nog scherpte sport 129 Rus heeft nog wat tijd nodig Rode vlag helpt Vettel maandag 30 mei 2011 door Wilko Voo'rdouw HENGELO - In zijn race over 110 me ter horden schrok Gregory Sedoc (vierde in 13,47 seconden) zich te pletter. Al direct na de start lag hij achter op de Cubaan Dayron Rob les. De wereldrecordhouder wilde zich op de 29e editie van de Fanny Blankers-Koengames in Hengelo revancheren voor zijn kletsnatte valpartij van 2010. Robles liep een razendsnelle tijd van 13,07 secon den, een baanrecord en de snelste tijd die tot nu toe dit jaar is gelo pen. Door zijn start miste Sedoc - die vorige week in Hoorn tot 13,44 se conden kwam - de olympische no minatie van 13,43 seconden. „Die had ik gehaald als ik niet achter de feiten aan had gelopen", zei de at leet die zich voorbereidt op wel licht de moeilijkste horde uit zijn carrière. Op 9 juni moet hij zich verantwoorden voor zijn drie ge miste dopingtesten in de afgelo pen achttien maanden. Daar staat normaal gesproken een schorsing van één tot twee jaar op - tenzij hij clementie kan krijgen. Een schorsing zou als consequentie kunnen hebben dat Sedoc het we reldkampioenschap en de Spelen van volgend jaar mist. „Het zijn moeilijke tijden", zegt Se doc, die afgelopen week koorts had en last heeft van oorpijn. Hij schrijft het toe aan de spanning en stress die de mogelijke doping- schorsing met zich meebrengt. „Het enige dat ik kan doen is trai nen en vertrouwen op mijn advo caat", aldus de hordeloper. Met een tijd van 2.00,76 minuten haalde ook 8oo-meterloopster Yvonne Hak haar gestelde doel niet. Ze wilde zich in Hengelo kwa lificeren, maar ze bleef 0,26 secon de van de limiet verwijderd. „Dat 'We hebben nog 93 dagen naar het WK in Daegu. Het gaat lukken' Bram Som valt me een beetje tegen", aldus Hak die vijfde werd in de door de Engelse Jenny Meadows in 1.59,76 gewonnen race. „En wat me hele maal tegenviel was dat er in de laat ste tweehonderd meter nog drie andere atletes me voorbijschoten. Bram Som en Arnoud Okken ble ven nog ver van de WK-limiet van 1.45,65 minuten. Okken werd zes de in 1.46,46 minuten, Som negen de met 1.46,67 minuten. Winnaar werd de Pool Adam Kszczot in een tijd van 1.45,11. Som liep zijn „eerste wedstrijd op 800-meter- tempo" van dit seizoqn. „Ik ben pas sinds pakweg twee weken hele maal honderdprocent fit. De na sleep van mijn bacteriële infectie van afgelopen zomer (toen Som zijn Europese titel in Barcelona niet kon verdedigen) heeft veel lan ger geduurd dan ik dacht. Het was echt een smeerlap, die bacterie." Nu nog is de conditie niet stabiel. Toch maakt Som zich geen zorgen. „Welnee, we hebben nog 93 dagen naar het WK in Daegu. Het gaat lukken." Ook Arnoud Okken had de afgelo pen tijd wat kleine pijntjes. Hij raakte direct na de start van de 800 meter achterop. „Ik kon geluk kig in de laatste meters er nog een paar jongens uitsprinten. Het was niet perfect, maar het gaat wel steeds beter." Discuswerper Erik Cadée had met een machtige uit haal van 66,16 meter genoeg om tweede te worden, achter de Duit se wereldkampioen Robert Har- ting (68,23 meter). Rutger Smith werd achtste, met een tegenvallen de 61,57 meter. Cadée was zicht baar in zijn nopjes. De atleet uit Den Bosch had in Nederland nog nooit zo ver geworpen. Vorig jaar in Leiden kwam hij tot 64,29 me ter. „Dat verhaal is dus ook de we reld uit dat ik alleen maar in de Verenigde Staten ver kan werpen." door Edward Swier PARIJS - Arantxa Rus is een meisje dat gebaat is bij rust, reinheid en regelmaat. Dat was de eerste jaren van haar carrière zo, en blijkt - ook nu ze twintig is - nog altijd het geval. De heisa die op haar af kwam na de overwinning op Kim Clijsters ontwrichtte Rus dusda nig, dat ze zaterdagavond in de der