Meitaai sterke Abidal is weer terug VERTROUW ME, BINNEN 2 MINUTEN WETEN WE ALLES 321 Z2.NL PSV uit geldzorgen na miljoeneninjectie van gemeente en sponsoren CHAMPIONS LEAGUE Franse Barcelona-voetballer kan 72 dagen na verwijderen tumor de finale spelen MA t/m VR: 10:00 uur 16:00 uur 22:00 uur ZA en ZO: 18:00 uur donderdag 26 mei 2011 door Barry van der Hooft DEN HAAG - Tot ruim twee maan den geleden was Eric Abidal een goede linksback, die bij Barcelona het fort verdedigde en ballen inle verde bij de grote jongens. De me dedeling, op 15 maart, dat bij de Fransman (31) een levertumor was ontdekt, veranderde echter de ma nier waarop de wereld naar hem ging kijken. Abidal werd meteen ge opereerd, ontving steunbetuigin gen van vriend en vijand en kan za: terdag, 72 dagen na de ingreep, de finale van de Champions League spelen. In het huis van Real Madrid ver scheen zijn portret voor de aftrap van het Champions Leagueduel met Olympique Lyonnais levens groot op het beeldscherm. 'Animo Abidal', oftewel 'Veel sterkte', luid de de boodschap van De Koninklij ke. De rivaliteit werd voor even naar de achtergrond verdwenen, door de broze gezondheid van de verdediger was geen ruimte meer' voor verwensingen of pijnlijk cynis me. Het werd even stil rond Abidal, die ruim twee weken na zijn operatie echter weer op het trainingsveld verscheen. Hij wandelde die maan dag samen met Pep Guardiola over het groene gras, werd omhelsd door ploeggenoten en voelde de warmte van zijn werkgever. Op dat moment keek Abidal al anders te gen het leven aan dan half maart nog het geval was geweest. Zijn ver zameling auto's zette hij, op één na, te koop. „Ik wil iets goeds doen met het geld", legde de Fransman uit. „Ik geef het aan ziekenhuizen." Zoals bij vrijwel iedere voetbalmil jonair was zijn garage goed gevuld. „Als profvoetballer heb je een mooi leven", legde hij uit. „Je kunt dingen makkelijker kopen. Ook din gen waar veel mensen alleen van kunnen dromen. Maar de afgelo pen weken ben ik tot de conclusie gekomen dat een auto helemaal niets toevoegt aan het leven." Een rentree om nooit te vergeten had hij toen al achter de rug. In de return van de halve finale van de Champions League, thuis tegen Real Madrid, mocht hij in blessure tijd nog even invallen. Camp Nou trilde op haar grondvesten, de ver dediger maakte de rentree waar hij kort daarvoor nog zo over had ge twijfeld. „Ik dacht dat ik nooit meer zou spelen", bekende hij in een interview met de Spaanse krant AS. „Als ze een tumor bij je ontdekken, denk je meteen aan het ergste. Het eerste wat ik aan de art sen vroeg, was of ik ooit nog kon voetballen. Dat is gelukkig allemaal goed gekomen." Hij weet dat hij een voorbeeld is Eric Abidal voor anderen. „Maar dat zijn heel veel mensen. De wedstrijd die ik nu heb gewonnen was heel zwaar, maar ik heb niets speciaals gedaan. Ik heb gezorgd dat ik mentaal sterk was en heb gevochten. Dat is altijd al mijn mentaliteit geweest." Abi dal staat nu anders in het leven, maar heeft nog altijd het hart van een sportman. Abidal werkte de af gelopen maanden hard aan zijn herstel en richtte zijn vizier op de Champions Leaguefinale. Het ver langen om op Wembley van de par tij te zijn, komt vooral voort uit zijn tijd in het ziekenhuis, waar hij zich omringd wist door kinderen die kanker hadden. „Ik heb veel van ze geleerd. Vooral van de ma nier waarop die kinderen aan het vechten waren." Hij zal zaterdag ongetwijfeld aan ze denken, in de Engelse voetbalare na. Of hij speelt, weet hij nog niet, al lijkt de kans wel groot. „Het be