41 binnenland Boete als schrikeffect leaserijders damikanker 'MeefWaafde iS ttï1 voor groep 55-75 jaar Steeds laait het vuur op Kalmthoutse Lyssa Tejero uit Hulst (11) loopt voorleestitel mis Minister. Schippers (Volksgezondheid) volgt het advies van de Gezondheidsraad om een bevolkingsonderzoek in te voeren voor darmkanker. De voordelen wegen op tegen de nadelen. donderdag 26 mei 2011 UTRECHT - De ii-jarige Lyssa Tejero uit Hulst greep gisteren naast de nationale voorleestitel. De leerlin ge van basisschool De Moerschans in Hulst werd vorige maand pro vinciaal voorleeskampioene en deed namens Zeeland mee aan de Nationale Voorleeswedstrijd in Utrecht. Bouwien Begeman (12) uit Boven- Pekela (Groningen) won de wed strijd. Ze las tijdens de finale in Utrecht voor uit het boek De jon gen in de gestreepte pyjama van John Boyne en veroverde daarmee de achttiende nationale voorleesti tel. Volgens de jury, waarin onder an deren schrijfster Simone van der Vlugt zat, las Bouwien „een drama tisch stukje geschiedenis beheerst en boeiend voor. Ze doseerde heel goed en bracht het subtiel." DEN HAAG - De 15 miljoen euro aan achterstallige betalingen die rommelende leaserijders over 2010 aan de Belastingdienst moeten be talen, dekt nauwelijks het geld dat de schatkist is misgelopen door frauderende belastingplichtigen met een auto van de zaak. De boe tes en naheffmgen zijn vooral be doeld om mensen met een lease auto die al sjoemelen met privéki- lometers of dat overwegen, op an dere gedachten te brengen. En dat lijkt te lukken. Het aantal leaserij ders met bijtelling is gestegen van 685.000 in 2009 naar 720.000 vorig jaar. De geïnde loonbelasting is dat jaar met 150 miljoen euro toegeno men. De Belastingdienst bena drukt dat de stijging van het aan tal belastingbetalende werkne mers met een auto van de zaak juist plaatsvond in een periode dat er steeds minder auto's op de lease- markt verschenen. De boetes die rommelende bestuurders krijgen, kunnen na drie jaar belastingont duiking oplopen tot 100 procent van de totale aangifte. BEVOLKINGSONDERZOEK DEN HAAG - Vanaf 2013 worden alle mannen en vrouwen tussen de 55 en 75 jaar opgeroepen voor een be volkingsonderzoek naar dikke- darmkanker. Dat heeft minister Edith Schippers (Volksgezond heid) besloten. Ze volgt hiermee een advies van de Gezondheids raad. Om de twee jaar zal aan 3,5 mil joen mannen en vrouwen ge vraagd worden een monster van hun ontlasting in te leveren. Hier mee kan in het laboratorium vroegtijdig sporen van dikkedarm- kanker worden opgespoord. Deze vorm van kanker komt veel voor. Jaarlijks krijgen ruim 12.000 men sen de diagnose dikkedarmkanker. Bijna 5.000 van hen overlijden als gevolg van deze ziekte. Het bevolkingsonderzoek kan per jaar ruim 1.400 sterfgevallen hel pen voorkomen, zo heeft de Ge zondheidsraad berekend. Dikke darmkanker is namelijk één van de best behandelbare vormen van kanker. Nu komen veel patiënten er echter te laat achter dat ze ziek zijn. Zij krijgen vaak pas klachten als de tumor al sterk is uitgezaaid en de overlevingskansen zeer ge ring zijn. De ontlastingtest, die mensen straks krijgen thuisgestuurd door de screeningsorganisatie, zal in het laboratorium worden onderzocht op onzichtbare bloedsporen. Darmkanker heeft namelijk een langdurig voorstadium, de polie pen zijn goed herkenbaar en be trekkelijk eenvoudig te verwijde ren. Met één keer screenen wordt al on geveer 65 procent van alle gevallen van darmkanker ontdekt. Omdat de test iedere twee jaar wordt her haald, levert het bevolkingsonder zoek nog meer op. Het onderzoek wordt gefaseerd ingevoerd. Er komt een bevolkingson derzoek naar darmkanker, heeft het kabinet besloten. Maar waarom wel naar darmkanker en bijvoorbeeld niet naar prostaatkanker? door Koos van Wees Het lijstje aandoeningen waarover de Gezond heidsraad zich de afge lopen jaren heeft gebo gen om te adviseren over bevol kingsonderzoeken is divers. Van tbc tot hepatitis en van chlamydia tot blaaskanker, de raad bekeek en beantwoordde de vraag of bevol kingsonderzoek nodig was. Het aantal gevallen waarin die vraag positief beantwoord werd, bleefbeperkt. Baarmoederhalskan ker, borstkanker en vanaf 2013 ook darmkanker zijn de ziekten waar op de hele bevolking wordt ge screend. Bij de andere aandoeningen werd besloten dat screening of te weinig opleverde, óf dat alleen kleinere groepen in de samenleving er voor in aanmerking komen. