binnenland 15 noodzaak' Klap voor slachtoffers van ex-neuroloog Heide op Boek op caiisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Westelijke Middellandse Zee 755,- 790,- Super luxe lang weekend Cöte d'Azur 1.495,- 1400 sterfgevallen kunnen jaarlijks wor den voorkomen door bevolkingsonder zoek onder mensen tussen 55 en 75 jaar Zwemleraar verdacht van misbruik kind Behandeling voor jeugdtrainer Spotjes via Postbus 51 worden geschrapt Kiesraad: stem met pen terecht ongeldig Aandeelhouders TNT akkoord met splitsing Q-koorts lijkt uitgestorven Groenland en IJsland AMSTERDAM-AMSTERDAM donderdag 26 mei 2011 bos en hei verbrand. De brand rukt op in noordoostelijke richting dwars over de heide. Voorlopig le vert dat geen direct gevaar op. Daar staan geen huizen. Eén brandweerauto, van de brandweer van Brasschaat, heeft de strijd dan al moeten staken. Die werd inge sloten door het vuur, overigens zonder gevolgen voor de inzitten den. Die waren er op tijd uit. In de loop van de avond worden blushe- likopters ingezet en worden de gro te crashtenders van de vliegbases Woensdrecht en Gilze Rijen de hei opgestuurd. „Maar wat we vooral hopen is dat de wind gaat liggen en dat er in dé nacht veel vocht optrekt. Dat zou het ons een stuk makkelijker maken", zegt Janssens. ALMELO - Het Openbaar Ministerie heeft gisteravond geblunderd in de bijeenkomst met gedupeerde pa tiënten van ex-neuroloog Jansen Steur. Patiënten kwamen stuk voor stuk geëemotioneerd en ont goocheld naar buiten. In de bijeenkomst begrepen zij dat justitie twijfelt of ze de ex-specia- list van het Medisch Spectrum Twente nog gaat vervolgen. Ter wijl het OM in 2009 dat nog wel met zekerheid had aangekondigd. Er vloeiden tranen. Het OM is ge schrokken van de reacties en ont kent dat er twijfel is gerezen. Ach teraf geconfronteerd met de boze reacties, zegt woordvoerder Barba ra van Heerde: „Hier zitten we erg mee in de maag. Er is geen 'als' - we gaan zeker vervolgen. Dit is blijkbaar helemaal fout gegaan in de communicatie." OM-woord- voerder Barbara van Heerde: „Wat we wilden zeggen in de bijeen komst is: we weten nog niet welke zaken we de arts precies ten laste gaan leggen. Dat weten we pas eind dit jaar. Maar dat is blijkbaar overgekomen als: we weten niet meer zeker of we vervolgen. Heel betreurenswaardig." Jansen Steur verklaarde tussen 1998 en 2004 veel patiënten ten on rechte ongeneeslijk ziek. Hij bleek verslaafd aan medicijnen. Barcelona, Livorno, Rome, Napels, Palma, Barcelona Norwegian Epic***** Vertrek: elke zondag van 5 juni t/m 16 oktober Duur: 8 dagen Inclusief vluchten met transavia com Amsterdam, Bergen, Akureyri, Nuuk Gothaab, llulissat, Prins Christian Sund, Reykjavik, Thorshavn Ivergordon, Amsterdam Costa Cruises Costa Deliziosa***** Vertrek: alleen 30 juli Duur: 21 dagen Balkonhutten van voor 7 Nice, Villefranche (passage), San Remo, Menton, Monte Carlo, Cannes Seadream Yacht Club - Seadream I***' Vertrek: alleen 1 september Duur: 4 dagen Inclusief vluchten, transfers en 1 hotelovernachting in Hotel Martinez" Spijsverteringskanaal Slokdarm AALSMEER De Amsterdamse politie heeft een zweminstructeur aangehouden op verdenking van seksueel misbruik van een kind. De man werkte bij een zwembad in Aalsmeer. Hij is op non-actief gesteld. Gisteravond vond een bijeenkomst plaats voor ouders. Gisteren is de man op vrije voeten gesteld. Hij blijft volgens het OM verdachte. HAARLEM De 19-jarige trainer van een jeugd- elftal van de Nijmeegse voetbal club SV Hatert die sinds november vastzit voor een zedenzaak, wordt al in voorarrest vrijwillig behan deld door een psycholoog. Dat bleek gisteren tijdens een pro for- ma-zitting. Buiten de voetbalclub zou de verdachte bij tien jongens ontucht hebben uitgelokt. DEN HAAG DEN HAAG De stem voor de Eerste Kamerver