Om van de zingende 'oranje-fanaat' Johan Vlemmix bij rapper /hiphopper Def P. te recht te komen moet je voortge stuwd worden door een stevige golf. Bij Anywave, het jaarlijkse festival van poppodium Brogum in Zierikzee, kunnen de bezoe kers zich vrijdag en zaterdag in derdaad op grote golven laten meevoeren. Zij stuiten onder weg tevens op veel jong popta- lent bij regionale formaties om uit te komen bij het slotoptre- den door coverband Bad Hair Day en de after party van dj Bert van Leerdam. 2 luit ml Rita Hosking vangt het harde leven dicht bij selectie donderdag 26 mei 2011 Lange Frans Rapper Frans Frederiks alias Lange Frans brak door samen met Baas B, maar is inmiddels zijn eigen weg gegaan. Recent scoorde hij een grote hit samen met Thé Lau: Zing voor me. Met een live-band doet hij De Piek aan. Vrijdag 2 7 mei, De Piek, Vlissingen, 21.30 uur. ZeeBra Onder de titel ZeeBra vertolken kamerorkest Archi Amici en ka merkoor Cantecleer uit Breda onbekende maar verrassend mooie composities van Zeeuw se en Brabantse componisten. Het gaat zowel om stukken voor koor a capella als voor strijkor kest, o.l.v. Carlo Nabbe en Geert van den Dungen. Zaterdag 28 mei, De Hoogte (Popu lierenstraat 29), Goes, 20.15 uur. Pianotrio Yoram Ish-Hurwitz, Birthe Blom en Katharina Gross vor men sinds kort een pianotrio, maar hebben hun sporen elders al ruimschoots verdiend. Op uitnodiging van Muziekpo- dium Zeeland voeren ze werk van Beethoven en Schubert uit, maar ook de moderne klassie ker Frank Martin. Zondag 29 mei, Grote Kerk, Veere, 15.30 uur. COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-maii: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, jwandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door René de Dreu Met eenvoudige liedjes in - op het eerste gehoor - simpele arrangementen kun je een eind komen. Een voor waarde is dan wel dat de muziek geloofwaardig is, ergens vandaan komt en de vertolker een goed ver haal heeft. Rita Hosking, afkom stig van het bergachtige en woeste platteland van Shasta in noord-Ca- Ufornië, verstaat die kunst. Van avond treedt ze, samen met Sean Feder (banjo, dobro, bass en gi taar), op in De Wegwijzer. Hosking borduurt met country, folk en sporen van hillbilly en bluegrass voort op een muziektra ditie van de mijnbouwers en hout hakkers uit haar geboortestreek. Ze kan het harde leven dicht bij de natuur in breekbare muziek en tek sten vangen. Haar derde en tot nu toe laatste cd, Come Sunrise (2009), beteken de een doorbraak. Ze kwam er vo rig jaar mee naar Engeland en toert dit keer voor zeven concer ten door Nederland. „Engeland was een bijzondere ervaring. We waren in Cornwall, de streek waar mijn grootouders vandaan kwa men. Later ook nog in Wales, waar we voor mijnwerkers optra den. Het leek op een soort thuisko men, alsof ik al die mensen kende. Afstamming en de omgeving waar in je opgroeit gaan dus best diep. Misschien dat onherbergzame plekken en specifieke gemeen schappen zoals die van mijnwer kers en houthakkers in Shasta je maken tot wie je bent", vertelt Hosking. „Thuis en in het dorp hoorde ik de liedjes die van generatie op ge neratie zijn overgeleverd. Tegen woordig noem je dat old-time-mu- sic, destijds was het de muziek die perfect bij het leven paste. Ik zong ze ook, uit volle borst en meestal alleen voor de hond. Later ook voor vrienden, familie en kennis sen. Die vonden dat er een gitaar bij moest en zorgden dat die er kwam. Daarna kwamen de eerste eigen liedjes." Tien jaar'stond ze als lerares ge schiedenis voor de klas. Maar haar hart lag bij de muziek en ook al was het een stap in het duister, ze volgde haar hart en putte uit de rij ke bron die het harde leven in de bergen en bossen als onuitwisbare sporen had achtergelaten om haar muziek en teksten vorm te geven. Met drie cd's en een ep (onder gronds in een goudmijn opgeno men) heeft Rita Hosking een bij drage geleverd aan het American Songbook. Alles gaat in eigen be heer, want ondanks de prijs voor beste country-cd in 2010, is een platenmaatschappij nog niet met een behoorlijk contract gekomen. „Ik wil ook wel vrijheid houden en zelf bepalen wat ik doe. Come Sunrise kon ik met een goede pro ducer (Rich Brotherton) opnemen dankzij de sponsoring door fans en vrienden." EP Behalve de teksten is het de karak- Johan Vlemmix Presentator Jerry van Vianen Dony Vernianto door Ali Pankow Geen blues dit keer zoals in het verleden vaak gebeurde op de vrij dagavond van Anywave. Sommige trouwe bezoekers zullen dat be treuren, maar volgens program meur Jilles Appeldoorn zijn talrij ke anderen dolblij met de omme zwaai naar een Nederlandstalige avond met paradepaardjes uit de stal van Puur Oranje, onder meer: Dony Vernianto, Michel Wolsink, Jerry van Vianen, Johan Vlemmix. Zanger, ondernemer, politicus, uit vinder, activist en in Zeeland bo vendien gedoodverfde koper van een 'spookhuis' in Sas van Gent. Al die omschrijvingen zijn van toe passing op Vlemmix. Wat ant woordt hij zelf op vraag: Wat doe je voor de kost? „Ik doe alles, zeg ik dan. Dat is ook zo. Ik doe echt alles. Om je een voorbeeld te ge ven: Zojuist had ik nog overleg over een televisieprogramma over de nieuwe trend 'planking'. Men sen gaan daarbij op allerlei locaties stokstijf liggen. Ik ben in de dak goot van Paleis Soestdijk gaan lig gen. Natuurlijk omdat ik zo'n Oranje-fanaat ben", aldus Vlem mix. Hij zingt dus ook, maar affi cheert zichzelf niet als zanger. „Ik maak geluid, als het om mooi zin gen gaat zijn er honderdduizend anderen die dat beter kunnen. Maar ik heb wel een goed gevoel voor melodieën die veel mensen aanspreken." Vlemmix kan bogen op een zeer uitgebreid repertoire en op in elk geval één hit: Een bus- sie vol met Polen, terwijl het num mer Alle Duitsers op het strand het ook goed doet. „Voor dat nummer hebben we de clip in Domburg op genomen. Ik kom graag naar Zee land hoor. Ik bewaar ook heel goe- PROGRAMMA ANYWAVE 2011: Vrijdag 27 mei: 20.00 uur: Hollandse Tour met: Dony Vernianto, Robin Rietsma, Trio 3x niks, Eduardo Valderramo, Ramon Beense, Michel Bodifee, Michel Wolsink, Danny Zuijderwijk, Frans Ashwin en Johan Vle- mix. Presentatie: Jerry van Vianen. (Entree: 10 euro) Zaterdag 28 mei: (Entree: gratis) Rapper Def P deed in 2009 Brogum ook aan, toen in de afscheidstournee met Osdorp Posse, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68