Trouw niet voor 101 huwelijk Samenwonen was altijd voldoende Wij gaan nii Nederlanders trouwen minder en op steeds hogere leeftijd. De 40+-bruid en -bruidegom zijn al lang geen uitzondering meer. De relatie wordt eerst getest met samenwonen. ïfe - Voor het eerst huwende vrouwen 100 jonger dan 25 jaar 25-29 jaar 30-39 jaar r- 40 jaar of ouder in de periode 2000-2008 voor het eerst trouwden had daarvoor 'proefgedraaid' door al samen in een huis te leven. „De nieuwe gene ratie is individueler bezig", zegt de mograafjan Latten van het CBS. „Deze mensen stippelen een le vensloop voor henzelf uit, stellen hun eigen doelen. Ze zijn niet be reid om die zo maar aan de kant te schuiven. In een relatie moeten de doelen van twee individuen samen- donderdag 26 mei 2011 Het Lowland Trio zong het al in 1966: 'Trouw niet voor je 40 bent en alle geheimen van het huwelijk kent'. Steeds meer Nederlanders nemen dit advies ter harte, zo blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publi ceerde. In 2010 was 10 procent van de vrou wen die voor het eerst trouwde bo ven de 40 jaar. In 1980 was dit nog maar 1 procent. Deze ontwikkeling geldt in grote lijnen ook voor de bruidegommen, maar die zijn ge middeld drie jaar ouder dan de partner, als ze in het huwelijksboot je stappen. De belangrijkste reden van het op latere leeftijd trouwen, heet samen wonen. Vier op de vijf stellen die door Niek Opten beeld Mark Reijntjens gere relatie gehad van twaalf jaar, maar nooit over wogen te trouwen. Ik had twijfels en wist dat ik met hem geen kinderen wilde. Ook later had ik niet met een de behoefte met Maar ten te trouwen." De tijdgeest speelde ook een rol. „Trouwen hoefde niet, samenwonen was vol doende. Qua wetgeving was het toen allemaal al zo goed geregeld, dat trouwen ook niet strikt noodzakelijk was." In 2005 begon het onderne mende stel een bed 8c breakfast in hun woon plaats Neeritter. „Je neemt samen risico's, zegt allebei je baan op, heel spannend allemaal. En door die erva ring had ik ineens het idee over Maarten: jij bent echt de man die voor mij open staat en met wie ik verder wil. En dat wilde ik familie en vrienden ook laten we ten. Dat was hét moment, het paste ineens allemaal in elkaar." Trouwen was dus een puur romantisch idee. „Dat het ook allerlei technische voor delen met zich meebrengt, speelde voor mij helemaal niet mee. Al is het wél han dig natuurlijk." Er waren ook verbaasde reacties. „Mensen vroegen: 'Jij trouwen? Nu nog? Waarom?' Maar de mees ten waren wel positief over ons besluit. We hebben de bruiloft uiteindelijk rede lijk beperkt gehouden. Ik ben ook niet in het wit ge trouwd, dat vond ik niet passen. Voor mijn gevoel doe je dat alleen als je jong trouwt." Maarten (42) en Wilma Sillekens (46) Wilma Sillekens trouwde 'pas' toen ze 43 was. Ze woonde al elf jaar samen met haar huidige echtge noot Maarten (toen 39) en samen hadden ze al een kind. „Ik hed vroeger wel een lan Susi Schwarzenbacher (53) en Peter Gerrits (59) op 'de dag' Susi Schwarzenbacher en Peter Gerrits uit Amster dam traden vorige maand, op dinsdag 12 april, na acht jaar samenzijn en vier jaar samenwonen toe tot de kas te der gehuwden. „Wij gaan niet over één nacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10