sport E 29 Windsurfer Van Rijsselberghe trekt eigen plan Schoorel kansloos in tweede ronde Corruptiebestrijder Bin Hammam zelf in beklaagdenbankje Rus tennist om 11.00 uur Sportkoepel NOCNSF bouwt 'high performance centre' in Londen donderdag 26 mei 2011 Tennisster Arantxa Rus treedt vandaag op het centercourt Court Philippe Chatrier aan te gen de als tweede geplaatste Belgische Kim Clijsters in de tweede ronde van Roland Gar ros. De wedstrijd in Parijs staat als eerste partij gepland en begint om 11.00 uur. Robin Haase speelt de tweede wedstrijd op baan 2 tegen de Amerikaan Mardy Fish. Hij komt vandaag ook nog in actie in het dubbelspel met de Belg Olivier Rochus. Thomas Schoorel druipt ietwat teleurgesteld af na de nederlaag tegen Stanislas Wawrinka. foto Koen Suyk/ANP PARIJS - Thomas Schoorél is gisteren in de tweede ron de uitgeschakeld. De Amsterdammer was op Roland Garros niet opgewassen tegen de als veertiende ge plaatste Zwitser Stanislas Wawrinka. De Nederlandse debutant verloor de partij met 6-3 6-2 6-4. Schoorel begon goed tegen Wawrinka. Op de tweede servicegame van de Zwitser kreeg hij drie breekpun ten, maar hij verzilverde deze niet. Bij een stand van 3-2 voor Wawrinka werd de Nederlander zelf gebro ken. Het vertrouwen verdween daarna uit het spel van Schoorel en Wawrinka kon de set met 6-3 pak ken. In het tweede bedrijf moest Schoorel bij een stand van 1-1 weer zijn service afstaan. Wawrinka liep daar na eenvoudig uit naar 6-2. In de derde set was Schoor- el opnieuw twee keer niet in staat zijn service te be houden. Wawrinka besliste de partij uiteindelijk met 6-4. LONDEN - De Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen in Londen kunnen volgend jaar ge bruikmaken van extra faciliteiten. Om aan specifieke wensen te vol doen, creëert NOCNSF een zoge noemd 'high performance centre' dicht bij het olympisch dorp. Dat maakte chef de mission Maurits Hendriks gisteren in Londen be kend. „Het is van belang dat Nederland se sporters kort voor en tijdens de Spelen dezelfde faciliteiten hebben als thuis", vertelde Hendriks. „Het probleem is dat we niet iedereen kunnen accrediteren. Daarom gaan we op fietsafstand van het olympisch dorp een ruimte creë ren waar sporters bijvoorbeeld krachttraining kunnen doen of door een orthomanueel therapeut kunnen worden behandeld als ze dat willen." Het opzetten van het centrum volgt op overleg dat Hendriks met de coaches voerde om volgend jaar in Londen een optimaal prestatie klimaat te creëren, vertelde de voormalig hockeycoach. „Het ver schil in een medaille of geen me daille kan een honderdste van een seconde zijn, het zit 'm in de de tails. We hebben de ambitie bij de beste tien landen van de wereld te behoren. Dan mag je over geen en kele kans lichtzinnig denken", al dus Hendriks, die de locatie van het te vormen centrum nog niet prijsgaf „We hebben een optie." ZÜRICH - De Fifa begint een onder zoek naar Mohamed Bin Ham mam. De Qatarees die strijdt om de voorzittershamer van de wereld voetbalbond, wordt beschuldigd van omkoping. Bin Hammam moet zich zondag in Zürich mel den voor verhoor. Drie dagen later neemt hij het in de verkiezing op tegen Sepp Blatter, de huidige pre ses van de grote sportbond. Secretaris-generaal Jerome Valcke zei dat de Fifa dinsdag een rapport heeft ontvangen van Chuck Bla zer, net als Bin Hammam lid van het uitvoerend comité van de Fifa, met daarin onder meer die be schuldigingen. Het betrof het ver slag van een vergadering op 10 en 11 mei, waarbij ook Jack Warner aanwezig was. Deze bestuurder uit Trinidad en Tobago is voorzitter van de Concacaf, de voetbalbond voor Noord- en Midden Amerika en het Caraïbisch gebied. De ont moeting vond plaats bij de Caribi sche bond. Bin Hammam zou daar stemmen hebben 'gekocht' om zijn kansen op het voorzitter schap te vergroten. Ook Warner, die eveneens vice- voorzitter van de Fifa is, wordt ver hoord in Zwitserland. Een speciale commissie gaat onderzoeken of beide bewindslieden de