Met een heel open blik Interactieve TV kijken zonder kabels trekken i6l zeeland Diners a toute heure II kpn zeeland in de vorige eeuw BOEK Uit Zeeland afkomstige Lizette Dalebout beschrijft ervaringen met kpn winkel kpn.com 0800 0115 maandag 30 mei 2011 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Deze week onderbreken we het thema streekdrachten. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of schrijf naar de PZC, post bus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Zowat alle Zeeuwse eilanden passeerden naar aanleiding van de vorige raadkaart de revue. Door de één wordt gesteld dat de vismarkt in Middelburg op de foto staat, een ander meent dat het twee panden in Tholen zijn waar nu hotel 'Hof van Holland' ge vestigd is. Een derde lezer denkt dat het gaat om een perceel waar nu het mosselen- en palinghuis van Le- kens in het Zeeuws-Vlaamse Aar denburg zit. Bij deze het verlossen de antwoord: de foto is inderdaad genomen in Zeeuws-Vlaanderen, maar een stukje verderop, in Sluis. Te zien is café-restaurant "t Hof van Brussel' aan de kaai. Rinus de Moor stuurde ons een uit gebreide toelichting bij zijn juiste antwoord. Hij weet te vertellen dat de uitbater van het hotel EJans- sens-Byaert was en dat de woning links van het hotel hun privéwo- ning was. Het hotel werd tot 1924 door deze familie gehouden. Hier na kwam de familie Hiller-Kist er wonen. Ook Kees Stevense heeft heel wat te vertellen over "t Hof van Brussel' en omgeving. Zo ver telt hij dat het hotel rond 1900 ook dienst deed als kantoor van de Stoombootmaatschappij 'Willem Leopold', die de verbinding onder hield tussen Sluis en Brugge. Ver der stelt hij dat de kaai, waaraan het 't Hof gevestigd was, in verbinding stond met het kanaal naar Brugge. Naast 't Hof was er nog hotel 'De Korenbeurs', waar al voor 1900 Amerikaanse toeristen en kunst schilders logeerden. Het hotel was waarschijnlijk erg gericht op Vlaam se bezoekers, want op één van de ra men stond de Franse tekst 'Diners a toute heure'. Een bekende Vlaamse gast was schrijver Stijn Streuvels, die in dit hotel in 1922 een aan zijn jongste dochter opgedragen boek schreef Naast de Korenbeurs was boulangerie en patisserie 'Five O'clock Tea room' gevestigd en ca fé 'Lamminsvliet', genoemd naar de oudere naam van Sluis. De kaai zou nu dus een heuse horeca-boulevard genoemd worden. De waardebonnen gaan naar: M. Bakx uit Sluis, J. Louws uit Oost-Souburg en T. van Steenberghe uit Terneuzen. door Rolf Bosboom Lizette Dalebout verruilde in 2005 met haar gezin Zie- rikzee voor Shanghai. Aan het vertrek naar China ging nauwelijks enige voorberei ding vooraf Toch woont ze nog steeds in het Parijs van het Oos ten. Ze schreef een boek over haar ervaringen in de afgelopen zes jaar: Mijn straat is geel. Dalebout groeide op in Zonnemai- re en studeerde journalistiek in Kampen. Na een stage bij Nieuwe Revu bleef ze jarenlang voor het blad werken. Daarna werd ze free lancer voor vrouwentijdschriften, zoals Marie Claire en Elegance. „Ik woonde eerst in Amsterdam, maar ben toen teruggegaan naar Zeeland, naar Zierikzee. Doordat ik freelancewerk deed, was het niet meer nodig om in de Rand stad te wonen. Nadat ik jarenlang veel intensieve reportages had ge maakt, had ik ook behoefte aan wat meer rust, aan een normaalle- ven." Dat leven bleef niet heel lang nor maal. „Hans, mijn man, kreeg een aanbod om met een zakenpartner een bedrijf in China te beginnen. In het begin reisde hij heen en weer, maar hij bleek daar toch per manent nodig te zijn." Een verhuizing naar Shanghai werd daarom noodzakelijk. „Ik was eigenlijk ontzettend slecht voorbereid, had bijvoorbeeld geen Chinees geleerd. Dan voel je je soms net een kind dat alle dingen opnieuw moet leren." Tegelijker- lijk om het boven het gemiddelde reisverhaal uit te tillen. Eerst wilde ik een roman maken, later puur over de Chinezen schrijven, maar uiteindelijk is het een mengvorm geworden. Een persoonlijk verslag, maar ook met universele thema's, waarin veel mensen zich kunnen herkennen." Ze grijpt terug op Zeeland, om haar gevoel in China weer te ge ven. „Ik woonde als kind tussen twee dorpen. Er was heel veel ruimte en tijd om dingen te ver kennen. Dat gevoel van uniek zjjn en de wereld ontdekken die aan je voeten ligt, heb ik ook in Shang hai." Ze komt regelmatig even terug naar Zeeland. Met toenemend ple zier. „Ik wil ook aan mijn kinde ren meegeven waar ze vandaan ko men en ik merk dat ze Nederland geweldig vinden. Naarmate je er langer weg bent, ga je zelf ook steeds meer de goede dingen van het land zien. Nederland voelt heel veilig en prettig, het is er leuk en gezellig. Een heerlijk land om in te wonen. Zo'n ervaring in Chi na is ook goed om je dat soort din gen te realiseren." Toch is een definitieve terugkeer voorlopig niet aan de orde. „Het gaat goed met het bedrijf van mijn man en we hebben allemaal onze draai gevonden. Het ziet er dus naar uit dat we nog wel een paar jaar in Shanghai blijven wonen." Lizette Dalebout, 'Mijn straat is geel. Een Hollands gezin in Shanghai'. Uitge verij Nieuw Amsterdam, 224 pagina's, €16,50. ISBN 978 90 468 1065 1. tijd had de snelle emigratie ook voordelen. „We gingen er met een heel open blik heen en vonden het er meteen heel leuk." Dat ze over haar ervaringen zou schrijven, lag voor de hand. „Ik kom natuurlijk uit de journalistiek en wilde altijd al een keer een boek schrijven. Aanvankelijk ben ik begonnen aan een roman die zich in Zeeland afspeelt. Totdat Hans zei: waarom schrijf je niet over Shanghai?" Met die insteek dwong ze zichzelf ook om zich meer in de cultuur van het land te verdiepen. „In het begin woonden we nog tussen de Chinezen, maar later zijn we ver huisd naar een expat-gemeen- schap. Het risico bestaat dat je dan in een bubble terechtkomt van bui tenlanders. Het schrijven van het boek heeft me de kans gegeven om veel meer te leren over de Chi nezen zelf." Mijn straat is geel is geen chronolo gisch verslag geworden van zes jaar China, eerder een verzameling verhalen, scènes soms. „Je moet je eigen manier vinden om te schrij ven", zegt Dalebout. „Het is moei- Lizette Dalebout vanaf Met de gratis Draadloze Verbindingssel van KPN t.w.v. 65,- Nubij het Alles-in-één Pakket /mad* •Deze prijs geldt voor het Alles-in-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basis en Digitenne voor de 2e tv-aansluiting. Vraag de verkoper naar de voorwaarden en beschikbaarheid of kijk op kpn.com stuitje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16