje teleur. Ze hadden toch wel iets verwacht in de trant van wat zijn illustere De mocratische voorganger John F. Kennedy een halve eeuw geleden tijdens een bezoek aan het toenma lige West-Duitsland verklaarde: Tch bin ein Berliner'. Maar 'ik bin ein Achlumer' zat er niet in. Clin ton had zelfs grote moeite met de uitspraak van 'Achlum'. Maar hij maakte veel goed met zijn ope ningszin 'I love the Netherlands'. Daar hadden de weergoden geen boodschap aan. Clinton stond on der een afdak op een podium, don ker pak, gele das. De toeschouwers stonden in de wei en hadden een parapluverbod. Het was weliswaar stormachtig geweest in het dorp dat zaterdag het centrum van de wereld leek te zijn, maar het bleef droog. Een half uur voor zijn renbescherming wil daar verande ring in brengen, want deze manier van selecteren kan erg stressvol zijn voor de hond. „Steeds andere mensen voor het hok, even kijken of aanhalen en daarna zijn ze weer weg. Vandaar ook het geblaf." Webcams in de hokken moeten uitkomst bieden. Geïnteresseerde mensen kunnen thuis vanuit hun stoel naar de aanwezige honden kijken en besluiten welke ze leuk vinden. Vervolgens kunnen ze naar het asiel komen voor een één op één in een speciale ruimte of een wandeling met het hondje van hun voorkeur. „Dat levert minder stress op voor de dieren", legt de Dierenbescher ming uit. „En mensen kunnen via komst opende de hemel zich. Als of de weergoden wilden aangeven dat de boeren in dit deel van de wereld toch echt belangrijker zijn dan een voormalig president van het machtigste land op aarde. De regen was de reden dat Willem van Duin, voorzitter van de raad van bestuur van Eureko/Achmea, tijdens een veel te lang betoog over meer solidariteit en tolerantie in de samenleving, werd wegge- klapt door het publiek. Dat-maak te met drie woorden duidelijk waarvoor het naar Achlum was ge komen: 'We want Bill!' Diens be toog was doorspekt van het slech te in de wereld en het goede in de mens. Immers, hij houdt zich te genwoordig vooral bezig met ar moedebestrijding (Haïti), met de aanpak van aids en hiv (Afrika) en met klimaatverandering (de hele de webcam beter zien hoe de hond zich normaal gedurende de dag gedraagt." Ook Neerlands bekendste honden- deskundige, Martin Gaus, onder streept dat je via de webcam een ander soort hond ziet. „Maar reali seer je wel dat de honden in een kaal verblijf van vier vierkante me ter zitten, dan dóet de hond an ders", aldus Gaus. „Een hond die in een kennel zit, is geen afspiege ling van hoe een hond in huis is." Het geblaf hoeft volgens Gaus ove rigens niet per definitie een gevolg van stress te zijn, maar kan ook ter ritoriumdrift of gewoon opwin ding betekenen. „Net zoals sommi ge honden gaan blaffen als de voordeurbel gaat. Dat is aangeleerd wereld). En daarvoor is veel solida riteit nodig, het hoofdthema van de Conventie en de Verklaring van Achlum. Clinton bestempelde on gelijkheid, instabiliteit en onhoud baarheid - met name van het kli maat - als de drie grote wereldpro blemen. Clinton dook na zijn bezoek aan Achlum de kroeg in. Niet in het feestvierende dorp, maar in Am sterdam. Hij dronk koffie, schudde handen en at appeltaart in Café Pa peneiland aan de Prinsengracht. Clinton zou anderhalf uur in het café zijn gebleven. Aehmea vierde in Achlum zijn tweehonderdjarig bestaan omdat boekhouder Ulbe Piers Draisma in 1811 in het dorp de Onderlinge Waarborgmaatschappij Achlum oprichtte. Dat was de verre voorlo per van Aehmea. gedrag." Of'cameragenieke' hon den of misschien juist de zielig ogende hondjes meer baat hebben bij de webcam is de vraag. De Die renbescherming gaat het in eerste instantie om rust en het welzijn van de dieren. Meer plaatsingen door populariteit is van secundair belang, maar zijn wel mooi meege nomen. De vijftig dierenasielen van de Die renbescherming, ongeveer de helft van alle asielen in Nederland, krij gen de camera's in de loop van het jaar geïnstalleerd.Om de webcams te betalen organiseren asielen een speciale actie via sociale media. Op de site ikzoekbaas.nl kunnen mensen de honden via de web cams gaan bekijken. elshout - Nederlandse komkom mertelers zijn de dupe van de EHEC-besmetting van groente in Duitsland. Veel Duitse winkelke tens hebben dit weekeinde par tijen uit Nederland afbesteld. Dat gebeurde na een advies voorlopig geen komkommers meer te eten. Harm Aerts uit Elshout, voorzitter van de komkommercommissie van de LTO, zegt dat het weren van komkommers door Duitse winkels nergens op slaat. „De Ne derlandse komkommers zijn brandschoon en gecertificeerd vei lig gekweekt. Bij de besmette par tijen zaten alleen Spaanse kom kommers. Dat blijkt ook uit nieuw onderzoek van de Voedsel en Wa ren Autoriteit." In Duitsland kunnen ziekenhui zen intussen de stroom aan patiën ten nauwelijks aan. Zo behandelt het academisch ziekenhuis van Hamburg tachtig mensen, veel meer dan waar de kliniek op is be rekend. Bij dertig patiënten wer ken de nieren niet meer. „We zul len nog meer mensen verliezen. We moeten er rekening mee hou den dat ook jongeren zullen be zwijken", geeft ziekenhuisdirec teur Jörg Debatin openlijk toe. De mensen die EHEC wel overle ven, kampen volgens Debatin mo gelijk voor de rest van hun leven met de gevolgen. Problemen met het centraal zenuwstelsel en de nie ren kunnen permanent zijn. Ook in andere landen is de darm bacterie opgedoken. In Denemar ken en Zweden zijn inmiddels bijna veertig besmettingen ge meld. De darminfectie is ook vast gesteld bij een Nederlandse vrouw. Alle patiënten waren op reis geweest naar Duitsland voor dat zij ziek werden. Duitsland vermoedt dat vervuilde komkommers uit Spanje de oor zaak van de EHEC-uitbraak zijn, maar laboratoria hebben dat nog niet met zekerheid vastgesteld. Tot de bron van de bacterie bekend is, is het beter om rauwkost als sla, komkommers en tomaten te laten staan, adviseerde de Duitse land bouwminister Ilse Aigner gisteren. De zaak leidt ook tot grote proble men voor Duitse boeren. Duitsers kopen haast geen sla meer en de aardbeienverkoop is gehalveerd. willemstad - Een 54-jarige par- keercontroleur is zaterdag in het West-Brabantse Willemstad mis handeld en met de dood bedreigd. Dat gebeurde door een man die het er niet mee eens was dat hij een parkeerbon kreeg. De politie hield de 46-jarige verdachte even later aan in zijn woning in dezelf de plaats, maakte ze gisteren be kend. De controleur schreef aan het eind van de ochtend een boete uit. De bewuste automobilist kwam korte tijd daarop verhaal ha len, waarbij hij de controleur klap pen tegen de borst zou hebben ge geven. De politie heeft de verdach te gistermiddag heengezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5