sport 135 iegleider Van der Schueren Omstreden Contador oppermachtig in Giro maandag 30 mei 2011 De klasseringen van Johnny Hoogerland Johnny Hoogerland is in de Ronde van Italië op de 58e plaats terecht gekomen. Hij had na drie weken een achterstand van 2.12.17 uur op winnaar Alberto Contador. Zijn resultaten per etappe waren: 110e (ploegentijdrit) 2. 186e op 1.20 3.115e op 0.21 4. Geneutraliseerde koers vanwege de dood van Wouter Weylandt 5.182e op 19.34 6.130e op 5.05 7. 73e op 3.39 8.110e op 1.20 9.130e op 23.46 10.163e op 1.47 11. 86e op 3.20 12. 49e op 0.00 13.55e op 10.23 14. 48e op 9.54 15. 43e op 17.20 16. 48e op 2.47 (tijdrit) 17. 96e op 5.37 18. 70e op 6.04 19. 79e op 19.31 20. 50e op 15.15 21. 76e op 3.00 (tijdrit) ploeg die Van der Schueren wilde opzetten, kwam niet van de grond. „We hadden goede gesprek ken. Ik wist dat Wouter goed bij mij en de ploeg zou passen. Als hij moest plassen en mijn arm lag buiten de ploegleiderswagen, dan gaf hij als hij terug naar het pelo ton reed altijd een tikje ter begroe ting. En anders gaf hij een klap op het dak. Dat zal ik verschrikkelijk missen." Dat Hoogerland geen successen heeft behaald, vindt de ploegleider niet opmerkelijk. Het zat hem ge woon niet mee. De eerste ritten liet hij de laatste kilometers be wust lopen om geen bedreiging te hoeven zijn voor het algemeen klassement. Hij zou dan makkelij ker met een ontsnapping meekun nen. „Johnny was in de proloog de minste van de ploeg. Al snel bleek waarom: hij kreeg bronchitis. Om niets te forceren heeft hij zich de week ema rustig gehouden. Daar na had hij een paar keer pech dat hij de goede ontsnapping miste. Maar hij heeft zich deze Giro wel laten zien en dat was één van de hoofddoelstellingen. En ik heb hem de laatste week steeds zien verbeteren. Dat geeft hoop voor de toekomst" Alberto Contador maakte een enorme indruk op de Belg. Wie moet hem verslaan in de Tour? „De Schlecks hebben hier niet meegedaan. Zij zijn volgens mij de grootste bedreiging voor Conta dor. Maat zoals hij hier reed; twee trappen, en weg was-ie. Als hij dat in de Tour nóg kan... Bovendien vind ik hem een heel grote me neer. De manier waarop hij Tira- longo de etappe liet winnen, vond ik groots. Al rijdt hij niet meer bij hem in de ploeg, hij bedankte hem op deze manier nog voor zijn hulp in het verleden. Groots, heel groots." MILAAN - Omstreden en onver slaanbaar. Alberto Contador had de Giro drie weken lang in zijn greep en verzekerde zich gisteren van zijn tweede eindzege na 2008 in de belangrijkste Italiaanse ritten koers. Pieter Weening, die de roze leiderstrui vier dagen om zijn schouders droeg, en Steven Kruijs- wijk (negende in de eindstand) zorgden voor de Nederlandse hoogtepunten. Contador maakte in februari zijn rentree nadat de Spaanse wieler bond RFEC hem had vrijgespro ken van het overtreden van de do- pingregels. De internationale wiel- renunie UCI en het mondiale anti- dopingbureau Wada gingen daarte gen in beroep bij het internatio naal hof van arbitrage, het CAS. Het CAS behandelt de zaak moge lijk pas na de Ronde van Frank rijk, zodat Contador ook bij die wedstrijd aan de start kan verschij nen. De 28-jarige Spanjaard hoopt dan de eerste renner, na Marco Pantani in 1998, te zijn die in één jaar de dubbel (Giro en Tour) pakt. „Het is moeilijk deze overwinning te vergelijken met vorige grote ze ges", aldus Contador, die naast tweemaal de Giro (2008 en 2011) ook de Ronde van Frankrijk (2007, 2009 en 2010) en de Ronde van Spanje (2008) op zijn palmares heeft staan. „Maar