Stichting Bas! zamelt jl©' 22 ze id 'Doelpuntlje zet jeugd Bruinisse niet aan tot extra drankgebruik' Meet vielen? /fes? Halve van Renesse en Festival aan Zee nieuwe doelen van Stichting Renesse IBL'er Anouk et een zonnige toekomst! y donderdag 26 mei 2011 door Joen Wosse BRUINISSE - Doelpuntlje zet jonge ren niet aan om extra alcohol te drinken. Dat vindt Kees Verspoor, bedenker van het drankje waarvan een deel van de opbrengst ten goe de komt aan de nieuwbouw van voetbalvereniging Bruse Boys. Daarmee reageert hij op Thijs Ter louw, projectleider van de alcohol preventiecampagne 'Laat ze niet (ver)zuipenl'. Terlouw vindt het 'schokkend' dat er met de actie een relatie wordt gelegd tussen al cohol en sport. „Bruinisse is een plaats waar ontzettend veel ge dronken wordt door de jeugd. Al cohol is in de cultuur verweven." Verspoor erkent het alcoholpro bleem in het vissersdorp. „Ik vind ook dat er veel te veel gezopen wordt, vooral in garages en keten." Toch ziet hij geen kwaad in de ac tie. „Het drinken gebeurt toch wel." Bovendien heeft; hij er be wust voor gekozen om in de recla me-uitingen niet te vermelden dat een deel naar de Bruse Boys gaat. Dat is ook de reden waarom het bedrag dat per flesje naar de club gaat, niet bekend wordt gemaakt. Doelpuntlje is afgelopen weekend gelanceerd. Het drankje wordt ge maakt door Kampen Destillateurs in Bruinisse. Het naar frambozen smakende drankje is nu nog paars (toevallig ook de clubkleur) en wordt, zodra het EK-voetbal in 2012 nadert, oranje. Omdat er 13,9% alcohol in zit, mag het aan jongeren vanaf 16 jaar worden ver kocht. Verspoor: „Het concept was er sowieso gekomen, met het oog op het EK. Pas later is het idee ont staan om twee jaar lang een deel van de opbrengst naar de Bruse Boys te laten gaan. Daar is het idee met beide handen aangegrepen." De flesjes zijn nu te koop in jeugd soos De Pul en café Petit. Volgens Verspoor wordt er nog nagedacht of het drankje ook in de kantine van Bruse Boys wordt verkocht. Thijs van Damme, verslavingszorg coördinator bij het Centrum voor jeugd en Gezin in Schouwen-Dui- veland zet vraagtekens bij het Doelpuntlje. „Ik denk dat je hier mee niet precies het goede signaal afgeeft. De jeugd is gevoelig voor alcohol en deze zoete drankjes drinken lekker weg." Mede daarom zou Van Damme de club niet adviseren om het drank je in de kantine te verkopen. Zon der meteen met een belerend vin gertje te wijzen, zou hij met de ver eniging in gesprek willen. Overi gens vindt hij dat ook ouders een belangrijke rol hebben in terug dringen van alcoholgebruik. Anouk de-Beer zocht na de havo een hbo- opleiding met internationale mogelijk heden, economie en talen. Haar decaan wees haar op de studie International Business and Languages (IBL). Inmiddels is ze vierdejaars IBL'er op Hogeschool Zeeland en studeert ze'binnenkort af. Voordat Anouk voor de HZ koos, bezocht ze diverse hogescholen. "Op de HZ voelde ik me meteen op mijn gemak door de vertrouwde sfeer binnen de school. Ook werd ik enthousiast van de IBL-variant die de HZ aanbiedt: IBL-Toerisme. Deze opleiding lijkt op de reguliere IBL-studie, alleen komen de aspecten taal, cultuur en toerisme prominenter aan bod." Anouk heeft vier leuke jaren achter de rug. "IBL-Toerisme biedt volop variatie. - Met vakken als marketing, export, alge mene economie én vakken toegespitst op toerisme en je persoonlijke vaardigheden. Het talenonderwijs loopt daar als een rode draad doorheen. In het derde jaar studeerde Anouk een semester op een universiteit in Nice, Zuid-Frankrijk. "Het was fantastisch en we hebben veel geleerd; op educatief en persoonlijk vlak." Anouk bleef hierna niet lang in Nederland: "Het tweede semester zat ik in Barcelona voor een stage bij een bedrijf dat leverancier is voor beurzen én evenementen in Spanje en Europa. Dit was compleet anders, maar net zo leuk!" Anouk is nu bezig met haar afstudeer scriptie. "Ik loop stage bij een Duits bedrijf en onderzoek de reactie van klanten op hun entree op de Spaanse markt. Eind deze maand lever ik mijn scriptie in, dus werk ik nu hard aan de puntjes op de i." Na haar studie wil Anouk graag een internationale baan waar ze haar talen en economische kennis kan gebruiken. "Met mijn opleiding kan ik straks alle kanten op, dus ik zie mijn toekomst letterlijk zonnig in." Anouk de Beer volgt de opleiding International Business and Languages ■op Hogeschool Zeeland. - Ga naar www.hz.nl of kom naar de open avond op 9 juni! Hogeschool Zeeland VERLIES Weinig bekend over ziekte juveniele dermatomyositis door Esme Soesman Ze hadden het 'geluk' dat vrij snel duidelijk was wat hun zoon mankeerde. Toch mocht zelfs dat niet baten. Bas van den Ouden uit Zie- rikzee overleed op 5 juli 2010, op 9-jarige leeftijd. Zijn ouders Anni- ta en Rob hebben de stichting Bas! opgericht. Via deze stichting wil len ze geld inzamelen voor onder zoek naar juveniele dermatomyosi tis; de chronische ontstekingsziek te waaraan hun zoon leed. Het gaat om een zeldzame