261 zeeland Opfokbedrijf mag niet naar Waarde 'Dit was echt het Inwoner Borsele moet alsnog de cel in 'Vragen van GroenLinks zijn stemmingmakerij' Telfort zakelijk OpMaat Eén mobiele bundel voor het hele bedrijf Inzicht en logisch nadenken Gratis Werkt in je voordeel Twee Zeeuwen gekozen in de Eerste Kamer EINDEXAMEN Examenkandidaten bogen zich gisteren over Frans, wiskunde A, aardrijkskunde, tehatex en maatschappijwetenschappen. donderdag 26 mei 2011 van 29,40 voor maar p/mnd excl. btw Samsung Galaxy Ace telfort.nl/zakelijk 08001707 door Adri Klinkenberg DEN HAAG/WAARDE - Omdat kip pen niet zoals koeien een groot deel van hun maaltijd in de wei bij elkaar kunnen scharrelen hoeft de gemeente Reimerswaal niet mee te werken aan de komst van een biologisch kippenhouderij aan de Westveerdijk in Waarde. De Raad van State stelde de ge meente woensdag volledig in het gelijk in een rechtszaak die was aangespannen door pluimveehou der William Sinke uit Kruiningen DEN HAAG - Twee Zeeuwen krijgen een zetel in de Eerste Kamer: de Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar (WD) en Peter van Dijk (PW) uit Kattendijke. Dat blijkt uit de definitieve uitslag van de Eerste Kamerverkiezingen. Tegen de verwachting in wordt Siem Buijs uit Wissekerke geen lid van de Senaat. Zijn elfde plek wordt ingenomen door Peter Es- sers op basis van voorkeurstem men. Schouwenaar blijft burge meester. Wel stopt hij tijdelijk als plaatsvervangend rechter in Am sterdam. „Senator zijn lijkt me heel mooi werk." die aan de dijk langs de Wester- schelde een opfokbedrijf voor 45.000 loslopende leghennen wil de beginnen. Reimerswaal wil niet meewerken aan de komst van nieuwe intensie ve veehouderijen in dit deel van het buitengebied. Daarom is in het bestemmingsplan vastgelegd dat al leen veehouders die het voedsel voor hun dieren van eigen grond halen voor een milieuvergunning in aanmerking komen. Dit geldt niet voor Sinke. Het voer voor zijn jonge hennen zou groten deels van elders worden aange voerd en dus is de gemeente niet verplicht een vergunning af te ge ven, stelt de Raad van State. Sinke zelf vindt zijn biologische kippen fokkerij bepaald geen intensief vee bedrijf De Dorpsraad Waarde zei eerder dat een groot deel van het dorp te gen de vestiging van het opfokbe drijf is in verband met de stank en geluidsoverlast. De commissie bezwaar- en be roepschriften stelde Reimerswaal vorig jaar in het gelijk. door Ad Roos MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit de gemeente Borsele moet van de officier van justitie in Middel burg de drie maanden voorwaarde lijke celstraf, die hij begin decem ber 2009 kreeg opgelegd, alsnog uitzitten. De man heeft zich niet gehouden aan de bijzondere voorwaarden door - ondanks waarschuwingen- niet te verschijnen op de afspra ken met de reclassering. Destijds is de man veroordeeld tot een taakstraf van 180 uur en drie maanden voorwaardelijke celstraf omdat hij seksuele handelingen door Karen Hagen had verricht met een meisje, dat toen vijftien jaar oud was. De man was ook in het bezit geweest van kinderporno. De jongeman moest zich van de rechter ook onder toe zicht stellen van de reclassering. De man zou destijds een relatie ge had hebben met het 15-jarige meis je. Van verkrachting van zijn twee 13-jarige buurmeisjes werd hij toen vrijgesproken. Er was destijds dertig maanden cel plus een half jaar voorwaardelijk tegen hem geëist, omdat hij de meisjes alcohol zou hebben gege ven en hen daarna zou hebben misbruikt. Uitspraak over twee weken. Naam: Wessel Navest Leeftijd: 16 Woonplaats: Vlissingen School: Scheldemond College in Vlissingen Examen: Vmbo aardrijkskunde En, hoe ging het Het ging heel erg goed. De vragen waren echt super simpel. Alles wat we in de les goed hebben behan deld, kwam in dit eindexamen te rug. De vraagstelling was ook niet moeilijk. De