Plan Kelders afhankelijk van Vogelaar Bedreigd zeegras moet 221 Dijkverzwaringen Uitstervend 'Wij speelden altijd bij elkander' IBL'er Anouk ziet een zonnige toekomst! GASFABRIEK Uitbreiding doorberekend ÜËGRAI De Oosterschelde telt nog maar één soort zeegras. Het areaal daarvan loopt sterk terug. Daarom wordt zeegras dat moet wij ken voor dijkverzwaringen verplaatst. donderdag 26 mei 2011 door Lilian Dominicus KRABBENDIJKE - Als de uitbreiding van het fruitverwerkingsbedrijf Vo gelaar Vredehof niet doorgaat, kan dat gevolgen hebben voor de her ontwikkeling van het vroegere gas fabriekterrein in Krabbendijke. „Vogelaar Vredehof is een bedrijf met too a 140 mensen in dienst en daarmee een van de grote spelers binnen het 'plan Kelders'. Die wil uitbreiden, maar is nu alles aan het doorberekenen op haalbaar heid. Komt Vogelaar er niet uit, dan is dat wel een kritische fac tor", zegt wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke ordening). Ook is nog onzeker of de twee bouwmarkten aan de Dorpsstraat, Doeland en Fixet, hun bedrijven zullen verplaatsen. „Zij zitten klem op de huidige locatie, want ze kunnen er niet uitbreiden. Maar het is de vraag of ze mee kunnen vanwege de kosten", legt Sinke uit. Bedrijven die zich binnen het her Anouk de Beer zocht na de havo een hbo- opleiding rriet internationale mogelijk heden, economie en talen. Haar decaan wees haar op de studie International Business and Languages (IBL). Inmiddels is ze vierdejaars IBL'er op Hogeschool Zeeland en studeert ze binnenkort af. Voordat Anouk voor de HZ koos, bezocht ze diverse hogescholen. "Op de HZ voelde ik me meteen op mijn gemak door de vertrouwde sfeer binnen de school. Ook werd ik enthousiast van de IBL-variant die de HZ aanbiedt: IBL-Toerisme. Deze opleiding lijkt op de reguliere IBL-studie, alleen komen de aspecten taal, cultuur en toerisme prominenter aan bod." Anouk heeft vier leuke jaren achter de rug. "IBL-Toerisme biedt volop variatie. Met vakken als marketing, export, alge mene economie én vakken toegespitst op toerisme en je persoonlijke vaardigheden. Het talenonderwijs loopt daar als een rode draad doorheen. In het derde jaar studeerde Anouk een semester op een universiteit in Nice, Zuid-Frankrijk. "Het was fantastisch en we hebben veel geleerd; op educatief en persoonlijk vlak." Anouk bleef hierna niet lang in Nederland: "Het tweede semester zat ik in Barcelona voor een stage bij een bedrijf dat leverancier is voor beurzen en evenementen in Spanje en Europa. Dit was compleet anders, maar net zo leuk!" Anouk is nu bezig met haar afstudeer scriptie. "Ik loop stage bij een Duits bedrijf en onderzoek de reactie van klanten op hun entree op de Spaanse markt. Eind deze maand lever ik mijn scriptie in, dus werk ik nu hard aan de puntjes op de i." Na haar studie wil Anouk graag een internationale baan waar ze haar talen en economische kennis kan gebruiken. "Met mijn opleiding kan ik straks alle kanten op, dus ik zie mijn toekomst letterlijk zonnig in." Anouk de Beer volgt de opleiding International Business and Languages op Hogeschool Zeeland. door Frank Balkenende ontwikkelingsplan willen vestigen, dan wel uitbreiden, moeten grond aankopen en bijdragen aan de kos ten voor de ontsluitingsweg. „Voor de bouwmarkten komen daar nog de kosten van een geheel nieuw pand bij", aldus Sinke. Mochten de bouwmarkten beslui ten niet te verhuizen, is er geen man over boord. „Op de plek waar de bouwmarkten zijn gepland kun nen ook andere grootschalige be drijven komen. De C1000 is geen optie, want als mensen dan voor hun boodschappen naar het gasfa- -briekterrein rijden, lopen de win keltjes in de Dorpsstraat leeg. Een winkel als de Action daarentegen is perfect. Bij de presentatie van de plannen vorig jaar was er nog een tekort van een miljoen euro op de uitvoe ring van de plannen, dat is inmid dels door herberekeningen en bij dragen van de bedrijven terugge bracht tot 750 a 800.000 euro. Het resterende bedrag kan worden gefi nancierd uit de gemeentelijke pot stads- en dorpsvernieuwing. H. et projectbureau Zeewe ringen verplaatst mo menteel vijfhonderd vierkante meter zeegras van de dijk tussen Kattendijke en het Goese Sas naar een nieuwe plantplek bij Krabbendijke. Vol gend jaar wordt de zeedijk ver sterkt. Het klein zeegras dat voor de dijk ligt, zou dan verloren gaan. De waterplanten worden als zo den overgebracht. Gisteren was een graafmachine met een specia le