de ronde van Roland Garros kans loos was. De benen waren zwaar, ze voelde zich vermoeid. „Ik had de afgelo pen dagen veel aan mijn hoofd." Tegen Maria Kirilenko, de num mer 27 van de wereld, kwam met een ontluisterende 6-1, 6-1-neder- laag een eind aan Rus' droomweek in Parijs. „Ik had er graag een wed strijd van gemaakt, maar ben wel trots dat ik de derde ronde heb be reikt. Ik heb veel geleerd van deze week." Ondanks de confronterende ver- liespartij („Er moeten nog een he leboel dingen verbeteren") komt Rus volgende week - voor de twee de keer in haar carrière - de top- honderd binnen. Al met al hangt de Zuid-Hollandse al twee jaar rond die magische grens. Met de zege op Clijsters toonde Rus ech ter wel dat er nog rek in zit. En dat de door haar begeleiders bewandel de weg van de geleidelijkheid toch echt een mooie eindbestemming zou kunnen krijgen. Waar Oost-Europese speelsters van twintig doorgaans al vijf, zes jaar op profniveau spelen en daar na last krijgen van verzadiging, blijft Rus nog telkens nieuwe ont- Novak Djokovic drong gisteren door tot de kwartfinale van de Open Franse tenniskampioenschap pen. De als tweede geplaatste spe ler versloeg in de vierde ronde de Fransman Richard Casquet in drie sets, 6-4 6-4 6-2. Djokovic heeft nu 43 opeenvolgende partijen ge wonnen. Djokovic ontmoet nu de niet ge plaatste Italiaan Fabio Fognini. Ro ger Federer bereikte zonder al te dekkingen doen. Ze volgt de omge keerde we£ van de in Tsjechië op gegroeide Michaëlla Krajicek, die haar beste jaren ruim voor haar twintigste beleefde en in Parijs op zien baarde met haar uitspraak niet per se terug te verlangen naar de top, omdat ze er al eens ge weest was. Krajicek, voormalig nummer 30 van de wereld in 2006, staat inmiddels ver buiten de tophonderd, Rus kijkt wel om hoog. Maar, niemand in haar omgeving heeft haast. „Nu rustig verder bou wen", zei Rus' manager Olivier van Lindonk zaterdagavond na de veegpartij. Weliswaar heeft hij voor zijn pupil een wildcard voor Wimbledon aangevraagd, Rus voelt zich niet miskend als ze even tueel de kwalificaties in Londen moet spelen. Om haar heen is weinig of geen ru moer. Wie denkt dat haar ouders zich al van kindsaf met haar car rière bemoeien, heeft het mis. Ze is niet vernoemd naar Arantxa Sanchez-Vicario en nooit voelden de ouders zich belangrijker dan haar tenniscoaches. Volgens haar coach Ralph Kok wordt door iedereen rond Rus ge werkt aan een omgeving waarin 'rust' het toverwoord is. Tot voor kort was er in tennisland Neder land veel kinnesinne, hetgeen de ontwikkeling van talent niet ten goede kwam. Kok ziet de laatste tijd veel verbete ring in de Nederlandse situatie. Waar in het verleden jong talent louter faciliteiten van de bond kreeg als het zich bij Jong Oranje veel moeite de laatste acht. De Zwitser versloeg in de vierde ron de zijn landgenoot Stanislas Wa- wrinka: 6-3 6-2 7-5. Federer, als derde geplaatst, won het toernooi in Parijs in 2009. Tot nu toe heeft hij op Roland Garros nog geen set afgestaan. Fabio Fognini is de verrassing in de kwartfinale. Hij bereikte als eer ste Italiaanse man in zestien jaar de laatste acht in Parijs. De laatste was voegde, ziet Kok dat recent pri- vé-trainers steeds meer medewer king van bondswege krijgen. Zelf is hij na de US Open met Rus gaan werken. „Sindsdien werk ik ook voor het eerst samen met de KNLTB. Vroeger heb ik daar als tennisser ook altijd naast gegre pen, werd ik- niet uitverkoren." Kok geeft een pluim aan Rohan Goetzke, de technisch directeur van de bond. „Rohan heeft als pri- vé-coach ook aan de andere zijde gestaan, kent beide kanten van het verhaal." Kok overlegt, mede om dat Rus graag geregeld in Neder land bivakkeert en hijzelf op Gran Canaria woont, geregeld