is terug Wm zeeland 13 Dijkgraaf: 'We hadden geen keus' Conzelo dreigt te breken, berging uitgesteld tot volgende week Deel uw ervaring over ADRZ Huisman: 'Einde aan calamiteiten in Reimerswaal' Vismarkt in Veere Mireille Martens (9) loopt winst songfestival mis maandag 30 mei 2011 miljoen liter ongezuiverd rioolwater stroomde dit weekend de Westerschelde in. Cornelisse diende zaterdag meteen een klacht in bij de Milieudienst van de provincie. Hij maakt zich druk om de gezondheid van men sen die langs de kust bij Waarde een duik nemen in de Westerschel de. „Bij de slikken het buitenha ventje wordt altijd volop gezwom men door de jeugd. Wij willen graag zeker weten of daar nog iets achtergebleven is." Cornelisse wil daarom dat er metingen verricht worden in de slikken. Ook maakt hij zich zorgen over de veiligheid van de leidingen in de toekomst. „De leiding bij Waarde is van dezelfde leeftijd als de lei ding die nu kapot gegaan is. Hoe weet het Waterschap Brabantse Delta zeker dat zo'n lekkage bin nenkort niet nog een keer op treedt?" Niemand heeft hier om ge vraagd en je moet wat. Er was geen andere oplos sing. Maar Waarde is wel de du pe." Burgemeester Jan Huisman wil overleg met Brabantse Delta hoe situaties zoals in dit weekein de te voorkomen zijn. De smeer pijp van Waarde is wat hem be treft voor het laatst gebruikt voor ongezuiverd rioolwater. Nu de oor zaak betonrot blijkt, is herhaling niet denkbeeldig, beaamt hij. Reimerswaal beziet of het een claim in kan dienen ter compensa tie van de overlast. „We hebben het laatste half jaar de verzakte tunnel bij Vlake en het olielek van Total gehad en nu dit. Onze ge meente ligt op een snijpunt van netwerken en knooppunten, maar dit worden te veel calamiteiten voor onze inwoners." Huisman is door Rijkswaterstaat op de hoogte gehouden van de risi co's van de rioollozing, zegt hij. De afspraak met Rijkswaterstaat was dat Huisman zou worden inge licht als er risico's voor de gezond heid gingen ontstaan. Gezien di af spraak gaat hij er van uit dat zulks niet het geval is. Maar sportvissen op de dijk raadt hij voorlopig af De leiding bij Waarde is van dezelfde leeftijd als de leiding die nu kapot gegaan is. Hoe weet het Waterschap Brabantse Delta zeker dat zo'n lekkage binnenkort niet nog een keer optreedt? Adir Cornelisse, voorzitter dorpsraad Waarde Rioolwaterzuivering Bath en de Afvalwaterpersleiding Ongezuiverd water stroomde dit weekeinde naar Waarde zonder de rioolwaterzuiverings- fr- installatie bij Bath te passeren. Ind. terrein er^ Etten-Leur Roosendaal Transportleiding mmm Afvalwaterpersleiding Persstation Rioolgemaal A Rioolzuiveringsinstallatie A De afvalwaterpersleiding loopt vanaf Moerdijk via West-Brabant naar Bath. Deze persleiding is de belangrijkste transportleiding van het Waterschap Brabantse Delta Door de persleiding stroomt afvalwater van 35 steden en dorpen. De afvalwaterpersleiding is in 1972 aangelegd De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Bath is in 1983 gebouwd. De installatie in Bath kan per dag het afvalwater van 536.000 personen verwerken. Plaats van het lek Bezinktanks: Fijn vuil, zoals zand, zinkt naar F de bodem en wordt opgeruimd Beluchting en toevoeging bacteriën: Bacteriën en zuurstof worden toegevoegd Nabezinktanks: Het afval zakt met de bacteriën naar de bodem waar het wordt opgeveegd Slibverwerking: Het afval (slib) wordt verwerkt en zo droog mogelijk afgevoerd Felix Binicewicz bron Waterschap Brabantse Delta Een zeer uitzonderlijke si tuatie. De waterzuive ringsinstallatie bij Bath heeft in 27 jaar slechts één keer eerder stil gelegen, zegt Kees Monsieurs, hoofd technisch onder houd bij het Waterschap Brabant se Delta. „Dat was in 1991 voor ge pland onderhoud." Vrijdagmorgen rond acht uur brak een stuk uit de bovenkant van de persleiding, die zich aan het begin van de zuiveringsinstallatie in Bath bevindt. Om te voorkomen dat de riolen in West-Brabant zou den overlopen werd het water di rect via de leiding bij Waarde de