Ervaar de bouw tijdens de Onderwijsdag r Onderwijsdag Fotografie: Mary (?@mijns@ Dat techniek en dan met name bouwen leuk is, hoef je Jan den Engelsman niet te vertellen. Als directeur van het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw (SPB) en de Bouwopleiding Zeeland (BOZ) komt hij dagelijks over de vloer bij bedrijven en scholen. Het verbaast hem des te meer dat de animo voor deze opleidingen al jaren te wensen overlaat. En dat terwijl de salarissen prima zijn, jongeren een baangarantie van zes jaar krijgen en de toekomst zondermeer goed is. "Een gouden toekomst", zo meent hij. Volgens hem is de OnderwijsDag van de Bouw een uitgelezen kans om de jeugd te enthousiasmeren voor de bouw. OnderwijsDag van de Bouw wordt dit jaar alweer voor de derde keer georganiseerd. Bouwend Nederland Afdeling Zeeland is ini tiatiefnemervan deze dag die voorafgaat aan de landelijke Dag van de Bouw. Het doel is het promoten van de bouw en de kinderen een enthousiast verhaal te brengen over werken in deze sector. Daarnaast wordt informatie gegeven over de verschillende loopbaanmo gelijkheden. Ook de leerkrachten zelf vormen een doelgroep; zij worden gestimuleerd om in het lesprogramma meer aandacht te besteden aan techniek. Leerlingen ais ambassadeurs Anders dan voorgaande jaren zijn de deelne mende bouwbedrijven vooraf gekoppeld aan een basisschool in de buurt. Dit jaar stellen negen bedrijven hun bouwplaats open voor tien groepen leerlingen van groep 8. Voor de organisatie van de OnderwijsDag van de Bouw werkt Bouwend Nederland Afdeling Zeeland nauw samen met Technocentrum Zeeland, Hogeschool Zeeland (PABO), CBK Zeeland en de BOZ. Met name de inbreng van leerlingen van de BOZ is groot. "Onze leerlingen zijn tij dens de bezoeken aan de bouwplaats aan wezig. Op deze manier kunnen basisschool leerlingen kennismaken met de jongens en meiden die hen voor gingen. Zij zijn immers de beste ambassadeurs voorwerken en leren in de bouw. Jongeren praten onderling toch wat makkelijker met elkaar. Zij spreken eikaars taal en durven open en eerlijk te zijn." Naast de aanwezigheid op de bouwplaats, verzorgt de BOZ ook een informatiepakket waar de leerlin- "Een goede timmerman verdient meer een administratief medewerker. Toch scoren deze opleidingen beter. En dan heb ik het nog niet over de verschillende 'fun-opleidingen'..die je steeds meer tegenkomt. Technische oplei dingen zijn echte beroepsopleidingen waar je een echt vak leert. Van daaruit kunnen leer lingen zich verder ontwikkelen. Tot construc teur, werkvoorbereider, calculator; er is zoveel mogelijk. De doorlopende leerlijnen in de bouw bieden alle mogelijkheid tot maatwerk. Een carrière volgens eigen inzicht. Het bestaat!" Den Engelsman is zich ervan bewust dat hij samen met scholen, de branchevereniging en het bedrijfsleven vecht tegen een imago. "Het zijn vaak ouders, en dan met name de moeders, die een verkeerd beeld hebben bij onze beroepen. Door de mogelijkheid van een leven lang leren kunnen kinderen boven zich zelf uitgroeien. Het werkplezier en beroepstrots in onze branche is bovendien bijzonder groot. Dat moet veel nadrukkelijker voor de bühne worden gebracht. Ik zeg weieens gekscherend dat we vaker in de Libelle of Margriet moeten staan. De moeders moeten om, dan volgen de leerlingen vanzelf." gen in de klas mee aan de slag kunnen. Dit pakket geeft inzicht in de verschillende beroepsprofielen. Waarom is de bouw leuk? De leerlingen worden dit jaar extra geprikkeld om met het thema bouwen aan de slag te gaan. Na het bezoek aan de bouwplaats worden de leer lingen uitgedaagd om een poster en een film te maken met als centrale thema: waarom is het, zowel voor jongens als voor meisjes, leuk om in de bouw te werken? Om de creativiteit optimaal te stimuleren is een aantal kunstenaars bereid om, via CBK Zeeland, de leerlingen te begeleiden bij het maken van de werkstukken. Petra de Braai, coördinator bij het CBK Zeeland is enthousiast over deze samenwerking. "CBK Zeeland ondersteunt beeldend kunstenaars, vormgevers en architec ten. Zij vormen het gezicht van Zeeland. Het is in onze ogen belangrijk om de jeugd hier in een vroeg stadium mee te laten kennismaken. Bou wen en technieken zijn aan ons werk verbonden. leerlingen van de BOZ met de woningen aan de slag. De kunstwerken van de scholieren vinden uiteindelijk ook hun weg naar deze woningen. De scholieren en andere belangstellenden kunnen alles volgen via ons speciale blog. En via Hyves en andere social media kunnen ze hierover met elkaar communiceren." Aan de OnderwijsDag van de Bouw 2011 doen de volgende bedrijven mee: Bouwbedrijf van de Linde, Goes Bouwbedrijf Rijk BV, Heinkenszand Bouwbedrijf Kambier BV, Koudekerke Bouwbedrijf Flipse BV, Koudekerke Sprangers Bouwbedrijf BV, Terneuzen H4A Bouw Infra BV, Sas van Gent Aannemersbedrijf Van der Poel BV, Timmer- en bouwbedrijf Buize Zn. V.O.F., Nieuwvliet Leenhouts' Aannemings-Bedrijf B.V., Oostburg 0 Zeeuwse dag van de bouw Ervaar de bouw tijdens de Onderwijsdag Daarnaast heb je bij alles wat je doet creativiteit nodig." De OnderwijsDag van de Bouw sluit aan bij een bijzonder project van CBK Zeeland met de naam 'Grens tussen krot en kans'. "Wij willen onderzoeken wat we met leegstaande woningen kunnen doen. Dat doen we aan de hand van drie huizen in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Architecten, vormgevers en beeldend kunstenaars worden uitgenodigd om te kijken welke mogelijkheden zij zien. Maar ook buurtbewoners, kinderen, politici; zij krijgen allemaal de vraag voorgelegd hoe de woning interessant gemaakt kan worden. Vervolgens gaan Baangarantie Den Engelsman is enthousiast over alle activiteiten die georganiseerd worden om de bouw te promo ten. Hij signaleert dat de instroom in de technische richtingen op VMBO-scholen slechts mondjesmaat toeneemt. "En dat terwijl heel duidelijk is dat de activiteiten in de bouw in 2012-2013 weer zullen aantrekken. Tel daar de vergrijzing bij op en het is duidelijk dat de bouw binnen afzienbare tijd zit te springen om gekwalificeerd personeel. Het is daarom ook dat we jongeren nu al een baanga rantie geven van maar liefst zes jaar. Daarmee maken wij ons vertrouwen in de toekomst klip en klaar." De directeur van BOZ wijst niet alleen op de zekerheid van een baan maar ook op de uitstekende salarissen en carrièremogelijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58