economie 15 Aldi-personeel verenigt zich Pr Medicijnen duurder, apotheker profiteert INC sluit bonussen niet uit SUPERMARKT Nieuwe FNV-kaderleden willen top van bedrijf met klachten confronteren Jupiler donderdag 26 mei 2011 AMSTERDAM - De invoering van vrije prijzen voor medicijnen in 2012 zal leiden tot duurdere genees middelen, in plaats van de beoog de prijsverlaging. Zonder bescher mende regels, zoals een maximum prijs, zullen de apothekers de prij zen verhogen. Dat blijkt uit een studie van de Boston Consulting Group, in opdracht van Zorgverze keraars Nederland. Dit kan de verzekeraars, en dus de consument, in vijf jaar tijd 170 tot 200 miljoen euro extra kosten. Per verzekerde betekent dat vijftien eu ro meer premie voor de zorgpolis per jaar. In 60 procent van de apo- thekersmarkt is onvoldoende con currentie om de prijzen vrij te la ten. Vooral op het platteland is er vaak maar één apotheker, of een huisarts met apotheek aan huis. Vaak zijn apotheken in een regio in handen van één eigenaar. Zorgverzekeraars Nederland, de lobbyclub van de verzekeraars, wil dat de overheid de prijsliberalise- ring geleidelijk invoert, bijvoor beeld in vijf jaar tijd. Maar of dit prijsverhogingen op den duur kan voorkomen, is ongewis. Er moet volgens de verzekeraars een maxi mumprijs blijven voor medicijnen om te voorkomen dat de prijzen de komende jaren weer stijgen. Vandaag discussieert de TNveede Kamer over de liberalisering met minister Edith Schippers. DEN HAAG - ING-commissaris Peter Elverding kon gisteren tij dens een hoorzitting in de Tweede Kamer niet uitsluiten dat de top van het financiële concern over dit jaar een bonus krijgt. De commissarissen van ING ken den de topbestuurders eerder dit jaar een bonus toe over 2010. Het bestuur zag daarvan later af na bo ze reacties uit de samenleving. In maart liet ING-topman Jan Hommen weten dat de ING-top van bonussen afziet, zolang de staatssteun niet volledig is terugbe taald. Bijna twee weken geleden loste ING een deel af van deze le ning, die nu nog drie miljard euro bedraagt. PvdA-Tweede Kamerlid Ronald Plasterk wilde weten of het moge lijk is dat ING bonussen over 2011 uitkeert, als het laatste deel in bij voorbeeld december is terugbe taald. „Dan zouden we opnieuw moeten kijken", stelde Elverding. Behalve dat Kamerleden de ban ken de maat namen, deelden de commissarissen van de banken ste ken onder water uit. Zo zei ING-commissaris Elverding dat de beloningen voor werknemers bij de Rabobank gemiddeld hoger lig gen dan die bij ING. „Onze gemid delde loonsom ligt op 72.000 euro, bij Rabobank is dat 80.000 euro." Tien Aldi-medewerkers wor den FNV-kaderlid binnen de discountketen. Dat is voor het eerst. „De vakbond heeft beloofd repressailles te voorkomen." X an Schaeks heeft 'blauw bloed' I door de aderen stromen. Na 33 jaar bij Aldi durft hij dat wel te zeggen. „En ik hoop mijn pen sioen hier te halen", zegt de 55-jari ge medewerker van het filiaal Voe- rendaal, in de buurt van Heerlen. Toch gaat Schaeks aan de slag als kaderlid voor FNV Bondgenoten, omdat het naar zijn idee niet goed loopt binnen Aldi. „We willen doordringen tot de Nederlandse hoofddirectie, zodat die begrijpt wat de problemen zijn in de win kel. Er is veel ongenoegen onder het personeel, daar wil ik wat aan doen. Voor de mensen en voor de gezondheid van het bedrijf" Zijn collega Sonja Oostinga uit het Zuid-Hollandse Reeuwijk: „Aldi is een goed bedrijf maar moet pas op de plaats maken. Er is te veel bezuinigd op winkelpersoneel, de werkdruk is te hoog. En de klant merkt dat de winkel niet altijd op orde is." De kaderleden hebben el kaar leren kennen op het internet forum van FNV voor Aldi-mede werkers. Daar spuiden veel winkel mensen hun klachten. „Binnen het bedrijf kom je als individu met een klacht niet verder. Je kunt naar de filiaalleider en eventueel de districtsleider, maar daar blijft het hangen. En wie doorzeurt, wordt afgekapt", aldus Schaeks. „Soms met het dreigement dat de medewerker wordt overgeplaatst naar een ander filiaal." Die intimi derende stijl van leidinggeven in sommige regio's is een andere hoofdklacht van het personeel. De ondernemingsraden komen ook niet tot bovenin de organisa tie. Aldi Nederland bestaat name lijk uit negen bv's die elk de win kels in een regio exploiteren, met elk een eigen or. Maar de directie van de holding erboven krijgen ze niet te spreken. Oostinga: „De ka dergroep hoopt die deur te ope nen. Zodat de directie ziet dat de problemen zich over het hele land voordoen." De twee gaan ervan uit dat ze hun vakbondswerk onge hinderd kunnen doen. „De vak bond heeft beloofd te voorkomen dat wij last zouden krijgen van re presailles. Daar vertrouw ik op", al dus Oostinga. „Ik ben rechtdoor zee en niet zo snel bang. Veel colle ga's houden hun mond maar. Toen ik zelf het mikpunt werd van represailles, begon ik hen te begrij pen." De kaderleden zeggen dat Al di onder druk staat van de 'kosten- oorlog' in de supermarktbranche. Schaeks: „Albert Heijn werkt met goedkope jeugdkrachten. Als je daar 21 wordt, vlieg je er uit. Hier niet." Maar de discounter moet de kosten drukken en dus wordt er bezuinigd op de uren. In.twee jaar tijd is het aantal personeeluren met 15 procent gekort, schat Schaeks. „Vaak staan medewerkers met twee man in een filiaal. Dat geeft een onveilig gevoel." De ka derleden zijn net als veel medewer kers lang in dienst bij Aldi. Oostin ga: „Aldi betaalt goed, en je kunt doorstromen.als filiaalleider, dat is in andere supers niet zo." zie onze website:economie Documentaire over het geheim achter de lage prijzen bij Aldi Geen 16? Geen dfiippel j Jupiler Force is een gebrouwen frisdrank en bevat geen alcohol. Zo kan je hem op elk moment van de dag drinken. FORCE Er is maar één manier om te ontdekken hoe hij smaakt. Ga naar de. winkel je Jupiler Force halen, zet de blikjes ijskoud en neem enkele flinke slokken... Natuurlijk drinken we graag bier. Maar we kunnen niet de hele dag door bier drinken. Moeten we dan alleen maar zoete frisdranken of water drinken? Gelukkig niet! Speciaal voor mannen hebben we nu Jupiler Force gebrouwen. Met ingrediënten die je ook in Jupiler bier vindt. Maar dan in een frisdrank. «T Zonder alcohol |0,0%| dus. Het is licht bitter en lichth^ sprankelend, zodat het vlotjes drinkt. En voor nog meer verfrissing hebben we er een vleugje citrus aan toegevoegd. Wat we zeker niet hebben toegevoegd: conserveringsmiddelen en kunstmatige kleur- en smaakstoffen. Jupiler Force is namelijk natuurlijk gebrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15