je 40 bent! et over één nacht ijs' Hij is nu echtmijn man 'Als ik nu over hem spreek, is hij 'mijn man' en niet 'mijn vriend' en dan maakt mijn hart altijd een klein sprongetje!' donderdag 26 mei 2011 Voor het eerst huwende mannen '80 '82 '84 '86 '88 '90 '92 '94 '96 '98 '00 '02 '04 '06 '08 bron CBS smelten en daarvoor nemen ze de gaan, verandert nauwelijks, maar tijd." Door deze kritische houding is de kans op een relatie die stukloopt ook groter. Het moment waarop jongeren hun eerste relatie aan- het moment waarop ze hun defini tieve keuze maken ligt wel later. Het krijgen van kinderen is steeds minder een reden om trouwringen om eikaars vinger te schuiven. Ruim de helft van de vrouwen is niet getrouwd als ze moeder wor den. Dit aandeel neemt al jaren toe. Van de paren die in de periode 2000-2008 voor het eerst trouw den had bijna een op de vijf al kin deren. Het aantal gesloten huwelijken is gedaald van 90.182 in 1980 naar ruim 72.000 in 2005. Het diepte punt lijkt daarmee bereikt. De laat ste jaren schommelt het aantal rond de 73.000. Er zijn volgens Latten twee belang rijke redenen voor oudere stellen om te gaan trouwen: een romanti sche, om na jaren van testen de re latie te bezegelen, en een zakelijke. Ondanks andere juridische bezege lingen, als een samenlevingscon tract, blijkt het huwelijk vaak toch nog de handigste en beste manier om alles goed te regelen. 99 ijs," zegt Peter, in het dage lijks leven beveiliger. Susi nam het initiatief voor de trouwerij. De reden was een emotionele. „Wij wil den familie van elkaar zijn", zegt Peter. Waarom kwam het en nooit eerder van? Receptio niste Susi: „Misschien was ik emotioneel wel niet vol wassen, had ik bindings vangst en had ik het idee: /dat komt later wel als ik groot ben." houdt haar eigen - /•Oostenrijkse - achternaam. „Omdat ik die mooi vind." Niet alleen hun leeftijd was opmerkelijk. Peter: „De och tend zelf werden wij door de getuigen opgehaald met een bruidsauto, een soort pick-uptruck van het type dat in Afrika door rebellen met doorgetrokken kalasjni- kovs bestuurd wordt, hele maal versierd met ballon nen, hartjes en strikken." Na de ceremonie ging het kersverse paar enkele dagen naar Brugge. En de zater dag erop was er een ge slaagd feest met vrienden en familie in een Jamai- caans restaurant met soulfood, punch en bruids taart met champagne. En hoe nu verder? Peter en Susi vullen elkaar aan: „Wij willen graag goed en geluk kig leven... en de kracht hebben alles te dragen wat op ons pad komt." De trouwperiode beleefden ze als een roes. Susi: „Wij waren ineens een belang rijk stel! Als ik nu over hem spreek, is hij 'mijn man' en niet 'mijn vriend' en dan maakt mijn hart altijd een klein sprongetje!" Gertie Otten (51) en Henk Vos (55) in Las Vegas In de 30 jaar dat Gertie Ot ten én Henk Vos uit Mils- beek samenwoonden kwam het onderwerp trouwen wei eens ter sprake. Maar dan vooral als geintje. Bijvoor beeld om te trouwen in Las Vegas, omdat ze de Verenig de Staten zo'n mooi land vinden. Dat Henk twee jaar geleden een echt huwelijks aanzoek zou doen, kwam voor Gertie als een volsla gen verrassing. Het was op haar vijftigste verjaardag. „Ik kreeg van Henk twee enveloppen. In de eerste zat een tegoedbon voor het motorrijbewijs. In de andere eentje voor een motorrit door Amerika, naar Las Vegas." Inderdaad, om te gaan trouwen. „Ik ken Henk sinds mijn zes tiende. Trouwen vonden we zo ouwelijk", vertelt Gertie, die werkt op een basis school in Groesbeek. „Henk vond het wel steeds lastiger om het over 'zijn vriendin' te hebben. Hij wilde het nu gewoon goed geregeld heb ben. Vooral sinds hij weer op de grote vaart zit, nu zo'n vijfjaar, en dus veel in het buitenland is." Maar de romantiek speelde ook een rol. „Nu ik ouder ben vind ik het toch mooi om onze relatie op zo'n manier te be zegelen." En trouwen in Las Vegas, dat past helemaal bij hen, zegt Gertie. Het net even an ders doen. Alleen jammer dat vrienden en familie al leen via internet getuige konden zijn van de verbinte nis. Terug in Nederland werd de bruiloft daarom nog eens dunnetjes overge daan. Gertie kijkt met veel voldoe ning terug. „Dat Henk mij gevraagd heeft, heeft mij achteraf meer gedaan dan ik had verwacht. We zeggen re gelmatig dat we van elkaar houden, maar dit is heel an ders. Hij is nu echt 'mijn man'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11