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor onderzoek naar tuberculose onder migranten uit gebieden waar die ziekte vaak voorkomt, of naar hepatitis onder risicogroepen als homoseksuelen en drugsgebruikers. Leo van Rossum, secretaris van de commissie die zich bij de Gezond heidsraad buigt over bevolkingson derzoeken, vertelt dat bij alle be oordelingen voorop moet staan dat er met bevolkingsonderzoek winst te behalen valt. „Prostaatkan ker bijvoorbeeld vind je bij bijna alle mannen van 80 jaar, zonder dat het tot problemen leidt. Pro bleem is dat als je iets vindt je het niet kan laten lopen, dan ga je ver volgonderzoek doen. Het akelige van dat onderzoek is dat alleen dat in veel gevallen al leidt tot inconti nentie en erectieproblemen." Dat probleem is er direct, terwijl de kanker en de problemen die daarmee samenhangen vaak pas vele jaren later manifest worden. Dan wegen de nadelen niet op te gen de voordelen. „De winst die tè behalen valt met een bevolkings onderzoek is onvoldoende." De Gezondheidsraad kijkt niet al leen naar de gezondheidswinst voor de patiënt, maar ook naar de financiële winst die met bevol kingsonderzoeken te behalen valt. „De winst voor de patiënt staat bij ons voorop, maar we kijken ook naar de kostenbesparingen die er mee te bereiken zijn. Als wij dat niet doen dan doet de overheid het wel", zegt Van Rossum. Door het bevolkingsonderzoek naar darmkanker bijvoorbeeld kan een voorstadium van die ziekte worden opgespoord dat betrekke lijk eenvoudig te verwijderen valt. Hoge kosten door behandeling van kanker in een vergevorderd stadium kunnen daarmee worden voorkomen. Er zit nogal wat tijd tussen het ad vies van de Gezondheidsraad en het besluit van het kabinet het be volkingsonderzoek naar darmkan ker ook echt te gaan uitvoeren. „Het eerste advies van ons om te onderzoeken of er een bevolkings- PAUL KUSTERS EUROPA UEEFT HAASSE VERTAUN® VOOR... ...C>E ©1SAMT1SCHE WOE6E OVER &E FIMAMCIERIM© VAM ©RIEKEMLAM&. "TVOOS &V-5 TSi L_ ROOSENDAAL - De Kalmthoutse Heide staat in brand. Net als in 1976 en 1996 is het vuur slecht uit te krijgen. Steeds als de brandweer denkt de brand onder controle te hebben laait het vuur weer op. De brand breekt rond twaalf uur 's middags uit. De eerste die alarm slaan zijn schoolkinderen die op excursie zijn op de Kalmthoutse Heide. Boswachter Wilton de Dooij van de Groote Meer komt in zijn four-wheel-drive pick-up ook even kijken of het klopt dat er brand is. Hij heeft permissie om met zijn wagen over de Kalm thoutse Heide te rijden. Hij rijdt richting de inmiddels behoorlijk grote rookkolom. Het lijkt wel of het op meerdere plekken brandt. Boven op een heuvel gekomen schrikt De Dooij. „Dit is een be hoorlijke brand. Die hebben ze zo nog maar niet uit." De droogte van de afgelopen weken eist zijn tol. De kurkdroge hei is een gemak kelijke prooi voor de gretige vlam men en ook bomen branden als fakkels. Door de rook heen komen steeds meer brandweervoertuigen aan. De Dooij wijst op een zand pad. „Als ze het vuur daar tegen kunnen houden, valt het mis schien mee." Het is dan inmiddels een uur of twee. Tegen drie uur lijkt het er inderdaad even op dat de brandweer erin slaagt het vuur tegen te houden. Aan inzet man keert het niet. De brandweer van Putte moet even zoeken voor ze een weg naar de brand gevonden heeft, maar vanaf dat moment wer ken de Belgische en Nederlandse brandweerkorpsen voorbeeldig sa men. „Alles klopt, we hadden toe vallig afgelopen weekeinde nog een gezamenlijke oefening gehou den", zegt brandweercommandant Erik Janssens. In totaal zijn tussen de 140 en 180 man in touw en wor den 45 tot 50 voertuigen ingezet, waaronder 23 tankwagens die niets anders doen dan water aan voeren. „Meer wagens kan niet. Dan raken de wegen te vol", zegt Janssens. De brand is moeilijk te bereiken, ook al door het rulle zand. Het lukt alleen met vierwielaandrijving. Tegen de avond moet Janssens melden dat de brandweer de brand niet onder controle heeft kunnen krijgen. Er is dan al zo'n 200 tot 250 hectare

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4