antwoorden stonden soms gewoon al in de vraag en dan was het nog meerkeuze ook. Het was een kwestie van logisch nadenken. Daarom was ik al na een uurtje klaar, terwijl er twee uur voor stond. Dat terwijl ik het op mijn dooie gemakje heb zitten maken. Wat was de moeilijkste vraag? Dat was vraag 31. Die heb ik over geslagen en niet ingevuld, omdat ik niet wist wat een overloopge- bied was. Daardoor kon ik ook geen reden verzinnen waarom er in zo'n gebied juist rivierwater wordt opgeslagen. Ik dacht dat dat helemaal niet kon. Vertel eens eerlijk, hoe heb je je voor bereid? Ik heb serieus en goed geleerd voor aardrijkskunde. Ik ben 2,5 week geleden al begonnen met het leren van mijn eindexamens. Voor dit examen heb ik goed de begrip pen uit de examenbundels ge leerd. We hadden voor dit vak twee dunne boekjes. De leerstof heb ik in stukjes geleerd en steeds opnieuw doorgenomen. Ik leerde altijd in de eetkamer beneden, want op mijn eigen kamer ben ik te snel afgeleid. Beneden kan mijn moeder mij in het gareel houden. Wat is je meegevallen dit examen? Alles. Dit was echt het meest relax te examen tot nu toe. Dingen die je geleerd had, kwamen terug. Soms ook letterlijk, want in de les sen hadden we oefenexamens van voorgaande jaren gemaakt. Sommi ge vragen waren precies hetzelfde. Wat ga je nu als eerste doen? Ik ga eerst thuis eten, misschien wel frituren. Daarna ga ik leren voor mijn laatste examen. Ik ben blij dat het er op zit, want ik ben het beu. Vrijdag komen vrienden wat drinken om te vieren dat de examens voorbij zijn. Docent aardrijkskunde Jan Elf rink van het Scheldemond College is vooral nieuwsgierig hoe het tweede gedeelte van het eind examen is gemaakt. „Dat ging over minder aansprekende onderwer pen zoals fossiele brandstoffen. Ook waren dat vooral inzichtvra- gen en dat is toch moeilijker." Elfrink is dan ook een beetje bang dat de leerlingen zichzelf overschat ten. „Ze onthouden alleen de vra gen die heel goed gingen, maar dat tweede gedeelte was lastiger." Vooral vraag 38 kan een instinker zijn. „In die vraag werden zinnen gegeven en moesten leerlingen kij ken welke juist en welke onjuist waren. Dat kan een vraag zijn waar fouten in gemaakt worden." Wel denkt de docent dat het exa men over het algemeen 'prima te doen was'. „Zeker als je geleerd had, dan was het een kwestie van logisch nadenken. En sommige vragen spraken gewoon de basis kennis aan." Het examen was ze ker niet moeilijker dan voorgaan de jaren. „Er zijn vragen die elk jaar terugkomen. Daar trainen we op." Elfrink hoopt dat het examen goed is gemaakt. „Ik denk dat ik ze nuwachtiger voor hen was dan zij zelf waren." MIDDELBURG - De fracties van GroenLinks in de Staten van Zee land en in de gemeenteraad van Vlissingen maken zich zorgen over een transport met radioactief afval dat veertien maanden geleden heeft plaatsgevonden. Splijtingsafval uit de gesloten kern centrale Dodewaard, dat in Sella- field in Engeland is opgewerkt, werd in maart 2010 per schip naar Vlissingen-Oost vervoerd om bij opslagcentrum Covra te worden opgeborgen. Volgens GroenLinks heeft het schip twee dagen op de Noordzee rondgevaren en betrof het - tegen de voorschriften in - een enkelwandig vaartuig met één motor. De twee fracties willen we ten wat de dagelijkse besturen van de provincie en de gemeente Vlis singen daar van vinden. Directeur Hans Codée bestempelt de vragen als 'pure stemmingmake rij'. „Het was een eenmalig trans port. Tenzij Nederland besluit weer gebruikte splijtstof in Enge land te laten opwerken, komt er geen afval meer over de Noordzee. Bovendien gaat het om cilinders met verglaasd afval, waardoor geen radioactieve stoffen in het mi lieu terecht kunnen komen. Die ci linders zaten in een zware trans portcontainer die bestand zijn te gen de zwaarste ongelukken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26