ziekte. Naar schatting krijgen in Neder land per jaar 5 op de miljoen kin deren juveniele dermatomyositis. En het was, vóór Bas, al vijftien jaar geleden dat er een kind aan de ze ziekte overleed. Voor zijn ouders reden genoeg om zich sterk te maken voor meer onder zoek. Want hoewel er uiteindelijk maar een paar maanden tijd zat tussen het moment dat de eerste symptomen zich openbaarden en het moment dat de diagnose ge steld werd, raakten ze hun zoon toch kwijt. „Er is iets met z'n lon gen gebeurd, maar wat precies? Er is nog te weinig over de ziekte be kend", wijst Annita van den Ouden op de noodzaak van onder zoek. „Daar krijgen wij Bas niet mee terug, maar ik vind het be langrijk dat andere kinderen daar in de toekomst misschien wel iets aan hebben. Dat er andere medicij nen komen of wat dan ook. Ook voor de artsen trouwens. Zij heb ben alles gedaan om Bas te helpen, maar ze stonden met lege handen. Ik heb in die laatste weken zóveel gefrustreerde artsen gezien." Juveniele dermatomyositis is een auto-immuunziekte waarbij de bloedvaten in spieren en huid ont stoken raken. Niet alleen de spie ren van ledematen maar bijvoor beeld ook van je slokdarm en lon gen. De ziekte wordt behandeld met zware medicijnen zoals pred- nison. In het gunstigste geval moe- H Bas overleed aan een zeldzame longziekte. ten die twee jaar geslikt worden, maar de behandeling kan ook veel langer duren. Bij Bas ging zelfs dat laatste scenario niet op. Het begon in januari met wat uitslag, aanvan kelijk op zijn oogleden. Later volg den spugen en moeheid; algehele malaise. Half maart belandde hij bij de dermatoloog in Goes. Zij herkende de ziekte meteen en ver wees door naar het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht, waar Annet van Royen zich in juveniele dermatomyositis gespecialiseerd heeft. De altijd vrolijke Bas („Na tuurlijk had hij zijn streken, maar het was vooral een blije en open jongen") kreeg onder meer pred- nison voor zijn kiezen. „Hij heeft erg afgezien." Tot het einde toe heeft Bas er alles uitgehaald. Hij wil de dolgraag op schoolreisje, dus dat gebeurde - met toestem ming van het ziekenhuis - ook. Weliswaar niet met de bus, maa apart in de auto met zijn moede4 zijn beste vriendje Mark en die"= moeder Wilma. „We hebben u, dag nog heel erg gelachen." Vier dagen later belandde hij met zuur stoftekort op de intensive care in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam - in samenspraak met zijn arts in Utrecht. Na anderhalve maand medicatie had hij toch ont stekingen in zijn longen gekregen. Die werden hem fataal. „Natuurlijk zou ik willen dat het anders was, maar ik ben in ieder geval blij dat we samen alles heb ben kunnen doen wat we wilden. En het klinkt misschien raar, maar voor ons is Bas er nog steeds bij." Sponsorloop Mevo Bas voetbalde bij Mevo. Zijn club houdt maandag 30 mei een spon sorloop voor de Stichting Bas!. De loop is van 18.30 tot 19.30 uur. De stichting Bas! wil het geld dat ze inzamelt gebruiken voor onder zoek, Dat gebeurt in overleg met Annet van Royen, de arts van Bas die in de ziekte is gespecialiseerd. Meer informatie over de stichting via 06-23934861 Bankrekeningnummer stichting Bas!: Rabobank 129323586 Een website (www.stichtingbas.eu) is in de maak. door Ton van den Nouweland RENESSE - Aan de lijst van gespon sorde instellingen heeft de Stich ting Renesse er twee toegevoegd. De halve marathon van Renesse mag op 1000 euro rekenen en de jaarlijkse ontmoeting van dweilor- kestjes 'Festival aan Zee' krijgt 5000 euro van het voormalige grondbedrijf uit de voormalige ge meente Westerschouwen. De 'Halve van Renesse' is nieuw op de Zeeuwse hardloopagenda. Het evenement wordt op 4 juni ge houden. Er hebben zich inmiddels 1150 mensen voor inschreven, waaronder 600 halve-marathonlo- pers. De route gaat over het strand, maar start en finish zijn in het centrum van het toeristen dorp. Tv-personality Beau van Er ven Dorens, vaste vakantiegast in Burgh-Haamstede, doet ook mee aan de Halve van Renesse. Het Festival aan Zee bestaat al lan ger. Het dweilbandjesfestival wordt in het eerste weekend van september gehouden in Renesse. De stichting betaalt er voor het eerst aan mee. Andere doelen van de 'Suikeroom van Schouwen' zijm de Kunst- schouw (aanmoedigingsprijs begin nende kunstenaar van 4000 euro), de Music Play-in tijdens de Brouw- se Dag (1000 euro), de sloepenrace tijdens de Visserijdagen Bruinisse (4000 euro), het ringrijden tijdens de Burghse Dag (4240 euro) en de kinderattracties tijdens de Zierik- zeese Havendagen (1750 euro). De stichting ondersteunt activitei ten van recreatieve, toeristische, culturele, educatieve en sportieve aard op Schouwen-Duiveland. De stichting constateert dat het aantal festiviteiten van enige om vang toeneemt: „Een divers en goed gevuld programma is een aanwinst voor het eiland. Dat is goed voor de economie. De stich ting Renesse waardeert de inzet van de vele vrijwilligers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62