81 buitenland Ambtenaren Waar gaat u naar toe...? stipreizen.nl Aanklacht Mubarak voor dood betogers Verzet Libië opent in VS kantoor Nieuw plan uit Athene neemt twijfel niet weg StlP SCHULDENCRISIS Langzaamaan sijpelen de bezuinigingsplannen de Griekse samenleving binnen. Daar stuiten ze op veel verzet. De ambtenaren, bijna een derde van de werken den, zetten de hakken in het zand. woensdag 25 mei 2011 CAÏRO - Ex-president van Egypte Hosni Mubarak en diens zonen zullen terecht moeten staan we gens de dood van demonstranten tijdens de volksopstand tegen Mu- baraks regime. Dit heeft de Egypti sche openbaar aanklager gisteren bekendgemaakt. De 83-jarige Mu barak, zijn zonen en een zaken partner worden tevens berecht voor machtsmisbruik om rijkdom te vergaren. In een verklaring van de aanklager wordt Mubarak ervan beschuldigd te hebben 'samengezworen' met de voormalige chef van de veilig heidsdienst en andere hoge figu ren binnen het leger om demon stranten dood te schieten. De berechting van Mubarak was een belangrijke eis van Egyptena- ren die de afgelopen tijd hebben aangedrongen op een proces. Na dat de eerste euforie over het aftre den van Mubarak was weggeëbd werden demonstranten ongedul dig. Ze gingen de straat op en eis ten snelle hervormingen. Mubarak trad op 11 februari af na een achttien dagen durende volks opstand. Ten minste 846 betogers kwamen tijdens de protesten om het leven. Mubarak ligt sinds vorige maand in het ziekenhuis, waar hij onder huisarrest is gesteld. Zijn twee zo nen worden vastgehouden in een gevangenis in Cairo. BENGHAZI - De opstandelingen in Libië timmeren op het diplomatie ke vlak steeds steviger aan de weg. Een hoge functionaris bij het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei gisteren dat de re bellen een kantoor in Washington gaan openen. Ze doen dat op uitnodiging van de Amerikaanse regering, aldus de on derminister Jeffrey Feitman. Hij is in Benghazi voor overleg met de Nationale Overgangsraad, de orga nisatie waarin de rebellen hun krachten hebben gebundeld. De oostelijke stad Benghazi is het hoofdkwartier van de opstandelin gen tegen de Libische leider Muammar Khaddafi. Het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken meldde dat rebellen binnen kort een vertegenwoordiger naar Parijs sturen. Frankrijk, Italië en Qatar hebben de overgangsraad in middels erkend als vertegenwoor diger van het Libische volk. Jorda nië liet gisteren weten dit voor beeld te volgen. Ook militair was er gisteren opnieuw steun voor de rebellen. De Libische hoofdstad Tripoli werd 's ochtends opge schrikt door zo'n twintig zware ex plosies. Navo-gevechtsvliegtuigen vlogen over. Volgens de rege- ring-Khaddafi zijn bij de nachtelij ke aanval drie doden gevallen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Eerst zien, dan geloven. De Griekse regering kwam maan dagavond opnieuw met een ambi tieus plan om de ontspoorde over heidsfinanciën eindelijk op orde te brengen, maar de scepsis in de Eu ropese Unie blijft onverminderd groot. Daarvoor heeft Athene het voorbije jaar ook te veel beloofd en te weinig gedaan. Nog deze week komt de regering met een pakket van zes miljard eu ro aan bezuinigingen, die het be grotingstekort eind dit jaar van 10,5 naar 7,5 procent moeten brengen, zoals EU en IMF eisen. En er wordt 'onmiddellijk' begon nen met het versneld afstoten van overheidsbedrijven, wat nog eens miljarden moet opbrengen. Het gaat daarbij om het overheids aandeel in bedrijven als OTE Tele kom, de havens van Athene en Thessaloniki, vliegvelden, water maatschappijen en de postbank. Details ontbreken, met name over het tempo van die privatisering. Er komt een speciaal agentschap dat het moet uitvoeren en het geld moet binnenhalen. De Europese Commissie reageerde - gezien de slechte ervaringen van de laatste tijd - opvallend positief op de aankondiging. „We verwel komen de vastberadenheid van de regering om extra maatregelen te nemen", zei een woordvoerder. Maar die vastberadenheid is al eer der als sneeuw voor de Griekse zon verdwenen. Europa vroeg al drie maanden gele den zulke maatregelen, maar die bleven uit. Volgens bronnen in Brussel heeft het dreigement om de uitbetaling van de eerstvolgen de tranche van 12 miljard euro van de Europese noodlening tegen te houden, echter zijn effect gehad. De nieuwe maatregelen komen niet als een verrassing. Experts van de Commissie, de Europese Cen trale Bank en het IMF hebben de afgelopen weken in Athene over legd over alle opties. Hun missie is gisteren afgerond. De komende week brengen zij verslag uit. Op 20 juni beslissen de ministers van Financiën of het genoeg is. De maatregelen moeten in elk ge val de stemming in de eurolanden en op de financiële markten verbe teren. Het zal snel blijken of dat ge lukt is. Op de vraag of Brussel niet betwijfelt of Athene de maatrege len wel kan uitvoeren, zei de Com missiewoordvoerder kortweg 'nee'. Maar dat lijkt eerder een leu gentje om bestwil. Achter de schermen bereiden de eurolanden zich immers allang voor op het ergste: de noodzaak om de Griekse staatsschuld toch te 'herstructureren'. Openlijk geeft niemand dat toe, 'maar natuurlijk is dat één van de opties, en natüürlijk-moeten we dat nu al gaan onderzoeken', zegt een ingewijde. Het is wel het laat ste redmiddel, want het kan priva te investeerders (banken, pensioen fondsen) miljarden gaan kosten, wat een nieuwe financiële crisis kan veroorzaken. Werken de vakbonden mee aan een oplossing in Griekenland of kiezen ze voor de confrontatie? „We zullen vechten tot het einde." door onze correspondent Eelco van der Linden Maar hoeveel ambtena ren zijn er nu eigen lijk? Ilias Vrettakos, topman van de mach tige ambtenarenbond ADEDY, kreunt en zucht in zijn kantoor in Athene, op een steenworp van het Syntagmaplein en het parlement. Na enig aandringen: „Volgens Eu- rostat zitten we onder het Euro pees gemiddelde". Er is iets vreemds aan de hand in Griekenland. Het uitdunnen van het ambtenarenbestand is, samen met privatisering, tot absolute prio riteit verheven wil Griekenland in de komende dagen niet failliet gaan. Maar niemand weet zeker over welke aantallen het gaat, en of ze echt ontslagen zullen wor den of overgeplaatst. Premier Papandreou liet deze week voorzichtig doorschemeren dat het om 150.000 ontslagen zou kunnen gaan. In het overleg met de EU, het IMF en de Europese Centrale Bank, de hier zo gevrees de 'trojka' zou hij zelfs 200.000 hebben gezegd. Die trojka is van- Werknemers van de Griekse postbank stal bank. daag weer terug in Athene om de regering aan alle beloftes te herin neren. In het elegante kantoor van ADEDY wordt niet benauwd gere kend. Het zenuwslopende kat- en muisspel dat even verderop plaats vindt, gaat geheel voorbij aan de vakbond, waarbij ruim een half miljoen Griekse ambtenaren zijn aangesloten. Een andere planeet: De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8