langrijkste is dat we winnen", vindt Abidal. „Die mentaliteit heb ik altijd gehad. Ik ben ook niet van plan om die te veranderen." EINDHOVEN - Dankzij een injectie van liefst 75 miljoen euro is PSV voorlopig uit de financiële zorgen. De gemeente Eindhoven (48 mil joen euro), hoofdsponsor Philips (20 miljoen euro) en een groep in vesteerders willen de club finan cieel tegemoetkomen. Daardoor behoren liquiditeitsproblemen tot het verleden en kan de club overle ven. Directeur Tiny Sanders mag zich zelf op de borst kloppen dat hij in tijden van economische crisis zo veel geld heeft losgekregen. De voormalige topman van zuivelcon cern Campina zal zich sinds zijn aantreden vorig jaar hebben afge vraagd hoe PSV het zo ver heeft la ten komen. Het antwoord is sim pel: de financiële huishouding van PSV was volledig afgestemd op de inkomsten van de lucratieve Champions League. Dat is verve lend nu de vereniging uit de voor malige voetbalhoofdstad van Ne derland na de zomer voor de der de keer op rij op het hoogste Euro pese podium ontbreekt. Nog maar zes jaar geleden reikte PSV aan de hand van Guus Hid- dink tot de halve finale van de Champions League. De gewaar deerde coach beschikte over spe lers als Mark van Bommel, Philip Cocu, André Ooijer, Jefferson Far- fan, Alex, Gomes en Park Ji-sung. Hij mocht van de populaire voor zitter Harry van Raaij dan ook meer geld uitgeven dan eigenlijk voorhanden was. De nieuwe pre ses Rob Westerhof en zijn latere opvolger Frits Schuiteman kregen de zware taak om PSV weer ge- zond te maken. Dat lukte uiteindelijk in 2008, om dat de formatie uit Eindhoven drie keer op rij een monopolie kreeg op de gelden van de Champions League. PSV kreeg drie keer een fi nanciële impuls van 15 miljoen eu ro, omdat het geen inkomsten uit bijvoorbeeld tv-inkomsten hoefde te delen met andere Nederlandse deelnemers. Alleen daarom schreef PSV even zwarte cijfers. Nu de club komend jaar voor de derde keer op rij ontbreekt in de Champions League, waren de pro blemen bijna niet te overzien. Di recteur Sanders rekende uit dat de nummer drie van de laatste editie van de eredivisie op deze manier jaarlijks 20 miljoen euro tekort- kwam. De uitgaven waren 70 mil joen euro, de inkomsten slechts 50 miljoen. PSV is er niet in geslaagd om dat bedrag te compenseren met trans ferinkomsten. Sterspelers als Mark van Bommel en Ibrahim Afellay vertrokken voor niets of een schijntje. Daardoor dreigde er voor komend seizoen een negatief ei gen vermogen. Om nieuwe problemen te voorko men wil de gemeente Eindhoven alleen helpen als PSV mogelijke in komsten uit de Champions Lea gue structureel uit de begroting haalt. De noodlijdende club stem de daarmee in, waarna Eindhoven besloot de grond onder het Phi- lips-Stadion en van het trainings complex De Herdgang voor 48,4 miljoen euro te kopen. In ruil daar voor moet PSV jaarlijks 2,4 mil joen euro voor het gebruik van het onroerend goed betalen. Als de gemeenteraad van Eindho ven akkoord gaat met het plan, wil len sponsor Philips (20 miljoen) en enkele investeerders de club geld lenen. Voor het raadsvoorstel is in het Eindhovense college geen unanie me steun. De wethouders Mary Fiers (PvdA) en Lenie Scholten (GroenLinks) stemden tegen. En ook in de gemeenteraad zijn de meningen ernstig verdeeld. Oppo sitiepartij SP is ertegen. Coalitie partij GroenLinks verklaarde zich al direct tegenstander en binnen coalitiepartij PvdA zijn de menin gen verdeeld. De coalitiegenoten WD en D66 en oppositiepartij CDA zijn voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60