kiezingen die D66-Statenlid Cool (Noord-Holland) uitbracht, is te recht ongeldig verklaard. De politi cus stemde niet met een rood pot lood, zoals wettelijk is voorgeschre ven. De Kiesraad maakte dat giste ren bekend. De commissie van de geloofsbrieven van de Eerste Ka mer moet nog definitief oordelen. AMSTERDAM De aandeelhouders van TNT heb ben ingestemd met de splitsing van het bedrijf. De postactiviteiten worden voortaan uitgevoerd door het bedrijf PostNL. De expressacti viteiten gaan door als TNT Ex press. Beide bedrijven krijgen een beursnotering. De referentieprijs voor het aandeel TNT Express is vastgesteld op 8,611 euro. DEN BOSCH Minister Edith Schippers van Volks- De ontwikkelingen in 2011 wijzen gezondheid stopt niet alleen de er op dat de Qjkoorts nagenoeg ge- subsidies aan de ouderenbonden, heel uitsterft. „We mogen nu geluk- Ook patiëntenorganisaties als de kig vrijwel zeker vaststellen dat de CG-Raad en de NPCF worden fors Qjkoorts bedwongen is", aldus los gekort en voorlichtingscampagnes van de Sande, hoofd infectiebestrij- via Postbus 51-spotjes worden ge- ding van de GGD Hart voor Bra- schrapt. Schippers wil 220 miljoen bant. Landelijk werden er 40 pa- euro bezuinigen. Ze gaat wel geld tiënten in 2011 geregistreerd. De uittrekken voor sport in wijken. Q_-koorts begon in 2007. Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. onderzoek moet komen stamt al uit 2001", signaleert Van Rossum. Het kost ook tijd om uit te vinden of een bevolkingsonderzoek uit voerbaar is, zegt hij. „Screening le vert een groter beroep op de ge zondheidszorg op. Er moeten pa thologen aan de gang, chirurgen, dus je moet eerst uitvinden of die ook beschikbaar zijn en de vraag aankunnen", verklaart hij. Die vraag doemde indertijd ook op toen de leeftijdsgroep die wordt opgeroepen voor borstkanker werd uitgebreid, van 60 tot 69 jaar naar 50 tot 75 jaar. „Dat heeft enorm veel moeite gekost, het kost te in totaal zo'n tien jaar. De zorg moest erop worden aangepast. Dat heeft tijd nodig." Ondanks die lange voorbereidings tijd loopt Nederland met de mees te bevolkingsonderzoeken voorop. „Uiteindelijk zijn we een van de eersten", zegt Van Rossum. De commissie waarvan hij deel uit maakt, buigt zich niet alleen over nieuwe bevolkingsonderzoeken. „We kijken ook naar verbeterin gen van de al bestaande. We on derzoeken bijvoorbeeld of het door veel vrouwen als onaange naam en pijnlijk ervaren borstkan keronderzoek met minder druk op de borst kan worden uitge voerd. En bij de screening van De dikke darm, het laatste deel van het spijsverteringskanaal, is ongeveer an derhalve meter lang en bestaat uit drie delen: de blindedarm, het colon (de ei genlijke dikke darm) en de endeldarm. infographic CRW bron GN Sterfte darmkanker Sterfte aan dikkedarm- en endeldarm kanker per GGD-regio. De sterfte in heel Nederland is gesteld op 100. Een sterfte boven of onder de 100 duidt op respectievelijk een hogere of lagere sterfte dan gemiddeld in Nederland. <90 90-95 95-105 H9105-110 >110 Blinde darm Een opblaasbare darm van de Maag Lever Darm Stichting, met onder meer poliepen, toerde tot april door het land. foto Gerald van Daalen/ANP baarmoederhalskanker adviseren we nu het uitstrijkje te onderzoe ken op het humaan papilloma virus, dat de kanker veroorzaakt. Dat levert meer gevallen van baar moederhalskanker op dan het hui dige onderzoek naar een voorsta dium daarvan." Het onderzoek naar nieuwe bevol kingsonderzoeken gaat intussen ge woon verder. Naar huidkanker bij voorbeeld. Van Rossum ziet een positief advies daarover niet snel komen. „Huidkanker heeft een goede prognose, is goed te behan delen en is ook snel zichtbaar. Screening heeft dan te weinig meerwaarde", zegt hij. infographic CRW bron Zorgatlas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5