schuif bezig stroken zeegras af te graven. Ze worden per tractor combinatie naar Krabbendijke ge bracht. Per schip wordt het zeegras, dat goed nat wordt gehou den om afsterving te voorkomen, naar een inplantplek gebracht. Die meet zo'n 60 bij 60 meter. De zo den worden met een kraan neerge legd. Om te verijdelen dat de kraan kapseist, zijn op het slik rij platen gelegd. De verplaatsing is verplicht op grond van de Natuurbeschermings wet. Opdrachtgever is de provin cie. In 2007, 2008 en 2010 is op de zelfde manier zeegras verplaats. Volgend jaar is de zeedijk in de Abraham Wissepolder bij Sint Phi- lipslan aan de beurt. Want het gaat niet goed met dit zoutwater plantje, dat er bijna net zo uitziet als gazongras. De laatste dertig jaar is het zeegras in de Oosterschelde teruggelopen van honderden hectares tot enkele tientallen hectares. Groot Zeegras komt helemaal niet meer voor in de Oosterschelde. Er is alleen nog maar Klein Zeegras te vinden. De Radboud Universiteit in Nijmegen begeleidt de verplaatsing van het zeegras, met name om de mysterie van de teloorgang van deze familie zoutwaterplanten op te helderen. Een duidelijke oorzaak voor de krimp van het areaal zeegras in de Oosterschelde is er namelijk niet, zegt junior-on derzoeker Wouter Suykerbuyk van Projectbureau Zeeweringen is een samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat en wa terschap Scheldestromen. Het ver sterkt de steenbekleding van de dij ken in Zeeland, omdat die niet meer aan de wettelijke eisen vol doet. Het gaat in totaal om 325 kilo meter dijk. De dijkverzwaringen duren tot 2015. Het projectbureau onderstreept dat er geen sprake is van acuut gevaar voor de veilig heid van Zeeuwen. Volgend jaar pakt het projectbu reau de Oosterscheldedijk tussen Kattendijke en Goese Sas aan. Daarvoor moet een strook slik worden afgegraven. Die strook loopt vanaf de oever zo'n twintig meter de Oosterschelde in. Het zeegras dat verder van de dijk ligt, blijft onaangeroerd. Op de nieuwe plantplek bij Krabbendijke- wordt de ontwikkeling van het zeegras nauwlettend gevolgd. www.zeeweringen.nl de Radboud Universiteit. „Er zijn wel aanwijzingen: rotganzen die zich in de winter op het zeegras storten, verminderde toevoer van zoetwater door de Deltawerken (Oesterdam en Philipsdam) en ver plaatsing van zand in de zeearm. Bij elkaar kan dat de nekslag bete ken voor zeegras, dat op zichzelf onder goede omstandigheden groeit als kool." Suykerbuyk zegt het met een slag om de arm, omdat er geen hard wetenschappelijk bewijs voor is. Net zomin als voor het feit dat wadpieren hele zeegras velden ondermijnen. Toch wordt het zekere voor het onzekere geno men. Er wordt op de inplantloca- tie bij Krabbendijke wel een stevig fundament van schelpen gestort. Suykerbuyk: „Er is een flinke kuil gegraven en daarin zijn schelpen uit de Oosterschelde gegooid. Wad- pieren komen daar niet doorheen. Het zeegras zou het daar moeten kunnen bolwerken, omdat de bio logische omstandigheden op die plek prima zijn voor klein zeegras." Het karwei duurt drie weken. Tot die tijd is het buitendijkse fiets pad tussen het Goese Sas en Kat tendijke afgesloten. Gisteren trok bijna geen fietser zich daar iets van aan. bekijk de video op www.pzcjil Van de 72 soorten zeegras die we reldwijd voorkomen, staan er tien op het punt uit te sterven. Nog eens vijf soorten zijn ernstig be dreigd. Dat blijkt uit een inventari satie van de Amerikaanse weten schapper Frederick Short, meldde de BBC deze week. Zeegras groeit op de bodem van oceaner^, maar ook op slikken, zoals in de Ooster schelde. Ze vormen een schuil plaats en broedplek voor tal van dieren. door Lilian Dominicus YERSEKE - Jan (85) en Jo (84) Tol- hoek-Den Herder uit Yerseke ken den elkaar al van de lagere school. „We speelden altijd bij elkander", vertelt Jo. Natuurlijk was er toen nog geen sprake van verkering. „Ik was 18, Jo 16, toen raakte het aan", zegt Jan. Van trouwen zou het pas veel later komen, nadat Jan 3,5 jaar in Nederlands-Indië had gediend. Na zijn terugkomst trouwden ze. De eerste paar jaar onderhield Jan zich als keuterboer, later werd hij vrachtwagenchauffeur. Twee da gen geleden vierden ze dat ze 60 jaar zijn getrouwd. Samen met zoon, twee klein- en vijf achter kleinkinderen zijn ze uit eten ge gaan in een Yerseks restaurant. 1 Onderzoeker Wouter Suykerbuyk. Jan en Jo Tolhoek-den Herder uit Yerseke. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52