ethische code hebben geschonden. Het onderzoek is een fikse te genvaller voor Bin Hammam. De 61-jarige preses van de Aziatische voetbalbond heeft de strijd tegen corruptie juist als speerpunt ge bruikt om zijn rivaal Blatter te be strijden. Hij ontkende de verdacht makingen in alle toonaarden. „Het is vandaag een moeilijke en pijnlij ke dag voor mij", zei de invloedrij ke official uit Qatar. „Hoe dan ook, als er een greintje rechtvaardig heid is in de wereld, zullen deze aantijgingen verdwijnen in de wind. Dit is niet meer dan een tac tische zet van figuren die geen ver trouwen hebben in hun eigen kwa liteiten om de presidentsverkie zing van de Fifa tot een succes te maken." 9HH door Marco Knippen MEDEMBLIK - Dorian van Rijssel berghe deed de afgelopen twee da gen wat hij al het hele jaar pres teert: zich van voren laten zien. De Texelse windsurfer voert na vier races het tussenklassement van de Delta Lloyd Regatta aan. Toch zal hij, na triomftochten in Miami en Palma de Mallorca, in Medemblik niet met zijn derde wereldbekerzege van 2011 aan de haal gaan. De reden is dat hij alleen vandaag nog in actie komt. Vervolgens ont haast Van Rijsselberghe twee et malen, alvorens hij naar de Engel se zuidkust afreist om zich te pre pareren op de volgende wereldbe kerwedstrijd: Sail for Gold in Wey mouth. Daar gaat hij half juni op jacht naar een olympische nomi natie. „Dan pas moet ik er dus staan." Eigenlijk had hij überhaupt niet op het IJsselmeer willen zijn. Het is een handreiking naar het Water- sportverbond die graag zag dat Van Rijsselberghe; als'één van de uithangborden van het Nederland se zeilen, in eigen land zijn ge zicht liet zien. Te veel water bij de wijn wilde hij echter niet doen. „Het heeft geen zin nu energie te verspillen. Rust inbouwen is in de ze periode belangrijker." Van Rijsselberghe is ervan door drongen dat hij als topsporter keu zes moet maken en zijn eigen plan dient te trekken. Het sluiten van compromissen of het doen van concessies kan zich immers wreken in de jacht naar roem. En sportief succes, daar is het hem uit eindelijk allemaal om te doen. Want wie denkt dat de honger bij hem na de recente eindoverwin ningen is gestild, heeft het mis. Van Rijsselberghe heeft zijn zin nen gezet op een hoofdrol bij de Spelen van volgend jaar in Lon den. Gelet op de prestatiereeks in de afgelopen drie jaar is dat geen bluf Vanaf de start van de nieuwe olympische campagne heeft hij zich bijna onafgebroken in de strijd om de podiumplekken ge mengd. De tijd dat hij, het 23-jarige zon dagskind van de Wadden, als de rijzende ster mocht worden be stempeld, ligt inmiddels achter hem. Van Rijsselberghe behoort tot de gevestigde orde, is één van de toppers waar steevast rekening mee gehouden wordt. Een status die hij onder meer dankt aan de zes wereldbekeroverwinningen die hij sinds 2009 behaalde. Dat hij zich nog niet tot wereld kampioen kroonde, had te maken met een mindere dag. Zowel in Weymouth in 2009 als afgelopen najaar in het Deense Kerteminde was Van Rijsselberghe degene die van de elf races er het meeste won, maar twee misstappen bra ken hem op. Overigens beklom hij in Engeland als nummer drie nog wel het ereschavot. Een klasse ring die hij vorig jaar op dezelfde locatie tijdens Sail for Gold met één positie verbeterde. Die laatste twee resultaten bewij zen dat Van Rijsselberghe zich in het olympische territorium als een vis in het water voelt. „Het waait er meestal lekker", zegt hij met een grijns. „En dat ligt me wel." Bij zowel Sail for Gold als het pre-olympische testevene ment (eerste twee weken van au gustus) hoopt Van Rijsselberghe zich in de top drie te nestelen, waardoor kwalificatie voor de Spe len nog slechts een formaliteit is. „In m'n hoofd ben ik alleen met de Spelen bezig, de rest is bij zaak." Hij denkt er, 428 dagen voor de start, klaar voor te zijn. „Ik ben volwassen geworden, voel me mentaal sterk." Dorian van Rijsselberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29