Westerschelde in geleid. „We had den geen keus", zegt dijkgraaf Jo seph Vos. Zaterdagmiddag kon de lekkage met een noodreparatie gedicht worden. Daarvoor werd een kunst- tof schil rond de leiding - die een diameter van twee meter heeft - aangebracht. Vervolgens werd be ton gestort om de leiding water dicht te maken. Het is een noodop lossing: woensdag hoopt het water schap bovengronds drie pijpen aangelegd te hebben waar het wa ter de komende maanden door heen gevoerd kan worden. door Claudia Sondervan BOEKVERFILMING Kies-de beste boekverfilming en win een eigen bioscoopzaal. Bekijk de trailers op www.pzc.nl/filmverkiezing STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto HANSWEERT - Pas volgende week wordt opnieuw geprobeerd om de gezonken Franse cementtanker Conzelo te bergen uit de haven van Hans weert. Bij de laatste po ging in de nacht van vrijdag op za terdag dreigde het vijftig meter lan ge schip te breken onder het ver schoven gewicht van de lading. De tanker belandde zondagmor gen een week geleden negen me ter diep op de Westerscheldebo- dem, net buiten de sluizen. De drie Franse opvarenden, een vader en twee zoons, konden zich op tijd in veiligheid brengen op de ka de. Vrijdag werkten bergingsbedrijven Polderman Berging uit Hansweert en Multraship Towage Salvage uit Terneuzen met Rijkswaterstaat lang aan het kantelen en vastma- A.s. zaterdag bij de stadshaven van 10.00 -16.00 uur. I Trefwoorden: klein en gezellig! I AMSTERDAM - Mireille Martens (9) uit Goes greep zaterdagavond naast de winst in de landelijke fina le van het Kinderen voor Kinde ren Songfestival. De wedstrijd werd gewonnen door de 8-jarige Alexandra Klein uit Lelystad. Teleurgesteld, dat is Mireille niet. „Zij was ook heel erg goed", moet de leerlinge uit groep 6 van de Holtkampschool toegeven. Mireille won op 12 maart de Zeeuwse voorronde van het Kinde ren voor Kinderen Songfestival. De finale werd zaterdagavond op de landelijke televisie uitgezonden. „Ik was heel erg zenuwachtig", ver telt Mireille, die het liedje Spreek beurt zong. „In de repetitie was ik drie keer mijn tekst kwijt. Het was een hele moeilijke tekst. Ik moest heel veel onthouden. Ik was bang dat ik de tekst tijdens de echte finale ook zou vergeten. Dat gebeurde geluk kig niet." Ze had wel heel veel ge oefend. „Elke week wel twee of drie keer." Ze vond het een hele belevenis, zo'n televisieshow. „Ik ben wel ze ven keer van kleding gewisseld! Gelukkig hoefde ik geen legging met stippen aan. En ik kreeg een poedertje op mijn gezicht, omdat je anders zo bleek lijkt." Mireilles vader, moeder, opa, oma en zussen waren met haar meege reisd om de finale bij te wonen. ken van de tanker. De instabiliteit van de scheepsconstructie werd duidelijk toen het schip een eindje omhoog gehesen was, vertelt een woordvoerster van Rijkswater staat. Besloten is het schip weer te rug te leggen op de rivierbodem, tot er extra materieel kan worden aangevoerd. Overwogen wordt om een ponton onder het schip te leg gen. Dat kan pas in de loop van volgende week gebeuren. De ziekenhuizen in Zeeland zijn volop in het nieuws: tegen de fusie, en de ver plaatsing van afdelingen van Vlis- singen naar Goes, is vooral op Wal cheren veel verzet van de bevol king. Minister Edith Schippers van Volksgezondheid liet vorige week weten dat ze niet ingrijpt, de pro vincie zegt niets te kunnen doen. De vraag is op welke manier de fu sieperikelen gevolgen hebben voor de zorg die geleverd wordt in het ziekenhuis. De PZC is benieuwd naar uw ervaringen met het zie kenhuis, in Goes, in Vlissingen of in Zierikzee: bent u tevreden over de zorg, of juist niet? Moet u lan ger wachten dan anders? Gaan de afspraken door zoals gepland? Wij willen ervaringen van patiën ten publiceren. Stuur uw reactie, met naam, adres en telefoonnum mer naar verslaggeving@pzc.nl of postbus 91 4330 AB in Middelburg, onder vermelding van 'zieken huis'. De redactie gaat pas na over leg tot publicatie over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3