ik heb me nog nooit zo sterk gevoeld als nu." Bij de eerste serieuze beklimming in de Giro, naar de Etna, liet Con tador direct zien dat er op hem geen maat staat. De roze leider strui hoefde de renner in de twee weken daarna niet meer af te staan. Waar anderen afhaakten als het zwaar werd, brak Contador nooit. Hij kon het zich veroorlo ven enkele etappezeges, in de ber gen, aan anderen te laten. „Bij mijn eerste ritzege, op de Etna, was ik direct in vorm. En daarna bleef ik constant presteren", aldus Contador, die verder ook een klim- tijdrit (de zestiende etappe) op zijn naam bracht. „Anderen waren op momenten ook sterk, maar niet continu." De Giro van 2011 zal door de supre matie van Contador niet de ge schiedenis ingaan als een spannen de editie. Wat, naast het machts vertoon van Contador, zal blijven hangen is de dood van Wouter Weylandt. De Belgische renner overleed na een val in de derde etappe. Twee dagen later bezorgde Weening Nederland de eerste etap pezege in de Giro sinds Jeroen Blij- levens in 1999. ijs. En de lange ontsnapping die succes had kunnen brengen, kwam er nooit. Hoogerland: „Ik had het er toevallig net met Lagu- tin nog over. „Er is geen enkele ontsnapping geweest met een groepje van vijf of acht die tot het einde toe geduurd heeft. Er waren er wel een paar met een veel grote re groep waarvan er een paar over bleven. Ik had een beeld van de Giro waarin het de eerste hon- Siro, voor de monumentale dom in Milaan. Sprinter Borut Bozic was al snel uitgeschakeld omdat hij twee da gen achtereen ten val kwam. Mat- foto Vacansoleil-DCM teo Carrara ging enige tijd mee voor een toptienklassering, maar zakte uiteindelijk zwaar door het derd kilometer piano ging. Dat is nooit gebeurd. Veel mensen zul len misschien denken dat het alle maal wel meeviel. Maar ze heb ben de eerste uren van de koers nooit op tv kunnen volgen. Daar in was het steeds al meteen oor log." Desondanks beseft de 28-jarige Be velander dat hij bij de happy few hoort. Zaterdag, tijdens de laatste, loodzware bergetappe, kon hij lang mee. „Bij de eerste klim- metjes zag je dat twintig a dertig procent van het peloton eraf moest. Ik had geen moeite om te volgen. Dat geeft een heerlijk gevoel. Zaterdag finishten de ren ners vanaf plek tachtig op 42 mi nuten." In de Tour zal Johnny Hooger land net zo te werk gaan als in de Giro. „Ik zal in de Tour niet voor het klassement gaan. De top tien is voor mij te hoog gegre pen. Een zeventiende plaats zou al heel knap zijn, maar wat heb je eraan? Ik denk niet dat ik ooit een echte ronderenner kan wor den. Ik zal het waarschijnlijk al tijd van een ontsnapping moeten hebben. Ik moet voor een dagsuc ces gaan." Het is tijd om ermee op te hou den. De koffer moet gepakt, de ka ravaan gaat aan zijn laatste reis be ginnen. De laatste etappe lijkt een formaliteit. Een tijdrit over 26 ki lometer naar de Piazza Duomo, het hartje van Milaan. Met vele tv-camera's van de RAI, overvolle tribunes, de laatste 150 meter over een roze tapijt en dat alles in een schitterende historische set ting. Een ererondje? Genieten? Dat is nou ook weer net niet het geval. Hoogerland: „Ik kan het niet rustig aandoen. David Millar gaat hier vijftig gémiddeld rijden. Het zou jammer zijn als ik net de laatste etappe buiten de tijd zou binnenkomen. Nee, ik moet aan de bak. Ik zal pas echt gaan genie ten als ik vanavond op Schiphol sta." Alberto Contador toont de winnaarstrofee van de Ronde van Italië. -foto Giovanni Auletta/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35