met Goet zke en Jong Oranje-coach Hugo Ek- ker over de voortgang van Rus' loopbaan. De Zuid-Hollandse werkt nog geregeld met de oplei ders in Almere. „Dat werkt erg goed. Er zit lijn in wat we met z'n allen doen. En onze gesprekken zijn telkens zeer verhelderend." Arantxa Rus. Renzo Furlan in 1995. Om dat te bereiken versloeg Fognini de Span jaard Albert Montanes. Hij deed dat in vijf sets, 4-6 6-4 3-6 6-3 11-9. Bij de vrouwen ging de als derde geplaatste Vera Zvonareva in drie sets (7-6 (4) 2-6 6-2) onderuit te gen Anastasia Pavlioetsjenkova. Francesca Schiavone redde het wel. De Italiaanse titelverdedigster versloeg Jelena Jankovic uit Servië. Novak Djokovic al 43 opeenvolgende partijen ongeslagen Sebastian Vettel bleef op het befaamde stratencircuit van Monaco de Span jaard Fernando Alonso (Ferrari) voor. foto Srdjan Suki/EPA door Hans Leber DEN HAAG/MONACO - Een tumultu eus einde aan de Grand Prix van Monaco ontnam gisteren Fernan do Alonso (Ferrari) de hoop op een eerste zege dit jaar. Rijdend op veel 'frissere' banden achter de eminente leider in de strijd om de wereldtitel, Sebastian Vettel van Red Buil, leek de Duitser voer voor de Spanjaard. Totdat een ro de vlag de race stillegde. Vettel kreeg nieuw rubber voor de hers tart en behaalde zijn vijfde zege. En er leek wel zo'n mooie slotfase aan te komen. Vanaf zo'n vijftien ronden voor het einde reden Vet tel, Alonso en Jenson Button (McLaren) binnen één seconde van elkaar. Dat komt weinig voor in de For mule Vettel op de zachte band die hij in de vijftiende ronde kreeg omgelegd, Alonso op dezelfde band die bij zijn tweede stop in de 34e ronde ophaalde, en Button met verse exemplaren van zijn der de stop in de 48e ronde. En hoe jonger de band, hoe sneller de ron detijd. En dus reed Vettel net als vorige week in Barcelona 'met de duvel aan zijn staart'. Dat was dit keer dus niet Lewis Hamilton, die een ongelukkige race reed, maar Alon so. Met direct daarachter de ande re McLaren, die van Jenson But ton. Tót dus de race in de 72e ron de werd stilgelegd na een ongeluk met Adrian Sutil (Force India), als gevolg waarvan ook Jaime Alguer- suari (Toro Rosso), Hamilton en Vitali Petrov (Renault) elkaar raak ten. Ook Alguersuari en Petrov moes ten stoppen, de Rus van Renault werd zelfs in een ambulance naar het ziekenhuis gereden omdat hij vlak nadat hij in de vangrail raak te, korte tijd bewusteloos was en klaagde over pijn in zijn benen. Zaterdag al werd de kwalificatie voor plaats 1 tot en met 10 opge schrikt door een ongeluk van Ser gio Perez. De Venezolaan van Sau- ber liep daarbij een hersenschud ding op. Na de herstart voor de laatste zes ronden was de grote spanning vooraan verdwenen. Iedereen had nieuwe banden, Vettel kon de ze ge onbedreigd veiligstellen. Maar dat het bij de Red Bulls niet altijd allemaal gesmeerd loopt, bleek gis teren tijdens de eerste bandenstop van zowel Mark Webbef als de eni ge stop van Vettel. Beiden kwamen vrijwel tegelijk naar binnen, maar bij de wissel van Webber ontstond paniek rond de bandenkeuze. De monteurs zwaaiden met hun armen, Web ber verloor door de consternatie veel tijd. Ook Vettels stop verliep daardoor niet smetteloos. Onder meer door pech en een dri- ve-through-penalty eindigde Ha milton zesde, hetgeen betekende dat Vettel in de strijd om de we reldtitel verder uitliep op zijn meest directe achtervolger van McLaren: 143 tegenover 85 punten. Wil het seizoen nog spannend worden als het gaat om de strijd om de wereldtitel, dan moet er snel iemand anders dan Vettel een paar races winnen. Met het huidi ge tempo van overwinningen kan de veelvraat uit Heppenheim er gens deze zomer al op zijn lauwe ren rusten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29