81 buitenland Duitse paniek over dodelijke darmbacterie Vrede in Israël Nergens voordeliger... stipreizen.nl EU eens over testen van kerncentrales 'Regime van Syrië dumpt lijken in zee' Milities trekken naar Zuid-Sudanees Abyei Opnieuw gevechten in hoofdstad Jemen 'Chodorkovski is een gewetensgevangene' EU: zonder onderzoek gaan visquota omlaag Honderden liggen al in ziekenhuizen Obama stelt Europa gerust \1 +o°i donderdag 26 mei 2011 BRUSSEL Kerncentrales in de EU worden de onderworpen aan een zogenoem de stresstest. Onderzocht wordt in hoeverre zij bestand zijn tegen na tuurrampen, explosies en neerstor tende vliegtuigen. Dat meldde Eu ropees Commissaris Oettinger (Energie) gisteren. De extra contro le is een reactie op de problemen met de Japanse kerncentrales na de tsunami van 11 maart. ISTANBUL Syrische veiligheidsdiensten laten lijken van opposanten van het regi me in containers in de Middelland se Zee zinken. Dit hebben Syriërs in Istanbul gisteren tegen de Turk se justitie gezegd. De circa dertig jonge Syriërs die in het buitenland wonen, willen bij justitie in Istan bul een klacht indienen wegens volkerenmoord tegen de Syrische president Assad en 58 anderen. JUBA Zwaarbewapende milities van de Misseriya-stam, die door de Suda nese regering worden gesteund, trekken naar Abyei in het zuiden. Dit berichtten de VN gisteren. De noordelijke stam is een bondge noot van de regering in Khartoem. Zuid-Sudan wil zich in juli onaf hankelijk verklaren. Khartoem zou de Misseriya naar verluidt inzetten om dat te voorkomen. SANAA Bij gevechten tussen aanhangers van de Jemenitische president Sa- leh en leden van de machtige Has- hid-stam in de hoofdstad Sanaa zijn drie soldaten gedood. Dat heeft het Jemenitische leger ge zegd. De gevechten begonnen na dat Saleh zondag opnieuw had ge weigerd een overeenkomst te teke nen die binnen dertig dagen moest leiden tot zijn aftreden. MOSKOU Amnesty International beschouwt de Russische zakenlieden Micha'ü Chodorkovski en Platon Lebedev als politieke gevangenen. Het hof van beroep in Moskou handhaafde dinsdag de jongste veroordelingen van Chodorkovski en Lebedev we gens onder meer belastingontdui king en verduistering. Daarbij ging het hof volgens Amnesty volledig voorbij aan procedurefouten. BRUSSEL De Europese Commissie dreigt haar voorstellen voor de toegesta ne visvangst in EU-wateren te ver lagen, als wetenschappelijke cijfers en adviezen over de visstanden ont breken. Dat zegt Europees commissaris Ma ria Damanaki (Visserij). Voor twee derde van de vissoorten ontbreken de wetenschappelijke ad viezen. Mogelijke boosdoeners zijn to maten, sla en komkommer. Deskundigen zoeken koorts achtig naar de bron van de voedselvergiftiging. In de aan Nederland grenzen de deelstaat Nedersaksen zijn al 200 ziektegevallen gemeld. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - De Duitse overheid heeft gisteren gewaarschuwd voor het eten van tomaten, komkommers en sla. Ze zouden besmet kunnen zijn met de uiterst agressieve darm bacterie die Duitsland in zijn greep houdt. De bacterie heeft al het leven van zeker twee vrouwen geëist. Honderden mensen liggen in ziekenhuizen. Minister Aigner voor Voedselveiligheid noemt de situatie 'zorgwekkend'. Deskundigen zoeken koortsachtig naar de bron van de voedselvergif tiging. De meeste vermoedens rich ten zich vooralsnog op ongekook te groente en (voorgesneden) rauwkost, dat mogelijk vervuild is geraakt met een variant van de E.coli-bacterie, ook wel aangeduid met EHEC en onder specialisten E. coli Oi57:H7 genoemd. De ziek te gaat gepaard met waterige of bloederige diarree, overgeven, dui zeligheid en buikpijn. Volgens het Berlijnse Robert Koch Instituut, deel van het Duitse mi nisterie van Volksgezondheid, is het 'zeer ongebruikelijk' dat er zo veel zieken zijn in zo korte tijd. De bacterie dook twee weken geleden voor het eerst op in Noord-Duits- land. Jaarlijks veroorzaakt E.coli Oi57:H7 in Duitsland zo'n dui zend zieken. De bacterie kan lei den tot het zeer zeldzame dodelij ke hemolytisch uremisch syn droom (HUS). HUS veroorzaakt onder meer acuut nierfalen en bloedarmoede. Daardoor wordt het lichaam vergiftigd. Het Robert Koch Instituut meldt tot nu toe 140 HUS-gevallen, zes tig meer dan afgelopen dinsdag. Velen van hen hebben dialyse no dig. „Dit hoge aantal duidt op een zeer gevaarlijke, ongewone stam van E. coli Oi57:H7, waartegen ook volwassenen onvoldoende resis tent zijn", aldus een microbioloog. Verreweg de meeste slachtoffers zijn vrouwen, waarschijnlijk om dat zij meer groenten en fruit eten en vaker in de keuken staan dan mannen. Opvallend is volgens des kundigen ook dat vooral volwasse nen getroffen zijn. HUS treft ge woonlijk vooral kinderen. De darmbacterie E.coli Oi57:H7 leeft in runderen, schapen en gei ten. Mogelijk is hun mest gebruikt om (biologische) groenten en fruit mee te telen. De bacterie kan ook van mens op mens overgaan. In de aan Nederland grenzende deelstaat Nedersaksen zijn al bijna 200 ziektegevallen geteld. LONDEN - De Amerikaanse presi- ma benadrukte gisteren eerder op dent Obama (I) en de Britse pre- de dag in een toespraak voor het mier Cameron houden een gezamen- Britse parlement het toekomstige lijke persconferentie in London. Oba- belang van de trans-Atlantische Het Amerikaanse Congres ontving de Israëlische pre mier Netanyahu als een held. Die doet door die steun wat hij wil: niet pra ten met de Palestijnen. Sarah Netanyahu heeft het al vaak gezegd: als mijn man een gooi zou doen naar het Amerikaanse pre sidentschap, dan zou hij zonder meer worden gekozen. Stralend ;.y #ffi door onze correspondent Ad Bloemendaa! zag ze deze week hoe haar Benja min de leden van het Amerikaan se Congres om zijn vinger wond. Zijn toespraak opende geen enkel nieuw perspectief, maar de gelikte manier waarop de Israëische pre- pers. per kamer/hut excl Calamiteitenfonds/reserved ngskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en pnjswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8